Winiarnia z serca Mołdawii
Siedziba założonej w 2003 roku Chateau Vartely mieści się w miejscowości Orhei, położonej około 50 kilometrów na północ od Kiszyniowa. Jej nazwa „vartely” w wolnym tłumaczeniu oznacza „lokalne, miejscowe skały” i została zainspirowana przez charakterystyczne skaliste podłoże, które dominuje w okolicy. Winiarnia pracuje na 2,5 tysiącach hektarów własnych winnic, z których 10 % obsadzonych jest lokalnymi szczepami, lecz ich ilość wciąż rośnie.
W podziękowaniu dla przodków
Ekskluzywna linia winiarska Taraboste to wyraz wdzięczności złożony przodkom, którzy rozwinęli tradycję mołdawskiej uprawy winorośli. Są one świadectwem poświęcenia i doskonałego mistrzostwa, jakie osiągnęli mołdawscy winiarze w produkcji trunków.
Wina tej kolekcji produkowane są w bardzo ograniczonych ilościach, z wyjątkowo dojrzałych winogron i dojrzewających w dębowych beczkach. Wina Taraboste, a zwłaszcza stworzone z najbardziej kapryśnego szczepu, jakim jest Pinot Noir, zasługują na miano okrętu flagowego mołdawskiego winiarstwa.
Czerwone, wytrawne, o aromacie owoców z kakao i wanilią
Wino wyprodukowano w 100 % z selekcjonowanych owoców szczepu Pinot Noir. Zanim zostało zabutelkowane, leżakowało w nowych dębowych beczkach przez 18 miesięcy. Ma piękny odcień dojrzałej wiśni z jasno-różowymi refleksami. W bukiecie dominują aromaty wiśni i jagód z nutami ziół, kakao, wanilii i przypraw korzennych. Na podniebieniu jedwabista konsystencja zaskakuje miękkimi taninami i umiarkowaną kwasowością. Pod koniec degustacji objawiają się pikantne nuty, które podtrzymują przyjemność ze smakowania.
Do jagnięciny lub kaczki
Najlepszym towarzyszem dla Taraboste Pinot Noir Magnum będzie pieczona w całości kaczka podawana z maślanymi gnocchi i sosem ze słodkiej żurawiny lub kotleciki jagnięce w rozmarynie na smażonym szpinaku z czosnkiem. Warto łączyć je także z deską twardych i pół-twardych serów typu Mimolette czy Parmezan.
Starożytni arystokraci
Klasyczna butelka z ciemnego szkła przyciąga uwagę etykietą z popiersiem starożytnego arystokraty. Jest to wizerunek jednego ze szlachciców żyjących w starożytnej Tracji, którym nadano nazwę Tarabostes. Nazwa została zaczerpnięta z kształtu czapek, jakie ci nosili. Prócz szlachcica na etykiecie widnieje nazwa producenta, nazwa wina oraz kilka informacji na jego temat. Całości dopełnia złota ramka wokół etykiety.