Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Zwyczaje sylwestrowe na świecie

W ciągu całego roku jest tylko jedna taka noc, podczas której żegna się stary i wita zupełnie nowy rok. Jest więc to jedna z nielicznych okazja, by zostawić za sobą wszelkie niesnaski, niepowodzenia i smutki, a w zamian otworzyć szeroko ramiona w oczekiwaniu na lepszy los. Nic więc w tym dziwnego, że każdy stara się przeżyć tę noc jak najlepiej, a w dodatku zapewnić sobie radość i powodzenie na kolejne 365 dni.

Pytanie brzmi: w jaki sposób to zrobić? Czy istnieje tylko jeden sprawdzony sposób na przyciągnięcie do siebie przysłowiowego „farta”? Okazuje się, że tych sposobów istnieje naprawdę wiele, a co najmniej tyle, ile krajów na świecie. Każdy bowiem kraj posiada swoje własne tradycje i zwyczaje związane ze świętowaniem Sylwestra, które mają zapewnić spełnienie marzeń. Warto je poznać i na wszelki wypadek chociaż część z nich wcielić w życie. A nóż, okaże się, że naprawdę działają!

Stany Zjednoczone

Skupiająca najwięcej osób tradycja noworoczna odbywa się w Nowym Jorku i jest nią tzw. „Ball Drop”. Jest to tradycja zapoczątkowana w 1907 roku, a polega na opuszczeniu gigantycznej sfery z wieżowca Time Square One. Mieniąca się tysiącem barw kula opuszczana jest kilkadziesiąt metrów w dół punktualnie o północy, tuż po tym jak tysiące zebranych na Time Square Nowojorczyków i turystów odliczy ostatnie sekundy upływającego roku. Gdy kula opadnie całkowicie na zebrany tłum zrzucana jest chmura kilogramów płatków konfetti. Sylwestrowa zabawa na Time Square transmitowana jest na cały świat! Poza tym Amerykanie spędzają Sylwestra podobnie do nas, na przyjęciach w domu lub w klubach, w gronie przyjaciół lub rodziny. Najważniejszą tradycją w Stanach Zjednoczonych jest pocałunek o północy. W U.S.A. każda osoba pragnie zdobyć całusa dokładnie w punkcie, gdy zegar wybija godzinę 00:00 pomiędzy starym, a nowym rokiem. Wierzą oni, że brak pocałunku zaraz po północy grozi samotnością przez cały kolejny rok, dlatego nawet jeśli komuś brakuje życiowego partnera, zawsze może liczyć na skromny buziak w policzek od przyjaciół lub rodziny. 
Hiszpania

Hiszpanie kultywują jedną z najciekawszych tradycji sylwestrowych, która znana jest na całym świecie. Polega ona na zjedzeniu 12 białych winogron tuż przed północą – jedno winogrono na jedno uderzenie dzwonu, czyli jedno winogrono co sekundę. Zjedzenie winogron ma zapewnić zdrowie, pomyślność i ogólne powodzenie na kolejne 12 miesięcy. Owoce należy dokładnie przeżuć i połknąć, nie liczy się zapchanie ust i udawanie, że wszystko zostało zjedzone! Winogrona oczywiście są przygotowywane wcześniej i odstawiane na bok w oczekiwaniu na odpowiedni moment. Hiszpanie spędzają Sylwestra pierw na eleganckiej kolacji z rodziną, a następnie w klubach lub imprezach w środku miasta wraz z przyjaciółmi. Równie ważną tradycją w Hiszpanii, co jedzenie winogron w Sylwestra, jest zajadanie 1 stycznia na śniadanie słynnych churros z gorącą czekoladą. Nierzadko zdarza się, że młodzi Hiszpanie wprost z imprezy sylwestrowej trafiają do kawiarni następnego dnia rano, by razem zjeść śniadanie. 

Francja

Francuski Sylwester należy do eleganckich uroczystości. Młodzież bawi się w klubach, a starsi wybierają się na wystawne bale i bankiety w gronie przyjaciół i rodziny. Najważniejsza dla Francuzów jest kuchnia – podczas sylwestrowej kolacji podawane są dania z kaczki, ostrygi, francuskie sery, słynne foie gras oraz oczywiście Szampan. 1 stycznia obowiązkowo musi rozpocząć się od wizyty na Polach Elizejskich. 
Włochy

Włochy natomiast to najbardziej huczny i głośny Sylwester w całej Europie, a może nawet na świecie! Większość zabawy Włosi spędzają we własnych domach w gronie przyjaciół, gdzie tuż przed północą muszą zjeść porcję zupy lub potrawki z soczewicy. Soczewica symbolizuje pomyślność i dobrobyt, kolacja z jej udziałem jest więc obowiązkowa! Następnie Włosi wychodzą z domów i gromadzą się na rynkach i głównych ulicach swoich miast, by wspólnie świętować i odliczać czas do nadejścia nowego roku. Najważniejszym zwyczajem we Włoszech jest założenie w Sylwestra… czerwonej bielizny. Noszenie czerwonej bielizny ma sprawić, że przyszły rok będzie pełen miłości, a jak wiadomo to jest dla Włochów najistotniejsze. Czerwień przynosi podwójne szczęście samotnym paniom, gdyż ma zagwarantować nie tylko miłość lecz także zamążpójście. Równie ważne jest to, kogo jako pierwszego Włosi spotykają 1 stycznia – panie powinny spotkać pana, a panowie, panią. Jeśli spełni się wszystkie warunki, szczęście murowane. 

Grecja

W Grecji 31 grudnia przygotowuje się specjalne ciasto zwane „Vassilopitta”, które trochę na wzór naszych wigilijnych pierogów, nadziewa się złotą monetą. Szczęśliwiec, który natknie się na kawałek z monetą może być pewien, że w przyszłym roku czekają go wszelkie pomyślności, nie tylko pieniężne. Tradycja ta związana jest z postacią Św. Bazylego, słynącego ze szczodrego i przyjaznego podejścia do biednych, który jest ważną postacią dla Greków. Dlatego też w Grecji Nowy Rok zbiega się w Dniem Świętego Bazylego. Bardzo starą tradycją, nieczęsto dziś kultywowaną jest wróżenie z wina zwane oinomancją. Przed wypiciem musującego wina o północy należy przyjrzeć się bąbelkom – jeśli są bardzo wzburzone, zapewnią dużo zmian i burzliwych związków, drobne i łagodne zwiastują zdrowie i wesołość, a jeśli się krzyżują to należy w przyszłym roku uważać na zdrowie i finanse. 

Niemcy

Największą zabawą Sylwestrową w Niemczech jest ta mieszcząca się w Berlinie pod Bramą Brandenburską. W miejscu tym potrafi się zebrać około północy nawet milion osób! Najważniejszym zwyczajem dla Niemców jest wzajemne obdarowywanie się „talizmanami”. Są to niewielkie figurki lub zawieszki, najczęściej w kształcie koniczynki, kominiarza, świnki lub grzybka. Poza tym w Sylwestra Niemcy bawią się jak Polacy podczas Andrzejek, czyli… wróżą. W nocy znajomi i przyjaciele wróżą sobie z wosku, a dawniej robiono to z ciekłego ołowiu. Ołów był wykorzystany, ponieważ uważano go za symbol trwałego i nierozerwalnego związku. 
Bułgaria

Mimo iż Bułgarzy obchodzą Nowy Rok 13 dni później niż my, ponieważ według kalendarza julijskiego, to posiadają równie ciekawe zwyczaje. Tradycyjnie młodzi ludzie tuż po północy spacerują w swoich miejscowościach od domu do domu, życząc sąsiadom pomyślności w nowym roku i uderzając ich w plecy gałązką derenia ozdobioną suszonymi owocami i słodyczami. Sąsiedzi „uderzeni” gałązką muszą się odwdzięczyć za odprawienie dobrej wróżby i poczęstować młodych słodyczami, zapłacić monetą lub drobnym podarunkiem. 

Polska

Także w Polsce nie brakuje interesujących tradycji sylwestrowych. Jedną z nich przesąd, iż w Sylwestra nie powinno się sprzątać, a tym bardziej zamiatać, ponieważ w ten sposób można wymieść z domu pomyślność. Tradycja ta zaczęła zanikać, bo jak łatwo się domyślić, trudno jest pozostawić mieszkanie bez sprzątania, czekając na gości. Kolejna tradycja dedykowana jest pannom – pierwsze imię męskie, jakie usłyszą z rozmów współtowarzyszy tuż po północy będzie imieniem przyszłego męża. W jaki sposób zapewnić sobie szczęście? Po pierwsze, wystrzelony o północy korek od szampana należy zatrzymać i nosić przy sobie, w kieszeni lub w torebce. Po drugie, warto założyć na siebie nowe ubranie z ledwie co oderwaną metką, by tym samym wyrazić gotowość na nowe, lepsze zmiany. W sylwestrową noc nie należy się również kłócić czy złościć, bo humor ten zostanie z nami na całym rok. 

Być może niektóre ze zwyczajów, jak czerwona bielizna, brzmią zabawnie i nie znajdują logicznego wyjaśnienia na to, co mają zwiastować, jednak zawsze warto spróbować. Im więcej bowiem wykorzystamy możliwości, tym większa szansa, że przyszły rok będzie niekończącym się pasmem sukcesów!