Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Xarel-lo

Znany pod nazwami Xarel-lo, Xarello lub Pansa Blanca to szczep białej winorośli pochodzący prawdopodobnie z Katalonii. Znany jest jako jeden z podstawowych szczepów wykorzystywanych do produkcji wina Cava, jednak dzięki wyrazistemu charakterowi coraz częściej tworzy się z niego także wina stołowe.

Historia

Najstarsze wzmianki o szczepie z roku 1785 znaleźć można w dokumentach w mieście Sitges w okolicach Barcelony.

Badania DNA przeprowadzone nad Xarel-lo wskazują jego pokrewieństwo ze znanym riojańskim winogronem Macabeo (znanym również Viura). W 2012 roku opublikowano wyniki badań potwierdzające, że szczep jest krzyżówką odmian Haben i Brustiano Faux, jednak wykazało to jedynie 20 markerów DNA, co można uznać za niewystarczające.

Istnieje osobna odmiana szczepu o nazwie Xarello Rosado lub Pansa Rosada o wyjątkowo różowej skórce owoców. Szczep uprawiany jest głównie w hiszpańskiej apelacji Allella DO, położonej na północ od Barcelony.

Charakterystyka

Winorośle Xarel-lo wypuszczają pąki i dojrzewają średnio późno. Grona krzewów są zwarte, a jagody są średniej wielkości i mają grubą skórkę. Szczep nie jest wymagający względem gleby, na której jest uprawiany. Odporny jest na większość chorób prócz mączniaka prawdziwego i rzekomego. Odporny jest także na upał za to wrażliwy na przymrozki, więc raczej nie uprawia się go na dużych wysokościach. Pomimo jasnej skórki owoców, wykazuje bardzo wysoki poziom resweratrolu, który przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla ludzkiego organizmu a także uodparnia krzewy na patogeny. 

Uprawy

Xarello uprawiane jest głównie w Katalonii. W dużych ilościach uprawiany jest także w regionie Penedes, gdzie wykorzystywany jest do produkcji musującego wina Cava. Jest główną odmianą uprawianą w apelacjach Do Allela, DO Catalunya, DO Costels del Segre, DO Tarragona, DO Binissalem, DO Pla, i Llevant i oczywiście DO Cava.

Szczep dobrze się przyjął i jest uprawiany także na Majorce.

Smak i aromat

W musującym winie Cava to szczep Xarel-lo odpowiada za owocowy charakter, strukturę oraz kwasowość i wysoki poziom cukru, przetwarzanego na alkohol. Bukiet wina bogaty jest w aromaty cytrusów, zielonych jabłek, gruszek, trawy i ziół. Z odpowiednich upraw Xarel-lo można tłoczyć również wyjątkowe wina niemusujące i odmianowe. W nich dominują aromaty cytrusów, gruszek i nuty trawiaste. Szczep doskonale sprawdza się w winach kupażowych dodając im kwasowości i ciała, a dodatkowo także potencjału do starzenia. 

Jedzenie

Najlepiej komponuje się z owocami morza, grillowanymi rybami oraz sałatkami ze świeżych warzyw i owoców. Wino z Xarel-lo to także doskonały aperitif i trunek do wznoszenia toastów.

Sprawdź naszą ofertę win

 • Federico Paternina Cava Brut Organic
  42,90 zł

  Federico Paternina Cava Brut Organic


  Zobacz
 • Pere Ventura Cava Brut Reserva
  59,00 zł

  Pere Ventura Cava Brut Reserva


  Zobacz
 • Pere Ventura CAVA Semi Seco Reserva

  Normalna cena: 49,00 zł

  Promocja 34,30 zł

  Pere Ventura CAVA Semi Seco Reserva


  Zobacz
 • Pere Ventura Cava Tresor Brut mini
  21,90 zł

  Pere Ventura Cava Tresor Brut mini


  Zobacz
 • Pere Ventura Cava Cupatge de Honor
  123,00 zł

  Pere Ventura Cava Cupatge de Honor


  Zobacz
 • Federico Paternina Banda Azul Cava Brut
  34,90 zł

  Federico Paternina Banda Azul Cava Brut


  Zobacz
 • Zestaw 3 x Federico Paternina + Skrzynka Eco

  231,90 zł

  208,71 zł

  Zestaw 3 x Federico Paternina + Skrzynka Eco


  Zobacz
 • 6 x Federico Paternina Cava Mix

  209,40 zł

  188,46 zł

  6 x Federico Paternina Cava Mix


  Zobacz
 • Federico Paternina Cava Brut Organic
  39,90 zł

  Federico Paternina Cava Brut Organic


  Zobacz