Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Torrontes

Torrontes to charakterystyczny, biały szczep uprawiany głównie w Argentynie, dający świeże i aromatyczne wina.

Wyróżnia się trzy odmiany szczepu: Torrontes Riojano, Torrontes Sanjuanino i Torrontes Mendocino. Uznaje się, że są one blisko między sobą spokrewnione, ale są różnymi odmianami winorośli. Wszystkie trzy natomiast należą do grupy odmian winorośli Criollas, która jest prawdopodobnie autochtoniczną grupą szczepów z Ameryki, pochodzącą od europejskiej Vitis Vinifera. 

Historia

Przez wiele lat uważano, że jest to szczep pochodzący z Hiszpanii, a dokładniej z Galicji, gdzie znany jest jako Albillo Mayor. Spowodowane było to częstymi migracjami galicyjskich pracowników, którzy przenosili się do Argentyny. Ostatnie badania DNA wykazują jednak, że między hiszpańskimi, a Argentyńskimi Torrontes nie występuje najmniejsze nawet pokrewieństwo.

Dowiedziono, że Torrontes Riojano i Torrontes Sanjuanino są oddzielnymi krzyżówkami szczepów Mission (inaczej nazywany Criolla Chica) i Muscat of Alexandria. Natomiast Torrontes Mendocino jest skrzyżowaniem Muscat of Alexandria i innej, niezidentyfikowanej jeszcze odmiany winorośli.

Istnieje również inny, mniej znany, czerwony szczep winorośli spotykany pod nazwą Torrontes, Tarrantes lub Turrundus.

Uprawy

Najlepsze wina tego szczepu powstają z owoców winorośli uprawianych w prowincji Salta w Argentynie na wysokości 1700 metrów n.p.m. w okolicach miasta Cafayate i w dolinach Calchaquíes na dalekiej północy kraju. Torrontes jest jednak uprawiany na terenie całej Argentyny i stanowi największą część winnic tego kraju.

Torrontes Riojano uprawiane jest w większości w regionie La Rioja i Salta w północnej Argentynie. Torrontes Sanjuanino obsadzone jest w prowincji San Juan, ale zajmuje mniej powierzchni od Torrontes Riojano. Torrontes Medocino jest zdecydowanie najmniejszą uprawą i występuje głównie w prowincji Rio Negro.

Szczep przyjął się także w niewielkich ilościach w Chile i rozpoznawany jest tam pod nazwą Muskat Austriacki. Uznaje się, że są to uprawy Torrontes Sanjuanino.

Smak i aromat

Eksperci zwracają uwagę, że na smak i aromat otrzymanych win ze szczepu Torrontes decydujący wpływ ma sposób uprawy i metoda winifikacji. Odmianę wyróżnia niska kwasowość, aksamitna struktura i intensywne aromaty brzoskwini i moreli. Podobny jest tylko, ale w umiarkowanym stopniu do Muskata. Typowe dla niego są aromaty kwiatowe i owoców tropikalnych, najbardziej wyczuwalne są morele, brzoskwinie, melon i liczi. Przeznaczone są do wczesnego picia, kiedy są niezbyt ciężkie, mają wysoką kwasowość i są intrygująco aromatyczne.

Dzięki wysokiej plenności i dobrej jakości wytwarzanych z niej win jest odmianą używaną w większości argentyńskich win nazywanych po prostu Torrontes.

Jedzenie

Świetnie komponuje się z sushi, rybami słodkowodnymi, deserami lodowymi oraz z potrawami z dodatkiem majonezu. Najlepiej smakuje dobrze schłodzone i podane w kieliszku o czaszy w kształcie tulipana, który pomoże skoncentrować aromat wina.  

Sprawdź naszą ofertę win

 • Zuccardi Vida Organica Torrontes
  46,00 zł

  Zuccardi Vida Organica Torrontes


  Zobacz
 • Zuccardi Serie A Torrontes
  69,00 zł

  Zuccardi Serie A Torrontes


  Zobacz
 • ZESTAW Argentyna 12 MIX -15%

  504,00 zł

  428,40 zł

  ZESTAW Argentyna 12 MIX -15%


  Zobacz
 • Zestaw 6 x Zuccardi B w drewnianej skrzynce

  700,00 zł

  595,00 zł

  Zestaw 6 x Zuccardi B w drewnianej skrzynce


  Zobacz