Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Smaczna oferta matrymonialna, czyli o parowaniu wina z jedzeniem

Smaczna oferta matrymonialna, czyli o parowaniu wina z jedzeniem. Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, po co w ogóle łączy się wino z jedzeniem i dlaczego jest tak ważne, by zrobić to w odpowiedni sposób? Dokładnie dla tego samego efektu, dla którego my-ludzie łączymy się w pary i to tylko z dokładnie wyselekcjonowanymi i sprawdzonymi partnerami. Robimy to przede wszystkim w celu zwiększenia przyjemności i satysfakcji, w kwestii związków - z życia, a w kwestii wina i jedzenia – ze spożywanej kolacji.

Pod wieloma względami komponowanie wina z potrawą przypomina ofertę matrymonialną, a jego zasady idealnie odzwierciedlają sposób łączenia się w pary zakochanych osób. Mimo że parowanie jedzenia i wina wydaje się o wiele łatwiejsze, panuje w nim kilka reguł, których warto przestrzegać, by smacznie zjeść. Matching jedzenia z winem to także kilka zaskakujących wyjątków, których zasadność trudno wytłumaczyć dopóki nie spróbuje się odpowiedniego połączenia smaków na własnym podniebieniu.

Przede wszystkim, nie istnieje reguła stanowiąca o ważności dania nad winem lub odwrotnie. Można zarówno dobrać wino do potrawy, jak i potrawę do wina. Wszystko zależy od tego, co potraktujemy jako główny produkt i najlepszą część naszej kolacji. Najczęściej pierw wybieramy danie, a dopiero do niego dobieramy odpowiednie wino. Istnieją jednak tak wyjątkowe wina, które stają się punktem wyjściowym do stworzenia dla nich smacznego towarzystwa. Kiedy już wiemy, co odegra główną rolę podczas posiłku, należy obrać jedną z dwóch dostępnych dróg. Wino i jedzenie bowiem łączy się za pomocą albo podobieństwa, albo przeciwności. 

Zasada podobieństwa mówi o tym że ani trunek ani potrawa nie mogą być od siebie bardziej aromatyczne. Żadna ze stron nie może dominować na tą drugą i tym samym narzucać i zakrywać smak tej drugiej. Jest to prosta i niezwykle dobrze sprawdzająca się reguła, tak samo na stole jak i w związku partnerskim. Osoby o podobnych upodobaniach i opiniach tworzą harmonijny, spójny i komfortowy związek. Właśnie takie wrażenie oddaje nam spożywanie podobnych pod względem smakowym potraw i win. Harmonijne, spójne i po prostu smaczne. W ten sposób łączymy słodkie ze słodkim, cierpkie z cierpkim i gorzkie z gorzkim. Idealnym przykładem jest tutaj maślane risotto ze szparagami w towarzystwie Chardonnay o maślano-słodkich nutach. Trunek i potrawa współgrają ze sobą, nie przeszkadzają sobie wzajemnie i dzięki temu kolacja przebiega w łagodny, przyjemny dla podniebienia sposób.
Zasada przeciwności działa na znanej od lat prawidłowości, mówiącej o tym, że przeciwności się przyciągają. Jest to prawda, że dla niektórych to właśnie różnice i odmienność tej drugiej osoby są najbardziej interesujące i jest to coś, co łączy parę w całość. Jednak tak, jak w związku, tak w parowaniu jedzenia z winem te różnice nie mogą przeszkadzać, widocznie się ze sobą kłócić i wybijać wzajemnie z rytmu. W obu przypadkach pomiędzy różnicami musi znaleźć się nić łącząca jedno z drugim. Takie pary uznaje się za niezwykłe i niepowtarzalne i czasem naprawdę warto poświęcić więcej czasu na znalezienie właśnie takiego połączenia – mówimy oczywiście o winie i jedzeniu! W ten sposób łączy się smak pikantny ze smakiem słodkim lub kwaśnym. Najlepiej obrazuje to dość popularne połączenie pikantnej kuchni azjatyckiej, na przykład Spring Rolls z pikantną wieprzowiną, imbirem i świeżymi warzywami z kieliszkiem wina o wyraźnie słodkim posmaku, jak Riesling czy Gewurztraminer. 

Istnieje jedna zasada, od której nie istnieje odstępstwo. Mówi ona o tym, że wino musi być słodsze od potrawy. Połączenie wytrawnego, nawet najlepszego wina ze słodką bezą Pavlova z kremem mascarpone sprawi, że trunek wyda się kwaśny, nieprzyjemny i praktycznie bez smaku. W ten sposób możemy „zabić” butelkę naprawdę dobrego wina, które w towarzystwie smaku słonego, np. sałatki z grillowaną piersią kurczaka mogłoby okazać się wyśmienite. Doskonałym przykładem tego połączenia smakowego jest bijący rekordy popularności smak „solonego karmelu”, który pojawia się we wszystkich, najbardziej znanych słodyczach. 
Niezwykle istotną regułą jest także dopasowanie trunku i potrawy pod względem ich „ciężaru” czyli naładowania aromatami oraz konsystencji. Tak zwane „ciężkie” potrawy jak stek z argentyńskiej wołowiny podaje się z „ciężkim” winem jak Cabernet Sauvignon. Natomiast lekkie sałatki ze świeżych warzyw łączy się z lekkim Sauvignon Blanc. Co ciekawe, o ile podczas kolacji takie połączenia zawsze się sprawdzają, o tyle w życiu nie zawsze dwa „ciężkie” charaktery potrafią ze sobą wytrzymać… chociażby nawet do końca kolacji. 

Podczas łączenia dania i wina w parę warto pamiętać także o tym, że wina o mocnych taninach najlepiej komponują się z daniami tłustymi, a zwłaszcza z bogatymi w tłuszcze zwierzęce. Tłuszcz i proteiny zawarte w mięsie zwierzęcym (ale nie rybim!) „wygładza” wino i sprawia, że taniny stają się mniej cierpkie i pozostawiają jedynie subtelne uczucie ściągnięcia na języku. Jak widać ta zasada działa na podstawie obu reguł – przeciwności i harmonii. Dwa przeciwne sobie smaki łączą się w całość, by nadać jej gładkości i przyjemności z konsumowania. 

I to jest chyba właśnie ten złoty środek, który należy stosować zarówno w życiu jak i w kuchni. Pomimo iż w miłości jak i w gotowaniu wszystko jest dozwolone, a każda reguła ma tysiące odstępstw, najlepiej po prostu łączyć w pary smaki i charaktery, które nie rywalizują ze sobą o pierwsze miejsce, a wspólnie dążą do jego osiągnięcia. Sprawdź naszą ofertę win

 • Zuccardi Q Chardonnay
  109,00 zł

  Zuccardi Q Chardonnay


  Zobacz
 • Purcari Cabernet Sauvignon
  32,99 zł

  Purcari Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Tenta Chardonnay
  29,00 zł

  Tenta Chardonnay


  Zobacz
 • Dopff Gewurztraminer Reserve
  99,90 zł

  Dopff Gewurztraminer Reserve


  Zobacz
 • Finca Del Mar Cabernet Sauvignon
  34,00 zł

  Finca Del Mar Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Vicente Gandia Finca Del Mar Chardonnay
  34,00 zł

  Vicente Gandia Finca Del Mar Chardonnay


  Zobacz
 • Allendorf Save Water Drink Riesling Dry
  59,90 zł

  Allendorf Save Water Drink Riesling Dry


  Zobacz
 • Mud House Sauvignon Blanc
  86,00 zł

  Mud House Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Robert Mondavi Private Selection Chardonnay
  99,00 zł

  Robert Mondavi Private Selection Chardonnay


  Zobacz
 • Kurtatsch Alto Adige Gewürztraminer DOC
  99,00 zł

  Kurtatsch Alto Adige Gewürztraminer DOC


  Zobacz
 • Purcari Chardonnay
  32,99 zł

  Purcari Chardonnay


  Zobacz
 • Maycas Del Limari Sumaq Chardonnay Reserva
  59,00 zł

  Maycas Del Limari Sumaq Chardonnay Reserva


  Zobacz
 • Thomas Hardy HRB Chardonnay
  99,90 zł

  Thomas Hardy HRB Chardonnay


  Zobacz
 • Thomas Hardy HRB Cabernet Sauvignon
  99,90 zł

  Thomas Hardy HRB Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Thomas Hardy HRB Riesling
  99,90 zł

  Thomas Hardy HRB Riesling


  Zobacz
 • Thomas Hardy Cabernet Sauvignon
  249,00 zł

  Thomas Hardy Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Flagstone 'Free Run' Sauvignon Blanc Reserve
  59,00 zł

  Flagstone 'Free Run' Sauvignon Blanc Reserve


  Zobacz
 • Waipara Hills Marlborough Sauvignon Blanc
  64,00 zł

  Waipara Hills Marlborough Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Goru El Blanco Moscatel & Chardonnay
  59,90 zł

  Goru El Blanco Moscatel & Chardonnay


  Zobacz
 • St Hallett Eden Valley Riesling
  89,00 zł

  St Hallett Eden Valley Riesling


  Zobacz
 • Petaluma Yellow Label Coonawarra Cabernet Merlot
  249,00 zł

  Petaluma Yellow Label Coonawarra Cabernet Merlot


  Zobacz
 • Petaluma Yellow Label Piccadilly Valley Chardonnay
  149,00 zł

  Petaluma Yellow Label Piccadilly Valley Chardonnay


  Zobacz
 • Fiesta Del Mundo Chardonnay
  23,90 zł

  Fiesta Del Mundo Chardonnay


  Zobacz
 • Ozzi Chardonnay
  49,00 zł

  Ozzi Chardonnay


  Zobacz
 • Charles Smith Wines

  Normalna cena: 89,00 zł

  Promocja 44,50 zł

  Charles Smith Wines "Eve" Chardonnay


  Zobacz
 • Charles Smith Wines
  95,00 zł

  Charles Smith Wines "Kung Fu Girl" Riesling


  Zobacz
 • Zuccardi Serie A Cabernet Sauvignon
  79,00 zł

  Zuccardi Serie A Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Bag in Box Espiritu de Chile Gewurztraminer & Semillon
  84,00 zł

  Bag in Box Espiritu de Chile Gewurztraminer & Semillon


  Zobacz
 • Vicente Gandia Con Un Par Sauvignon Blanc
  49,00 zł

  Vicente Gandia Con Un Par Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Mud House Rapaura Sauvignon Blanc
  89,00 zł

  Mud House Rapaura Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Anakena Enco Reserva Sauvignon Blanc
  49,90 zł

  Anakena Enco Reserva Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Stonier Chardonnay
  139,00 zł

  Stonier Chardonnay


  Zobacz