Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Robert Mondavi - Legenda win kalifornijskich

Robert Mondavi jest do tej pory legendą win Kalifornijskich.

Kalifornia…

Nie ma żadnego błędu w twierdzeniu, że wina amerykańskie to wina kalifornijskie. Około 95% win produkowanych w Stanach Zjednoczonych pochodzi właśnie z tego stanu. Pierwsza winnica powstała tu w 1769 roku i zapoczątkowała szybki rozwój winiarstwa, który został zahamowany przez inwazję filoksery, a później prohibicję. W latach 60-tych XX wieku Kalifornia na nowo zaczęła walczyć o pozycję w winiarskim świecie. Fenomen tutejszego winiarstwa tłumaczy się specyfiką klimatu: ten rozległy obszar obejmuje aż 5 stref klimatycznych. Niektóre okolice są równie chłodne, jak północna Burgundia czy Szampania, inne zaś równie ciepłe, jak na przykład Dolina Rodanu. Także pod względem jakości produkowanych win jest rejonem dużych kontrastów. Kalifornia to też wielkie eksperymenty winiarskie i brak typowo europejskich ograniczeń w wyborze odmian winorośli, miejsca i metod upraw, czy metod winifikacji.Początki…

Robert Gerald Mondavi urodził się 18 czerwca 1913 roku. W rodzinie, która wyemigrowała z Włoch. Rodzice Mondavi, Cesare i Rosa, przeprowadzili się do Wirginii, gdzie jego ojciec pracował w kopalni, a razem ze swoją żoną prowadził pensjonat, a później salon. Robert podkreślał, że jego matka była wyjątkowo utalentowanym kucharzem, a wino było częścią codziennych posiłków.
W 1921 roku ojciec Roberta postanowił dostać się do branży winogronowej, a dwa lata później rodzina przeniosła się do Lodi, która w tym czasie była stolicą winiarskiej Kalifornii. Robert pracował dla swojego ojca, występował w zespole futbolowym Lodi, uczęszczał i ukończył Stanford. W latach trzydziestych zainteresował się znakomitymi winami z doliny Napa, a później pracował w Sunny St. Helena Winery (obecnie Merryvale). W 1943 roku dowiedział się, że słynna winiarnia Charles Krug w St. Helena była na sprzedaż i przekonał ojca, aby ją kupił.

Rodzina Mondavich przeprowadziła się do Napa i Cesare, Robert z jego młodszym bratem Peterem  prowadzili winiarnię. Ale zdarzały się spory dotyczące sposobu prowadzenia winnicy, a po śmierci ojca Robert i Peter bardzo się kłócili. Podczas, gdy Robert, bardziej ekstrawagancki z dwóch braci, popychał do lepszych win, Peter popierał bardziej konserwatywną drogę. Pewnego dnia skończyło się to walką, a Robert został poproszony o opuszczenie firmy rodzinnej.

W 1966 roku, w wieku 52 lat, rozpoczął produkcję Robert Mondavi Winery, budując pierwszą od 1930 roku nową winiarnię w Napa. Sądził się jeszcze z bratem o udział w Charles Krug, co w 1976 roku zakończyło się ugodą, Peter został odpowiedzialny za Charles'a Krug, ale Robert dostał większość głównych winnic rodzinnych w rejonie Oakville.
Robert Mondavi - ikona i pionier kalifornijskiego winiarstwa

Robert Mondavi to ikona kalifornijskiego winiarstwa, założyciel prawdziwego winiarskiego imperium Robert Mondavi Winery. To w dużej mierze dzięki niemu trunki z Kalifornii zaczęły być rozpoznawalne na całym globie, a region Napa Valley stał się synonimem wina na najwyższym światowym poziomie. Robert Mondavi to człowiek-legenda, który nie bał się eksperymentować i perfekcyjnie dbał o każdy etap produkcji. To właśnie on w końcu lat 60 XX wieku wprowadził „zimną” fermentację, tanki ze stali nierdzewnej, spopularyzował stosowanie małych beczek z francuskiego dębu. Był mistrzem  nowoczesnej sztuki winifikacji. W 1968 roku Mondavi stworzył wytrawny, dębowy Sauvignon Blanc, niepopularną odmianę w Kalifornii w tamtym czasie i nazwał ją "Fumé Blanc". Wino było sukcesem, a z upływem czasu,  Fumé Blanc został przyjęty jako synonim Sauvignon Blanc.

Wyjątkowo troszczył się przy tym o środowisko naturalne. W winnicach Robert Mondavi Winery nie stosuje się chemicznych środków do ochrony roślin, zwalczając owady wyciągiem z liści. 


Drzwi Robert Mondavi Winery zawsze stały otworem dla turystów, którzy do dziś mogą przyjrzeć się procesowi produkcji wina, przejść krótki kurs winiarstwa czy degustować wyśmienite trunki w towarzystwie najróżniejszych dań. Nie może być zresztą inaczej skoro Mondavi przywiązywał ogromna wagę do odpowiedniego łączenia wina i potraw. Spotkania kulinarne „Great Chefs at Robert Mondavi Winery”, które organizował wspólnie z żoną, zdobyły światową renomę i przyciągały najznamienitszych mistrzów kuchni takich jak Julia Child i Paul Bocuse. Mistrz uchodził nie tylko za wielkiego miłośnika wina i jedzenia, ale też za wybitnego znawcę płci pięknej. Spytany kiedyś, jakiego wyboru dokonałby, gdyby miał zdecydować wino, czy kobieta, ponoć odpowiedział: „to zależy... od rocznika”. 


Mondavi podjął współpracę z Baronem Philippe de Rothschild z Château Mouton Rothschild w celu stworzenia Opus One Winery. Łącząc swoją wiedzę i doświadczenie, stworzyli wino-emblemat Napa Valley. Piekielnie drogie, znakomite, nosi tę samą nazwę co winnica. Od lat 90-tych nawiązał również wspólne przedsięwzięcia z partnerami z regionu Europy (we Włoszech z rodziną Frescobaldi), Ameryki Południowej (w Chile z rodziną Chadwick Viña Errazuriz)  i Australii (z Rosemount, która później stała się częścią Southcorp).

Firma nabyła również wybitne winnice w Kalifornii, w tym Arrowood i zakupiła słynną toskańską fabrykę winorośli Ornellaia i Frescobaldi.

Mondavi poświęcił wiele swojej energii na działania filantropijne. Prowadził kierunek budowy Copii: amerykańskiego Instytutu Żywności, Wina i Sztuki w śródmieściu Napa i przekazał 20 milionów dolarów, aby uzyskać centrum kulturalne, które zapoczątkował w 1988 roku.

Złożył 35 milionów dolarów na Uniwersytet Kalifornijski w Davis: 25 milionów dolarów na powołanie Instytutu Roberta Mondaviego na rzecz Wina i Nauki o Żywności, a kolejne 10 milionów dolarów na ukończenie kampusu, które zostało nazwane imieniem jego i jego żony. 

W 1993 roku, szukając kapitału na rzecz jeszcze większego wzrostu, Mondavi stał się spółką publiczną, a Robert stopniowo przekazał więcej decyzji biznesowych swoim synom. Michael skoncentrował się na sprzedaży i marketingu, a Tim skupił się na winiarstwie, córka - Marcia, również zasiadała na pokładzie. Ostatecznie Mondavi został prezesem honorowym i wyjeżdżał w imieniu winiarni, by promować swoje wina.Ale od roku 2000 firma Robert Mondavi Corporation zaczęła doświadczać trudności finansowych, które pogorszyły się w następstwie recesji, ataku terrorystycznego 11 września 2001 r i spadku sprzedaży wina. Oprócz tego w 2003 roku Mondavi wyraził ubolewanie i krytykował swoich synów za strategię biznesową, która podkreśliła niedrogie linie Mondavi, Coastal i Woodbridge, nad winami najwyższej klasy, co oznaczało, że firma traci swoją więź z „dobrym winem”. 

22 grudnia 2004 r. z powodu długów musiał sprzedać firmę koncernowi Constellation Brands - nabyli winnicę Mondavi w kontrowersyjnym przejęciu za blisko 1,36 mld dolarów w gotówce.Rok później pogodził się z bratem, z którym zrobił wspólnie wino  pojedynczą beczkę wina bazującego na szczepie Cabernet Sauvignon „Ancora una Volta” – co oznacza „jeszcze raz”. Wspomógł też swojego syna Tima w otwarciu nowej winiarni Continuum. Zmarł w wieku 94 lat w 2008 r., ale jego nazwisko w winiarskim świecie wciąż znaczy wiele.


Sprawdź naszą ofertę win

 • Robert Mondavi Private Selection Pinot Noir
  99,00 zł

  Robert Mondavi Private Selection Pinot Noir


  Zobacz
 • Robert Mondavi Twin Oaks Chardonnay
  66,00 zł

  Robert Mondavi Twin Oaks Chardonnay


  Zobacz
 • Robert Mondavi Twin Oaks Zinfandel
  63,00 zł

  Robert Mondavi Twin Oaks Zinfandel


  Zobacz
 • Robert Mondavi Napa Valley Cabernet Sauvignon
  229,00 zł

  Robert Mondavi Napa Valley Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Robert Mondavi Woodbridge Cabernet Sauvignon
  56,00 zł

  Robert Mondavi Woodbridge Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Robert Mondavi Woodbridge Chardonnay
  56,00 zł

  Robert Mondavi Woodbridge Chardonnay


  Zobacz
 • Robert Mondavi Woodbridge Zinfandel
  56,00 zł

  Robert Mondavi Woodbridge Zinfandel


  Zobacz
 • Robert Mondavi Fume Blanc Napa Valley
  199,00 zł

  Robert Mondavi Fume Blanc Napa Valley


  Zobacz
 • Robert Mondavi Pinot Noir Napa Valley
  239,00 zł

  Robert Mondavi Pinot Noir Napa Valley


  Zobacz
 • Robert Mondavi Private Selection Chardonnay
  99,00 zł

  Robert Mondavi Private Selection Chardonnay


  Zobacz
 • Robert Mondavi Private Selection Zinfandel
  99,00 zł

  Robert Mondavi Private Selection Zinfandel


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection w eleganckim opakowaniu

  247,00 zł

  209,95 zł

  Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection w eleganckim opakowaniu


  Zobacz
 • Robert Mondavi Twin Oaks Cabernet Sauvignon
  66,00 zł

  Robert Mondavi Twin Oaks Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Robert Mondavi Napa Valley Chardonnay
  219,00 zł

  Robert Mondavi Napa Valley Chardonnay


  Zobacz
 • Robert Mondavi Private Selection Zinfandel + skrzynka bejcowana

  120,00 zł

  93,60 zł

  Robert Mondavi Private Selection Zinfandel + skrzynka bejcowana


  Zobacz
 • Robert Mondavi Private Selection Chardonnay + skrzynka bejcowana

  120,00 zł

  93,60 zł

  Robert Mondavi Private Selection Chardonnay + skrzynka bejcowana


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection + skrzynka bejcowana

  226,00 zł

  180,80 zł

  Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection + skrzynka bejcowana


  Zobacz
 • Zestaw Kalifornia Love -15%

  336,00 zł

  285,60 zł

  Zestaw Kalifornia Love -15%


  Zobacz
 • Zestaw 3 x Robert Mondavi Private Selection w drewnianej skrzyni z logo

  333,00 zł

  266,40 zł

  Zestaw 3 x Robert Mondavi Private Selection w drewnianej skrzyni z logo


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection B w eleganckim opakowaniu

  247,00 zł

  209,95 zł

  Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection B w eleganckim opakowaniu


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection C w eleganckim opakowaniu

  247,00 zł

  209,95 zł

  Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection C w eleganckim opakowaniu


  Zobacz