Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Riesling

Riesling to klasyczna, niemiecka odmiana białej winorośli, uprawiana nie tylko w chłodniejszych regionach świata, jak Niemcy, Alzacja czy Austria, ale także w Australii, Nowej Zelandii i USA. Szczep wykorzystywany jest do produkcji win wytrawnych, półsłodkich i musujących. Pod względem ważności plasuje się w obrębie pierwszej trójki, zaraz obok Sauvingnon Blanc i Chardonnay. Najczęściej tworzy się z tej odmiany czyste wina, które nie są poddawane leżakowaniu w beczkach. Na cechy i właściwości win szczepu Riesling największy wpływ ma miejsce uprawy i pochodzenia owoców, z których są tworzone.

Historia

Kilka pierwszych wzmianek literackich o szczepie pochodzi już z XV wieku. W dokumentach tych, m.in. w księdze rachunkowej grafa Jana VI z Katzenelnbogen, nazwa szczepu różni się pisownią od jej dzisiejszej wersji – „rießlingen”. Współczesna pisownia zaczęła być używana mniej-więcej w połowie XVI wieku, a dowodem jest wzmianka w zielniku napisanym w języku łacińskim przez Hieronima Bocka. W Alzacji nazwa szczepu „rissling” po raz pierwszy została udokumentowana w 1477 roku, natomiast w Austrii utrzymuje się, że nazwa winorośli pochodzi od znajdującego się w kraju potoku Ritzing i mieszczącej się nieopodal małej winnicy, w której miały być uprawiane właśnie winogrona tego szczepu. Teoria ta jednak nie posiada dowodów na poparcie, nie jest więc powszechnie znana.

Dawniej uważano, że odmiana Riesling pochodzi od dzikich winorośli rosnących nad Renem. Badania DNA wykazały jednak, że jest ona naturalną krzyżówką niemalże niemożliwej do znalezienia dziś w uprawie odmiany Gouais Blanc i krzyżówki szczepu Traminer z dziką winoroślą. Dzięki niemieckiemu zamiłowaniu do dokładności niemieckie uprawy winorośli mają długą, prawie całkowicie udokumentowaną historię, z której wynika, że Riesling rozpoczął swoją karierę w Dolinie Renu.

Istnieje również czerwona odmiana Riesling, której uwagę zaczęto poświęcać stosunkowo niedawno. Roter Riesling pomimo ciemnej skórki owoców wciąż kwalifikowany jest jako szczep biały. Badacze nie są w stanie póki co określić, czy to Roter Riesling jest mutacją Rieslinga, czy odwrotnie.

W winiarskim świecie można natknąć się na wiele odmian, w których nazwach występuje słowo Riesling, a które jednocześnie nie mają z tym szczepem nic wspólnego. Są to między innymi: Welschriesling, White Riesling, Gray Riesling, Schwarzriesling, Cape Riesling.

Uprawy

Wina szczepu Riesling różnią się między sobą diametralnie, w zależności od miejsca uprawy i winifikacji. Dlatego podczas zakupu warto sprawdzić w jakim kraju produkowana była dokładnie ta butelka wina i tym samym ucieszyć zmysły dokładnie takim trunkiem, jakiego się oczekiwało. Poza tym wina Riesling dzielą się na:

• Kabinett – klasyczne zbiory, z których produkuje się wina młode;

• Spätlese – późniejsze zbiory, dzięki którym w winie zachowana jest wyższa zawartość cukru;

• Auslese – bardzo dokładna selekcja winogron, z których niektóre mogą być dotknięte pleśnią szlachetną podkręcającą smak i aromat tworzonego z nich wina;

Niemcy

W swojej ojczyźnie Riesling zajmuje pierwsze, zaszczytne miejsce wśród upraw winorośli. Produkuje się tam ze szczepu szeroki wachlarz trunków, od wytrawnego aż do słodkiego i deserowego. Tworzy się z niego także niemieckie wino musujące Deutscher Sekt. W niemieckim Riesling najważniejszy jest jego terroir, czyli styl zaczerpnięty z miejsca uprawy owoców. Niezwykle rzadko w Niemczech kupażuje się Riesling z innymi szczepami. Młode wina niemieckie zdominowane są głównie przez jeden aromat, który wraz z czasem leżakowania harmonizuje się i odkrywa kolejne karty.

Francja, Alzacja

We Francji, a dokładniej w regionie Alzacja uprawy odmiany Riesling pokrywają obecnie 1/5 obszaru wszystkich winnic. Wina produkowane w tym miejscu różnią się od niemieckich. W Alzacji Riesling nigdy nie jest starzony w dębowych beczkach, za to dłużej pozostaje w metalowych zbiornikach dzięki czemu ma wyższą zawartość alkoholu. Alzacki Riesling może być poddany procesowi dodania cukru w celu zwiększenia zawartości alkoholu, co w niemieckim prawie jest zabronione. Szczep ten został dopuszczony do najwyższej klasyfikacji win alzackich, Alsace Grand Cru.

Austria

Riesling jest tam drugą, wiodącą odmianą, zaraz po rodzimej  Grüner Veltliner. W większości tworzy się w niego wina wytrawne, gęste, aromatyczne i o dużej zawartości alkoholu. Charakterystycznym dla win odmiany z tego kraju jest wyczuwalny pod koniec degustacji ostrawy posmak białego pieprzu.

Australia i Nowa Zelandia

Pierwsze sadzonki Riesling zostały zasadzone w Australii w roku 1838. Dopóki pod koniec XX wieku nie wzrosła ilość upraw odmiany Chardonnay, Riesling pozostawał królem białej winorośli na kontynencie. Głównie uprawiany jest tereny Clare Valley, coraz większą popularnością cieszy się także w regionach Albany, Frankland River i Porongorup. Australijskie wina Riesling odznaczają się oleistością i wyraźnymi, cytrusowymi aromatami.

W Nowej Zelandii uprawa Riesling rozpoczęła się pod koniec XX wieku i doskonale przyjęła się w okolicach Marlborough, a także, w regionie Nelson. Nowozelandzkie wina są lżejsze i delikatniejsze w porównaniu ze stylem australijskim.

Stany Zjednoczone

Szczep został przywieziony do USA w XIX wieku. Pierwsze uprawy znalazły swoje miejsce w Nowym Jorku, a dokładniej w okolicach jezior zwanych Finger Lakes, następnie winnice obsadzone odmianą pojawiły się także w Kalifornii i w stanie Waszyngton. W Kalifornii nie zdobył dużej popularności, pozostając daleko w tyle za innymi, białymi odmianami, np. Chardonnay, za to w Waszyngtonie obserwuje się tendencję wzrostową upraw. Kalifornijskie wina są nieco pełniejsze, bardziej miękkie i zróżnicowane smakowo od klasycznej, niemieckiej wersji, za to waszyngtońskie dzięki współpracy z niemieckimi winiarzami dokładnie wpisują się w ten styl.

Kanada

W Kanadzie Riesling stosuje się do produkcji wina lodowego, które charakteryzuje się bogatym bukietem i złożonością. Poza tym tworzone są tam z odmiany także wina wytrawne, półsłodkie i musujące.

Smak i aromat

Wina odmiany najczęściej degustuje się jako młode, owocowe i aromatyczne o wyraźnych nutach jabłek, grejpfruta, brzoskwini, agrestu, miodu, świeżo ściętej trawy, niekiedy owoców tropikalnych, z dość wysoką kwasowością i rześkością. Riesling nadaje się do długiego leżakowania właśnie dzięki wysokiej kwasowości. Słodkie wersje wina, takie jak niemiecki Trockenbeerenauslese szczególnie wiele zyskują na długim starzeniu w piwnicach poprzez dużą zawartość cukru, który jest dodatkowym konserwantem.

Owoce Riesling mają zdolność do ewaporacji spowodowanej szlachetną pleśnią. Pleśń ta w połączeniu z późnym zbiorem oddaje słodkie wina deserowe o bogatej strukturze. Wina te mają wyższą kwasowość, są bardziej aromatyczne i złożone. Wysokiej jakości słodkie wino Riesling jest nie tylko w stanie przetrwać, ale także zachować odpowiednie sobie aromaty przez nawet 100 lat.

Długo starzone wina zyskują nut naftowych, które są cenione i poszukiwane przez koneserów i odpychające dla przeciętnych smakoszy win. Z powodu zdecydowanej większości tych drugich producenci wina zaczęli uważać aromaty naftowe wręcz za defekt i starają się ich unikać. Problem polega na tym, że czynniki odpowiadające za powstanie benzynowych nut w Riesling (dojrzałe grona, niska wydajność i późny zbiór, duże nasłonecznienie, wysoka kwasowość gron, brak dodatkowej irygacji podczas uprawy) to równocześnie te same czynniki odpowiadające za najwyższą jakość win tej odmiany.

Jedzenie

Dzięki zarówno wysokiej kwasowości jak i słodyczy oraz idealnej harmonii między tymi smakami wina szczepu Riesling są bardzo wszechstronne względem parowania z jedzeniem. Komponują się zarówno z rybami jak i wieprzowiną, kuchnią tajską i chińską.

Młode, owoce Riesling najlepiej podawać jako towarzysza lekkich sałatek i owoców morza, a przede wszystkim krewetek. Cięższą wersję wina z powodzeniem można zaserwować do pieczonego drobiu.

Sprawdź naszą ofertę win

 • Robert Mondavi Twin Oaks Chardonnay
  66,00 zł

  Robert Mondavi Twin Oaks Chardonnay


  Zobacz
 • Dopff Riesling Reserve Cuvee Europe
  99,00 zł

  Dopff Riesling Reserve Cuvee Europe


  Zobacz
 • Dopff Maru Sushi
  67,00 zł

  Dopff Maru Sushi


  Zobacz
 • Domane Wachau Riesling Terassen Steinfeder

  Normalna cena: 52,00 zł

  Promocja 39,00 zł

  Domane Wachau Riesling Terassen Steinfeder


  Zobacz
 • Domane Wachau Riesling Terasen Federspiel
  73,00 zł

  Domane Wachau Riesling Terasen Federspiel


  Zobacz
 • Domane Wachau Riesling Smaragd Kellerberg
  209,00 zł

  Domane Wachau Riesling Smaragd Kellerberg


  Zobacz
 • Domane Wachau Riesling Amphora
  119,00 zł

  Domane Wachau Riesling Amphora


  Zobacz
 • Dopff Riesling Schonenbourg Gran Cru 2004

  Normalna cena: 169,00 zł

  Promocja 126,75 zł

  Dopff Riesling Schonenbourg Gran Cru 2004


  Zobacz
 • Dopff Riesling Gran Cru Schoenenburg Riquewihr
  169,00 zł

  Dopff Riesling Gran Cru Schoenenburg Riquewihr


  Zobacz
 • Allendorf Save Water Drink Riesling Fruity
  59,90 zł

  Allendorf Save Water Drink Riesling Fruity


  Zobacz
 • Allendorf Berg Roseneck Riesling
  139,90 zł

  Allendorf Berg Roseneck Riesling


  Zobacz
 • Allendorf Kabinett Riesling Trocken
  79,00 zł

  Allendorf Kabinett Riesling Trocken


  Zobacz
 • Allendorf Save Water Drink Riesling Dry
  59,90 zł

  Allendorf Save Water Drink Riesling Dry


  Zobacz
 • Allendorf Save Water Drink Riesling Dry DOUBLE MAGNUM 3l.

  Normalna cena: 244,00 zł

  Promocja 195,20 zł

  Allendorf Save Water Drink Riesling Dry DOUBLE MAGNUM 3l.


  Zobacz
 • Allendorf Hasensprung Spatlese Riesling
  119,00 zł

  Allendorf Hasensprung Spatlese Riesling


  Zobacz
 • Srebrna Góra Riesling
  69,00 zł

  Srebrna Góra Riesling


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Dopff Au Moulin + skrzynka

  226,90 zł

  204,21 zł

  Zestaw 2 x Dopff Au Moulin + skrzynka


  Zobacz
 • Domane Wachau Riesling Smaragd Achleiten 2007
  239,00 zł

  Domane Wachau Riesling Smaragd Achleiten 2007


  Zobacz
 • Zestaw Save Water 2x3 Riesling -20%

  359,40 zł

  323,46 zł

  Zestaw Save Water 2x3 Riesling -20%


  Zobacz
 • St Hallett Eden Valley Riesling
  89,00 zł

  St Hallett Eden Valley Riesling


  Zobacz
 • Zestaw Domane Wachau Riesling + Gruner Veltiner w drewnianej skrzynce

  168,00 zł

  151,20 zł

  Zestaw Domane Wachau Riesling + Gruner Veltiner w drewnianej skrzynce


  Zobacz
 • Allendorf Save Water Drink Riesling Alcohol Frei
  53,00 zł

  Allendorf Save Water Drink Riesling Alcohol Frei


  Zobacz
 • Me Riesling
  34,99 zł

  Me Riesling


  Zobacz
 • Marcus Schmidt Liebfraumilch
  19,99 zł

  Marcus Schmidt Liebfraumilch


  Zobacz