Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Quinta da Alorna

Quinta da Alorna – Portugalia też produkuje świetne wina…! Quinta da Alorna – dobrze znany polskim winomanom dzięki dobrej robocie poprzedniego importera – firmy Atlantika portugalski producent dokonał transferu do klubu Partner Center. Posiadłość producenta jest imponująca i to nie tylko z powodu samego obszaru zajmowanego przez Quinta da Alorna.


Pałac od którego wszystko się zaczęło. © Maciej Nowicki.


Aktualnie to 2,8 tys. ha z czego 1,9 tys. ha zajmują lasy – sosny, dąb korkowy i eukaliptus, 220 ha to winnice (przede wszystkim cabernet sauvignon, alicante bouschet, fernão pires, touriga nacional, chardonnay, verdelho i arinto), a pozostałe – inne uprawy m.in. ziemniaki, cebula, groszek czy kukurydza.


Winnica. © Maciej Nowicki


Znajdziemy tu także stajnie i ujeżdżalnie dla koni (kiedyś wyłącznie własność rodziny, aktualnie dzierżawione), domy dla pracowników, winiarnię. Symbolem winnicy jest pałac zbudowany w 1723 roku przez Dom Pedro de Almeidę, wicekróla Indii, który za zasługi w zdobyciu twierdzy Alorna otrzymał od portugalskiego króla tytuł markiza I Alorna (całą ciekawą historię tej rodziny przeczytacie 
tutaj.)


© Maciej Nowicki

W posiadłości powstaje rocznie 1,85 mln litrów, z czego połowa jest eksportowana. Wina są solidne, trzymają dobry poziom, nie odnotowałem tam żadnych wpadek, być może dlatego, że nad całością czuwa Martta Reis Simões – najlepsza enolożka Portugalii w roku 2012. W najważniejszej linii, nazwanej po prostu Quinta da Alorna (oprócz najwyżej pozycjonowanego białego i czerwonego, te oznaczone są jako Marques da Alorna) znajduje się 13 win, poniżej opisuje te, które można kupić w Polsce.


Smaczny róż. © dobrewino.pl

Quinta da Alorna Rose 2014  – to jedno z najlepszych portugalskich win różowych jakie piłem w ostatnim czasie. Powstało z touriga nacional, maceracja na skórkach przez 8-12 godzin. Przyjemny, truskawkowy aromat, bardzo dobra kwasowość, trochę goryczki w końcówce, idealne gastronomiczne wino, choćby dla tych, którzy nieustająco szukają połączenia do sushi.


Niby podstawowe, a miłe zaskoczenie. © dobrewino.pl.

Quinta da Alorna Branco 2016  – podstawowy kupaż arinto i fernão pires, wino bezpretensjonalne, o dobrych owocach cytrusa, fajnej mineralności i zaskakująco dobrej strukturze co sprawia, że poradzi sobie z niejedną przekąską czy sałatą.


Klasa. © dobrewino.pl

Quinta da Alorna Branco Reserva 2016  – łączenie szczepu autochtonicznego (w tym przypadku arinto) z międzynarodowym (chardonnay) to stała recepta QdA na wina określane mianem reserva. Arinto fermentuje wyłącznie w stali nierdzewnej, chardonnay – w nowych beczkach francuskich (dojrzewa przez 3 miesiące). Efekt wyważony – nuty dębowe jedynie uzupełniają bukiet owoców egzotycznych, nut maślanych i kremowych. Dobra równowaga. I są powody do dumy – to wino jest dostępne na pokładach samolotów portugalskich linii lotniczych TAP.


Do dowolnego popijania. © dobrewino.pl

Quinta da Alorna Tinto 2014  –  to z kolei podstawowy kupaż czerwonych odmian, m.in. tinta roriz, castelão, syrah and alicante bouschet. Sporo owoców leśnych, zwłaszcza jeżyny, jagody, dobry garbnik i niezbyt wysoka kwasowość – do picia i z jedzeniem, i bez.


Potęga aromatów. © Maciej Nowicki

Quinta do Alorna Tinto Reserva 2012 – o dpowiednik białej reservy. Tym razem blend touriga nacional z cabernet sauvignon, 12 m-cy używanej beczki i duuużo aromatów: są dojrzałe czerwone owoce, jest wiśnia, trochę pieprzu, nut miętowych, tytoniu i eukaliptusa. Dobra kwasowość i taniny zapewniają równowagę. Do mięsa lub do kontemplacji.


Nie zalepia otworu gębowego. © dobrewino.pl

Quinta da Alorna Abafado 5Y0  – na koniec słodki rodzynek. Wino wzmacniane (18% alkoholu) leżakuje przez 5 lat w beczkach dębowych. Nuty migdałów, miodu i suszonych owoców. Na szczęście także dobra kwasowość, więc po jednym kieliszku będziemy jeszcze mieli ochotę na drugi. Do serów i deserów.” (źródło: www.winicjatywa.pl)

 

 

 

Sprawdź naszą ofertę win

 • Quinta da Alorna Marquesa de Alorna
  96,00 zł

  Quinta da Alorna Marquesa de Alorna


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Rose
  44,00 zł

  Quinta da Alorna Rose


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Tinto
  44,00 zł

  Quinta da Alorna Tinto


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva
  79,00 zł

  Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Arinto Chardonnay Reserva
  75,00 zł

  Quinta da Alorna Arinto Chardonnay Reserva


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Abafado 5YO
  59,00 zł

  Quinta da Alorna Abafado 5YO


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Marquesa de Alorna Grand Reserva Tinto
  129,00 zł

  Quinta da Alorna Marquesa de Alorna Grand Reserva Tinto


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Branco
  44,00 zł

  Quinta da Alorna Branco


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva
  149,90 zł

  Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Tinto 1,5L
  84,00 zł

  Quinta da Alorna Tinto 1,5L


  Zobacz