Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Przechowywanie wina...

Budując swoją kolekcję win musimy pamiętać o odpowiednich warunkach jego przechowywania. Jeśli zakupionego wina nie wypijemy w ciągu najbliższego miesiąca, a już na pewno jeśli kupujemy wino na kilkuletni zapas, powinniśmy zadbać o jego jakość. Zwłaszcza, że wina często wymagają kilku lat dojrzewania nim uzyskają optimum smaku.


Obowiązują tu cztery zasady: POZIOMO, CHŁODNO, WILGOTNO I CIEMNO.


POZIOMO

Suchy korek przepuszcza powietrze powodując wietrzenie wina. Dlatego należy doprowadzić do zanurzenia korka w winie kładąc butelkę poziomo, wtedy nasączony, napuchnięty korek uszczelnia szyjkę butelki.

CHŁODNO

Optymalną temperaturą przechowywania win jest 12-14°C. Niżej składujemy wina białe, wyżej wina czerwone. Temperatura nie powinna ulegać gwałtownym zmianom, szczególnie szkodliwe jest nagłe ogrzewanie wina.


WILGOTNO

Wilgotność pomieszczenia z winami powinna wahać się między 70 a 90%. Niska wilgotność powoduje wysuszanie korka, wyższa - powstawanie pleśni. Do pomiaru wilgotności służy przyrząd zwany higrometrem.

CIEMNO


Narażanie wina na światło wpływa negatywnie na jego rozwój. Nawet w sklepach winiarskich powinien panować półmrok. Sytuacja, w której wino eksponowane jest na silne światło słoneczne lub jarzeniowe jest niedopuszczalna.Stworzenie powyższych warunków jest dość trudne, nawet jeśli posiadamy dom. Można zastosować półśrodki: znajdźmy niskie miejsce (przy podłodze jest o ok. 1°C chłodniej), na spodzie szafki kuchennej lub po prostu na dole szafy, gdzie jest ciemno, z dala od kaloryfera. W pobliżu umieśćmy kuwetę z wodą lub z nasączoną gąbką. Możemy tez wykorzystać naturalną wilgoć łazienki, jednak pod warunkiem, że jest to łazienka bez toalety i że nie podwyższamy tam temperatury gorącymi kąpielami lub gorącym praniem. Unikajmy bliskości wszelkich chemikaliów oraz urządzeń wywołujących wstrząsy, jak pralka lub lodówka. Istnieją w sprzedaży specjalistyczne chłodzące szafy winiarskie, jednak jest to wydatek kilku tysięcy złotych.