Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Primitivo

Primitivo to czerwony szczep winorośli, który w różnych częściach świata znany jest pod różnymi nazwami. Nazwa odmiany Primitivo została przyjęta we Włoszech, natomiast w Kalifornii znana jest jako Zinfandel, a w Chorwacji jako Crljenak. Oddaje wina o intensywnym smaku i aromacie dżemu z owoców leśnych, czym podbił serca Polaków i nie tylko.

Historia

Przez wiele lat szczepy Primitivo, Zinfandel i Crljenak traktowane były jako zupełnie różne odmiany winorośli. Dopiero badania genetyczne przeprowadzone w latach 70. XX wieku wykazały, że „włoski” Primitivo posiada ten sam kod genetyczny, co znany i szeroko uprawiany w Kalifornii Zinfandel. Kolejnego odkrycia dokonano dopiero w roku 2002, kiedy badaniom poddano szczep Crljenak. Dowiedzono wtedy, że zarówno Primitivo jak i Zinfandel wywodzą się właśnie z chorwackiej odmiany Crljenak. Utrzymuje się, że sadzonki winorośli pierw przywędrowały do Stanów Zjednoczonych, a stamtąd do Włoch, niestety brakuje potwierdzających tę tezę dowodów pisanych, więc równie dobrze mogły pierw znaleźć się we Włoszech, a następnie w Kalifornii. Z powodu niejasnej drogi i skomplikowanej historii do dziś szczep ten nazywa się „tajemniczą winoroślą”.

Do Włoch, a dokładniej do regionu Apulia (włos. Puglia) sadzonki Primitivo dotarły w XVIII wieku. Po raz pierwszy nazwa „primitivo” pojawiła się we włoskich dokumentach w latach 70. XIX wieku. Prawdopodobnie została ona nadana przez proboszcza niewielkiej mieściny niedaleko miasta Bari, Don Francesco Filippo Indellicati, który z posiadanych winnic wyselekcjonował w 1799 roku niezwykle wcześnie dojrzewający szczep, ponieważ już na początku sierpnia. Nazwał go „primativo” od łacińskiego słowa „primativus” oznaczającego „wcześnie dojrzewający”. Na początku XX wieku odmiana zyskała popularność w całej Apulii, a pod koniec XIX wieku sadzonki trafiły także do Mandurii, jako część posagu hrabiny Sabini z Altamury, wychodzącej za mąż za Tomasso Schiavoniego-Tafurriego. Dziś odmiana króluje tam dzięki apelacja DOC Primitivo di Manduria. 

Charakterystyka

Odmiana najlepiej rozwija się w gorącym klimacie, chociaż nie nadmiernie tropikalnym, ponieważ to może powodować obsychanie gron. Grona mają cienką skórkę, są zwarte i duże, owoce dojrzewają wcześnie i mają dużą zawartość cukrów. Cechą charakterystyczną szczepu jest nierównomierne dojrzewanie owoców w gronie – podczas zbiorów na jednym gronie mogą znajdować się owoce przejrzałe, wysuszone jak rodzynki oraz jeszcze zupełnie niedojrzałe. Wyjątkowa dla odmiany jest także jej zdolność do wyraźnego oddawania w winach klimatu uprawy, dzięki której mimo genetycznego klonu Primitivo, Zinfandel i Crljenak, każde z tych win jest różne i posiada właściwe sobie cechy. 

Uprawy

Włochy

Największe winnice szczepu znajdują się w regionie Apulia, na dalekim południu kraju. Odmiana ta zajmuje 12. miejsce w rankingu popularności szczepów we Włoszech. Do najważniejszych apelacji Primitivo należą DOC Primitivo di Manduria, Goia del Colle w Apulii oraz Falerno del Massico w Kampanii. 

Wina produkowane w apelacji Primitivo di Manduria to wina wytrawne, słodkie i wzmocnione. W apelacji Goia del Colle szczep stanowi 50-60% kupażu większości win czerwonych i różowych, zdarzają się także wina odmianowe Primitivo. Wina Falerno del Massico muszą składać się ze szczepu w co najmniej 85%. Spotkać można także wina apelacji Cilento Rosso lub Rosso DOC, gdzie Primitivo wykorzystuje się do produkcji wina w 10-20%.

Tradycyjnie winogrona były tłoczone i poddawane winifikacji w Apulii, a następnie gotowe wino transportowane było na północ Włoch, by tam wzbogacić smak i aromat produkowanych na miejscu trunków. Z każdym rokiem się to zmienia i powiększa się obszar upraw szczepu a także produkcja win odmianowych. 

Smak i aromat

Większość win Primitivo produkowanych we Włoszech jest niezwykle aromatycznych, wyrazistych i wysoko alkoholowych. Ciepły klimat Apulii sprzyja rozwijaniu w owocach aromatów jagód, anyżu i pieprzu. Często porównuje się związki aromatyczne win do gotującego się dżemu z owoców śliwki, czereśni, truskawki lub jeżyny. W smaku szczególnie wyraźna jest wysoka zawartość alkoholu i niewielka ilość garbników, a na drugim planie wybija się smak dżemu z owoców leśnych. Być może właśnie ten smak sprawił, że jest to jedno z najchętniej wybieranych win przez Polaków. 

Coraz częściej włoscy winiarze poddają wina starzeniu w beczkach z amerykańskiego dębu, by nadać im nieco kalifornijskiego stylu Zinfandela. Te dojrzewające w drewnie zyskują dodatkowych aromatów czekolady i wanilii. 

Jedzenie

Najczęściej wina szczepu Primitivo paruje się z potrawami o dużej ilości sosu pomidorowego jak pizza czy szeroki wachlarz włoskich makaronów z mięsno-pomidorowymi dodatkami. Wina doskonale łączą się także z duszonym mięsem oraz drobiową wątróbką. Smakosze zajadają do kieliszka Primitivo gorzką czekoladę, zwłaszcza tę z dodatkiem suszonych owoców.   

Sprawdź naszą ofertę win

 • Casa Pecunia Primitivo
  29,90 zł

  Casa Pecunia Primitivo


  Zobacz
 • Magnifico Fuoco Primitivo
  69,00 zł

  Magnifico Fuoco Primitivo


  Zobacz
 • Sammarco ARCHE’E Primitivo di Manduria DOP
  159,00 zł

  Sammarco ARCHE’E Primitivo di Manduria DOP


  Zobacz
 • Sammarco Primitivo Di Manduria DOP
  67,00 zł

  Sammarco Primitivo Di Manduria DOP


  Zobacz
 • Masseria Parione Primitivo
  42,99 zł

  Masseria Parione Primitivo


  Zobacz
 • Magnifico Fuoco Primitivo + skrzynka bejcowana

  90,00 zł

  74,00 zł

  Magnifico Fuoco Primitivo + skrzynka bejcowana


  Zobacz
 • Magnifico Fuoco Primitivo + skrzynka Eco

  88,00 zł

  74,00 zł

  Magnifico Fuoco Primitivo + skrzynka Eco


  Zobacz
 • Casa Pecunia Primitivo
  33,00 zł

  Casa Pecunia Primitivo


  Zobacz
 • Da Luca Primitivo
  46,00 zł

  Da Luca Primitivo


  Zobacz
 • Zestaw Primitivo MIX II - 15%

  569,80 zł

  484,33 zł

  Zestaw Primitivo MIX II - 15%


  Zobacz
 • Casa Pecunia Bag In Box Primitivo IGT
  109,00 zł

  Casa Pecunia Bag In Box Primitivo IGT


  Zobacz
 • Menhir Salento il Mandorlo Primitivo
  49,90 zł

  Menhir Salento il Mandorlo Primitivo


  Zobacz
 • Pietra Organic Primitivo
  76,00 zł

  Pietra Organic Primitivo


  Zobacz
 • Zestaw Menhir Primitivo x 6 – 20%

  299,40 zł

  239,52 zł

  Zestaw Menhir Primitivo x 6 – 20%


  Zobacz
 • Primitivo SUPER MIX – 20%

  755,40 zł

  604,32 zł

  Primitivo SUPER MIX – 20%


  Zobacz
 • Zestaw 12 x Menhir Primitivo - 30%

  598,80 zł

  419,16 zł

  Zestaw 12 x Menhir Primitivo - 30%


  Zobacz
 • Pepe Nero Primitivo
  69,90 zł

  Pepe Nero Primitivo


  Zobacz
 • Vecchie Vigne '80' Primitivo di Manduria
  189,90 zł

  Vecchie Vigne '80' Primitivo di Manduria


  Zobacz
 • Zestaw Casa Pecunia MIX I -10% Prosecco + Primitivo

  419,40 zł

  377,46 zł

  Zestaw Casa Pecunia MIX I -10% Prosecco + Primitivo


  Zobacz
 • Bestseller Primitivo Da Luca x 12 -20%

  552,00 zł

  441,60 zł

  Bestseller Primitivo Da Luca x 12 -20%


  Zobacz
 • Maturo Primitivo Brondello
  38,90 zł

  Maturo Primitivo Brondello


  Zobacz
 • Maturo Pinot Grigio Brondello
  38,90 zł

  Maturo Pinot Grigio Brondello


  Zobacz
 • Wino Why Not? Negroamaro Primitivo (Zinfandel) Puglia
  62,99 zł

  Wino Why Not? Negroamaro Primitivo (Zinfandel) Puglia


  Zobacz