Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Pinot Noir

Pinot Noir to pierwszy, oficjalnie uznany i nazwany szczep winnej latorośli, którego opis znajduje się w rejestrach szpitalnych Beaune w roku 1375. Odmiana należąca do wielkiej rodziny Pinot i uważana za jedną z najszlachetniejszych odmian na świecie.

Pinot Noir to pierwszy, oficjalnie uznany i nazwany szczep winnej latorośli, którego opis znajduje się w rejestrach szpitalnych Beaune w roku 1375.

Odmiana należąca do wielkiej rodziny Pinot i uważana za jedną z najszlachetniejszych odmian na świecie.

Historia

Szczep uprawiany był na terytorium Burgundii już w czasach Rzymskich, dokładnie od I w. n.e. Wywodzi się najprawdopodobniej z tamtejszych dzikich winorośli, z których wino tworzyli zarówno Rzymianie, przechowując je w glinianych wazach, jak i Galowie, który zamiast waz używali do przechowywania drewnianych beczek. Kilka stuleci później, gdy do głosu doszedł Kościół Katolicki, pozycja Pinot Noir w regionie została podtrzymana dzięki mnichom, produkującym z tej odmiany wino mszalne. W VI wieku uprawy kościelne były tak rozległe, że Burgundia została podzielona ze względu na winnice przynależne do lokalnych kościołów. Tworzone w tym miejscu wina Pinot Noir były wysyłane w beczkach do samego Papieża. Do dziś Burgundia pozostaje prawowitym domem dla szczepu Pinot Noir. 

Dokładne pochodzenie szczepu nie jest znane. Austriaccy naukowcy sugerują, że Pinot Noir może być krzyżówką szczepów Pinot Meunier i Traminner, jednak ich teoria nie została pozytywnie odebrana przez enologów innych krajów. Niemalże identycznym pod względem DNA winogronem do Pinot Noir jest odmiana Pinot Meunier. Różnią się one jedynie genem komórek naskórka owoców. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie szczepy rodziny Pinot (Gris, Blanc, Moure, Teinturier) są prawie identyczne pod względem profilu DNA.

Uprawa

Francja

Przyczyną szczególnie szybkiego i owocnego rozwoju winiarstwa w Burgundii był rozkwit życia monastycznego. Brak dostępu do morza, stanowił przeszkodę w transporcie wina, a wino potrzebne było do celów liturgicznych. Winorośle zaczęły więc być uprawiane tam na szeroką skalę. W roku 1395 książę Burgundii wydał edykt zakazujący uprawę szczepu Gamay i w ten sposób Pinot Noir stał się główną odmianą uprawianą w tym regionie. Dziś odmiana ta zajmuje 36% obszarów wszystkich winnic w Burgundii, i mimo że dozwolone jest w tamtejszych apelacjach łączenie jej z białymi szczepami, większość produkowanych win to jednoodmianowy Pinot Noir. 

Szczególnie znakomite wina daje on tu w regionie Côte d'Or. To tu szczególnie istnieją idealne warunki; kredowe, dobrze przepuszczalne ziemie, dobrze usytuowane, słoneczne parcele o łagodnym nachyleniu. Ten region Burgundii osiągnął chyba jako jedyny, tak duży sukces na winach z Pinot Noir, które niezmiennie należą do światowej czołowki. 

Pinot Noir stanowi jedyny, uprawiany czerwony szczep w Alzacji. Produkowane jest tam z niego głównie wino różowe, chociaż znane są także wina czerwone spotykane pod nazwą Pinot Noir Rouge.

Istotną rolę odmiana odgrywa także w Szampanii, gdzie wykorzystywana jest obok szczepów Chardonnay i Pinot Meunier do produkcji win musujących. 

W mniejszym stopniu uprawiany jest także we francuskim departamencie Jura oraz w Dolinie Loary w apelacjach  Sancerre, Menetou-Salon, Reuilly i Touraine.

Inne kraje

Poza Francją szczep uprawiany jest również w wielu regionach na świecie, gdzie może nosić różne nazwy: Algieria, Argentyna, Australia, Austria - Blauburgunder lub Spätburgunder, Brazylia, Bułgaria, Grecja, Kanada, Macedonia, Meksyk, Niemcy - Spätburgunder, Nowa Zelandia, RPA, Serbia, Szwajcaria, USA, Węgry, Włochy - Pinot Nero i Wielka Brytania.

Charakterystyka

Produkcja wysokiej klasy Pinot Noir jest niezwykle trudna i, jak mówią niektórzy, jest to szczep produkujący producentów wina, a nie odwrotnie. Problemy zaczynają się już na etapie sadzonek. Jest to szczep genetycznie niestabilny i sadzonki mogą znacznie się różnić od rodzicielskich roślin. Mogą być różnice w wielkości owoców, ich kształcie czy nawet w smaku. Sama uprawa tej winorośli, nie należy również do łatwych: prawie każda choroba czy przypadłość, która może nękać winorośl jest powszechna wśród winnic Pinot Noir. Chociaż szczep lubi klimat chłodny jest nadzwyczaj wrażliwy na wahania temperatury, a jako wczesna odmiana narażony jest szczególnie na wiosenne przymrozki. Z drugiej strony, jeśli zbiory nie nastąpią w odpowiedniej porze, owoce, z powodu cienkiej skórki szybko wyschną tracąc aromat. Trudności na tym się nie kończą: jest to również jeden z najtrudniejszych szczepów do prowadzenia podczas fermentacji. Jest to spowodowane 18 aminokwasami, które powodują że fermentacja jest burzliwym procesem wymagającym stałej kontroli. Wysiłek winiarza jest również skierowany na utrzymanie dobrego koloru wina z powodu cienkich skórek owoców.

Smak i aromat

Wina z Pinot Noir, ubogie w garbniki, nie wymagają zbyt długiego dojrzewania i generalnie powinny zostać skonsumowane w 5 do 8 lat od roku winobrania. Jednak sam proces dojrzewania ma znaczący wpływ na wino, które w miarę upływu czasu zmienia charakterystyczne dla siebie aromaty: początkowo owocowe akcenty (wiśnia, śliwka, malina, truskawka) rozwijają się w niezwykle słodki, wonny, kwiatowy bukiet. Z czasem mogą dojść akcenty czekolady, ziemi, dymu i trufli. Charakterystyczną cechą win jest również możliwość uzyskiwania w stosunkowo krótkim czasie niezwykłego, ceglasto-pomarańczowego koloru. Potencjalnie Pinot Noir daje wina pełne, ale nie ciężkie i chociaż łagodne i aksamitne w strukturze, to o solidnym, bogatym aromacie.

Jedzenie

Wina szczepu Pinot Noir są jednocześnie na tyle lekkie, by nie zdominować smaku kolacji składającej się z grillowanej ryby i na tyle wyraziste i złożone, że nie zginą wśród smaków aromatycznych, czerwonych mięs. Klasycznym połączeniem z Pinot Noir jest pieczona kaczka, ale równie dobrze sparuje się z jagnięciną, pieczonym kurczakiem i wołowiną. Wina te łączą się także z maślanymi w smaku potrawami jak risotto czy pieczarki smażone na klarowanym maśle. Przede wszystkim jednak warto spróbować go w połączeniu z burgundzkimi serami. 

Sprawdź naszą ofertę win

 • Robert Mondavi Private Selection Pinot Noir
  99,00 zł

  Robert Mondavi Private Selection Pinot Noir


  Zobacz
 • Mud House Pinot Noir
  95,00 zł

  Mud House Pinot Noir


  Zobacz
 • Secret Moldavian Wine Pinot Noir
  22,50 zł

  Secret Moldavian Wine Pinot Noir


  Zobacz
 • Purcari Pinot Noir
  32,99 zł

  Purcari Pinot Noir


  Zobacz
 • Domaine Boyar Quantum Pinot Noir & Merlot
  33,00 zł

  Domaine Boyar Quantum Pinot Noir & Merlot


  Zobacz
 • Bouchard Bourgogne Pinot Noir Reserve
  105,90 zł

  Bouchard Bourgogne Pinot Noir Reserve


  Zobacz
 • Robert Mondavi Pinot Noir Napa Valley
  239,00 zł

  Robert Mondavi Pinot Noir Napa Valley


  Zobacz
 • Moet Chandon Brut Imperial

  Normalna cena: 199,90 zł

  Promocja 189,00 zł

  Moet Chandon Brut Imperial


  Zobacz
 • Bouchard Santenay Premier Cru
  259,00 zł

  Bouchard Santenay Premier Cru "Clos Rousseau"


  Zobacz
 • Bouchard Beaune Premier Cru 'Clos de Roi'
  172,20 zł

  Bouchard Beaune Premier Cru 'Clos de Roi'


  Zobacz
 • Bouchard Savigny Les Beaune 1er Cru Les Peuillets
  109,00 zł

  Bouchard Savigny Les Beaune 1er Cru Les Peuillets


  Zobacz
 • Bouchard Pommard
  299,00 zł

  Bouchard Pommard


  Zobacz
 • Dom Perignon
  749,00 zł

  Dom Perignon


  Zobacz
 • Bouchard Pinot Noir
  49,90 zł

  Bouchard Pinot Noir


  Zobacz
 • Federico Paternina Banda Azul Cava Rose Brut
  34,90 zł

  Federico Paternina Banda Azul Cava Rose Brut


  Zobacz
 • Taraboste Pinot Noir Magnum
  149,00 zł

  Taraboste Pinot Noir Magnum


  Zobacz
 • Mołdawska Dolina Pinot Noir Semi Sweet
  19,90 zł

  Mołdawska Dolina Pinot Noir Semi Sweet


  Zobacz
 • Srebrna Góra Pinot Noir
  69,00 zł

  Srebrna Góra Pinot Noir


  Zobacz
 • Ferrari Rose
  84,00 zł

  Ferrari Rose


  Zobacz
 • Bag in Box Pinot Noir 3L
  69,00 zł

  Bag in Box Pinot Noir 3L


  Zobacz
 • Zestaw 2 x 3 Bouchard

  287,40 zł

  244,29 zł

  Zestaw 2 x 3 Bouchard


  Zobacz
 • Zestaw 4 x Bouchard B w drewnianej skrzynce

  222,60 zł

  189,21 zł

  Zestaw 4 x Bouchard B w drewnianej skrzynce


  Zobacz
 • Umbrella Pinot Noir Semi Sweet
  19,90 zł

  Umbrella Pinot Noir Semi Sweet


  Zobacz
 • Zestaw 6 x Bouchard w drewnianej skrzynce

  753,70 zł

  640,65 zł

  Zestaw 6 x Bouchard w drewnianej skrzynce


  Zobacz
 • Mud House Pinot Noir Claim 431
  99,00 zł

  Mud House Pinot Noir Claim 431


  Zobacz
 • Maycas Del Limari Icon San Julian Pinot Noir
  169,00 zł

  Maycas Del Limari Icon San Julian Pinot Noir


  Zobacz
 • Maycas Del Limari Reserva Especial Pinot Noir
  97,00 zł

  Maycas Del Limari Reserva Especial Pinot Noir


  Zobacz
 • Maycas Del Limari Sumaq Pinot Noir Reserva
  59,00 zł

  Maycas Del Limari Sumaq Pinot Noir Reserva


  Zobacz
 • Światowej Klasy Pinot Noir - 20%

  865,60 zł

  692,48 zł

  Światowej Klasy Pinot Noir - 20%


  Zobacz
 • Mud House Marlborough Sauvignon Rosé
  69,00 zł

  Mud House Marlborough Sauvignon Rosé


  Zobacz
 • Szampan Moet & Chandon Ice Imperial 0,75L

  Normalna cena: 269,99 zł

  Promocja 249,00 zł

  Szampan Moet & Chandon Ice Imperial 0,75L


  Zobacz