Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Pinot Gris

Francuski, biały szczep o niezwykle intensywnym aromacie.

Pinot Gris to biały szczep winny pochodzący z Francji, który uważany jest za mutację szczepu Pinot Noir. Nazwa wina symbolizuje kształt kiści winogron przypominających szyszki (pinot z fr. szyszka) i delikatnie szarawy (gris z fr. szary) odcień owoców.

Winogrona o wyróżniającym się różowo-szarym kolorze pozwalają przy wykorzystaniu odpowiednio dłuższej maceracji otrzymać wino różowe. Jest ono jednak produkowane z owoców Pinot Gris w niewielkim procencie w stosunku do wina białego.

Szczep ten produkowany jest w różnych częściach świata, gdzie panują zróżnicowane warunki glebowe i atmosferyczne, dzięki czemu wina różnią się od siebie w zależności od miejsca uprawy winorośli i produkcji. Rozbieżność smaków i aromatów jest naprawdę szeroka, dlatego warto poznać wino z każdego obszaru produkcji.

Historia

Szczep pochodzi z francuskiego regionu Burgundia, gdzie w okresie średniowiecza znany był pod nazwą Fromenteau. W roku 1300 winorośle Pinot Gris zaczęły się rozpowszechniać na wschód od Francji, a dokładnie w Szwajcarii i Włoszech, gdzie ukrywa się do dziś pod nazwą Pinot Grigio. Pod koniec XIV wieku zaczęto uprawiać go także na Węgrzech pod nazwą Szurkebarat. Szczep ten znany jest również w Niemczech jako Rulander (wino półsłodkie) i Grauburgunder (wino wytrawne) oraz w Czechach i na Słowacji jako Rulandske Sede. 

Uprawy

Francja

Najwięcej upraw winorośli Pinot Gris znajduje się w Alzacji, gdzie stanowi podstawę rosnących tam winogron. Do końca XX wieku wina te znane były pod nazwą Tokay d’Alsace ze względów marketingowych. Dziś nazwa Tokaj zarezerwowana jest jedynie dla win z regionu o takiej samej nazwie, który leży na granicy między Węgrami, a Słowacją. W XVIII i XIX wieku Pinot Gris uprawiano także w Burgundii, Szampanii i w Dolinie Loary. Jednak nie przyjął się on tak dobrze jak w Alzacji, gdzie panują wyjątkowo sprzyjające mu warunki glebowe i klimatyczne, zaprzestano więc uprawy.
Alzackie Pinot Gris to wina o intensywnym, kwiatowym aromacie z wyraźnymi miodowymi nutami, które odpowiednie są do leżakowania.

Włochy

We Włoszech szczep znany jest pod nazwą Pinot Grigio i jest szczególnie popularny w północnych częściach kraju m.in. w regionie Trydent-Górna-Adyga i Friulia-Wenecja Julijska. W porównaniu do win Pinot Gris z Alzacji, te produkowane we Włoszech mają zdecydowanie jaśniejszą barwę i lżejszy, subtelniejszy smak. 

Niemcy 

W Niemczech Pinot Gris zajmuje 4 miejsce pod względem uprawy białych winorośli. Najwięcej upraw tego szczepu znajduje się w Badenii, Hesji i Palatynacie. Niemiecka wersja Pinot Gris jest wyraźnie kwaskowata i orzeźwiająca. 

Inne kraje

Szczep uprawiany jest na niewielkich winnicach także w Austrii i Polsce. Na początku XXI wieku zaczął być rozpowszechniany także w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii, skąd dziś najczęściej przywędrowują wina Pinot Gris do sklepów.

Smak i aromat

Winogrona dają wina o średniej i wysokiej kwaskowatości i o niezwykle intensywnym i czystym aromacie. Wyraźnie wyczuwalne są aromaty jabłek i cytrusów, delikatnie zaznaczone nuty korzennych przypraw, miodu, migdałów i białych kwiatów. W zależności od regionu uprawy, wino może być lekkie i delikatne lub nasycone aromatami. Czasem przybierają także subtelne aromaty owoców tropikalnych, pomarańczy lub brzoskwiń. 

Jedzenie

Rzadko podaje się je w formie aperitifu, zdecydowanie lepiej smakuje jako część dania. Paruje się z sałatkami z grillowanymi owocami morza, pieczonym drobiem, potrawami na bazie ryżu jak risotto i z rybami. Te bardziej wyraziste odnajdą się także w połączeniu z sushi i słodko-kwaśną kuchnią azjatycką. Najlepiej smakuje schłodzone do temperatury 10-14⁰C i podane w kieliszku o długiej nóżce i czasze w kształcie tulipana, która pozwala skoncentrować aromat wina u wylotu naczynia. 

Sprawdź naszą ofertę win

 • Casa Pecunia Pinot Grigio
  29,00 zł

  Casa Pecunia Pinot Grigio


  Zobacz
 • Kwiaty Mołdawskie Pinot Grigio
  21,00 zł

  Kwiaty Mołdawskie Pinot Grigio


  Zobacz
 • Purcari Pinot Grigio
  32,99 zł

  Purcari Pinot Grigio


  Zobacz
 • Botter Secolo Pinot Grigio
  36,90 zł

  Botter Secolo Pinot Grigio


  Zobacz
 • Kurtatsch Alto Adige Pinot Grigio DOC
  74,99 zł

  Kurtatsch Alto Adige Pinot Grigio DOC


  Zobacz
 • Kurtatsch Alto Adige Pinot Grigio DOC Penoner
  135,00 zł

  Kurtatsch Alto Adige Pinot Grigio DOC Penoner


  Zobacz
 • Dopff Pinot Gris Grand Cru Schoenenbourg Riquewihr
  177,00 zł

  Dopff Pinot Gris Grand Cru Schoenenbourg Riquewihr


  Zobacz
 • Antichello Pinot Grigio Venezie IGT
  49,90 zł

  Antichello Pinot Grigio Venezie IGT


  Zobacz
 • Ferro 13 The Lady Pinot Grigio
  67,00 zł

  Ferro 13 The Lady Pinot Grigio


  Zobacz
 • Casa Pecunia Pinot Grigio
  33,00 zł

  Casa Pecunia Pinot Grigio


  Zobacz
 • Puklavec Seven Numbers 3. Single Vinyard Pinot Grigio
  96,00 zł

  Puklavec Seven Numbers 3. Single Vinyard Pinot Grigio


  Zobacz
 • Puklavec Estate Selection Sauvignon Blanc Pinot Grigio Stajerska 0,75L
  51,00 zł

  Puklavec Estate Selection Sauvignon Blanc Pinot Grigio Stajerska 0,75L


  Zobacz