Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Nowa Zelandia


Nowa Zelandia jako winiarski kraj zadebiutowała na rynku dopiero na początku lat 90. XX wieku, ale już w przeciągu 3 dekad podbiła międzynarodowy świat winiarski i osiągnęła ogromną popularność. Wyspa kojarzona jest przede wszystkim z orzeźwiającym Sauvignon Blanc, ale winiarze tego miejsca zajmują się również produkcją win z innych odmian. Trunki tworzone na Nowej Zelandii często określa się „winami środka”, które stanowią jak gdyby połączenie win Nowego Świata i win europejskich. 

Historia

Pierwsze sadzonki winorośli dotarły do Nowej Zelandii już w XIX wieku. Uważa się, że pierwsze winorośle zasadził w roku 1819 anglikański misjonarz, a zasadzona przez niego winnica miała charakter eksperymentalny. Pomimo pojawienia się w następnych latach pierwszych komercyjnych winnic i pomyślnych rezultatów produkcji, winiarstwo nie stało się w kraju dość popularne. Za słabym rozwojem winiarskim Nowej Zelandii stoi także atak filoksery, który zdziesiątkował nasadzenia i sprawił, że przemysł winiarski praktycznie zniknął z wyspy. 

XIX wiek był jednak dla Nowej Zelandii czasem, kiedy na jej ziemiach osiedlali się ludzie różnych narodowości, którzy przywozili ze sobą zarówno nowe odmiany jak i techniki wiarskie. W tamtych czasach nowozelandzkie wina Hiszpana Josepha Solera zdobywały nagrody w konkursach międzynarodowych, a duże znaczenie w branży winiarskiej zyskali także Chorwaci. Niestety nieusystematyzowane do roku 1960 nowozelandzkie prawo pozwalało na rozcieńczanie wina, co nie przemawiało na ich korzyść. 

W latach 70. XX wieku winiarze Nowej Zelandii natchnieni coraz większą popularnością win pobliskiej Australii zaczęli stopniowo poprawiać swoje winiarskie wyniki. Mniej-więcej również w tym czasie zaczęto sadzić coraz więcej winnic zdominowanych odmianą Sauvignon Blanc, która pod koniec XX wieku wyniosła Nową Zelandię do rangi jednego z najciekawszych krajów winiarskich pod względem stylu.

Klimat

Nowa Zelandia jest najbardziej wysuniętym na północ krajem winiarskim świata, a od kontynentu oddziela ją 1900 km oceanu. Klimat zdominowany wpływem zimnego Pacyfiku bardziej przypomina Francję niż blisko położoną Australię. Przeważa tam klimat morski, chłodniejszy na południu i cieplejszy na północy. Pewną niedogodnością dla uprawy winorośli są wysokie opady deszczu i mroźne zimy. Winorośl najlepsze warunki do rozwijania się znajduje w Nowej Zelandii na równinach i dość niskich pagórkach. Gleby są tam żyzne i wilgotne. Zarówno na północy jak i na południu wyspy panuje dobre nasłonecznienie, chłodne noce oraz długi okres wegetacyjny. To pozwala owocom wytworzyć wysoki poziom cukru i zachować znaczną kwasowość. Winiarstwo nowozelandzkie skoncentrowane jest na uprawach organicznych i zrównoważonych oraz na ekologicznej produkcji.

Regiony

Nowa Zelandia dzieli się na Wyspę Południową oraz Wyspę Północną, z czego 2/3 upraw znajduje się na Wyspie Południowej. Do najbardziej popularnych regionów winiarskich należą: Central Otago, Hawke’s Bay, Northland, Nelson i Marlborough

Wyspa Południowa

Wina produkowane na Południowej Wyspie mają wyższą kwasowość i więcej aromatów agrestu i papryki.

Central Otago – jest to najbardziej wysunięty na południe region winiarski Nowej Zelandii. Winnice w tym regionie lokowane są po stronie wschodniej, aby chronić je przed zachodnimi wiatrami i deszczami. Duże różnice dobowe temperatur i żyzne gleby pozwalają na tworzenie w tym miejscu win wysokiej jakości. 

Marlborough – to najsłynniejszy region winiarski Nowej Zelandii. Wina Sauvignon Blanc z tego regionu cieszą się największą międzynarodową sławą i to ich styl próbują odtworzyć winiarze z innych zakątków świata. Do produkcji wybitnych Sauvignon Blanc przyczyniają się długi okres wegetacyjny, osłonięcie przed południowymi wiatrami i dobre nasłonecznienie. 

Nelson – to najsłoneczniejsza część Nowej Zelandii. Większość winnic zasadzonych jest w tym regionie w miejscu wcześniejszych sadów jabłkowych. Najczęściej uprawianymi odmianami w tym miejscu są Chardonnay i Sauvignon Blanc.

Wyspa Północna

Wina Wyspy Północnej charakteryzują się aromatami owoców tropikalnych. 

Hawke’s Bay – to najstarszy i największy region winiarski Nowej Zelandii, znany przede wszystkim z doskonałych win odmiany Syrah i Chardonnay. Panuje tam najsuchszy klimat nowozelandzki, a gleby są bardzo zróżnicowane. 

Northland – to najcieplejszy nowozelandzki region, w której swoje winnice utrzymywali nowozelandzcy pionierzy winiarstwa: Samuel Mardsen i James Busby. Jego potencjał odkryty został jednak dopiero pod koniec XX wieku. 
Szczepy

Flagową odmianą Nowej Zelandii jest Sauvignon Blanc. Wina tej odmiany produkowane w Nowej Zelandii charakteryzują się niezwykle mocnym aromatem i smakiem owocu marakui (passiflory). 

Kolejną pod względem popularności odmianą jest Chardonnay, z której tworzone są wina o różnych stylach. Najczęściej jednak odznaczają się one aromatami cytrusowymi, owoców tropikalnych, a niekiedy również tostów i słodkich przypraw korzennych. 

Natomiast najpopularniejszą czerwoną odmianą jest Pinot Noir. Nowozelandzki klimat oddaje w winach tego szczepu miękkie taniny, owocowość i „miękkość”. Wina odmiany z Nowej Zelandii zaliczane są do światowej klasy Pinot Noir wraz z winami z Kalifornii i Burgundii. 

Poza Pinot Noir do czerwonych winogron uprawianych w Nowej Zelandii zalicza się także Merlot oraz Cabernet Sauvignon. W najcieplejszych winnicach można znaleźć także uprawy Syrah, którego wina przypominają raczej te z Dolnego Rodanu we Francji niż z o wiele bliższej Australii. 

Coraz większą popularność zyskują również odmiany Pinot Gris, Riesling, Gewurztraminer, Viognier i Semillon. Wina

W Nowej Zelandii tworzone są zarówno wina spokojne jak i musujące, do których produkcji wykorzystywana jest metoda szampańska. Najpopularniejszą metodą produkcji wśród nowozelandzkich winiarzy jest zimna fermentacja w kadziach ze stali nierdzewnej, ale niektórzy z nich korzystają także z dębowych beczek. 

Wina powszechnie zamykane są w butelkach z metalowymi zakrętkami. Ogromna odległość jaka dzieli je od producentów naturalnych korków a także dystans, jaki nowozelandzkie wina muszą pokonać, by znaleźć się na europejskich stołach wymusza stosowanie nowoczesnych rozwiązań. Nie oznacza to jednak, że nowozelandzkie wina są gorszej jakości, ponieważ dorównują one najlepszym światowym winom zamykanym korkami. 

Sprawdź naszą ofertę win

 • Hay Maker Sauvignon Blanc by Mud House
  59,00 zł

  Hay Maker Sauvignon Blanc by Mud House


  Zobacz
 • Chapel Peak Sauvignon Blanc
  138,00 zł

  Chapel Peak Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Chapel Peak Pinot Noir
  156,00 zł

  Chapel Peak Pinot Noir


  Zobacz
 • Mud House Sauvignon Blanc Woolshed Vineyard
  89,00 zł

  Mud House Sauvignon Blanc Woolshed Vineyard


  Zobacz
 • Petit Clos Henri Sauvignon Blanc
  93,00 zł

  Petit Clos Henri Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Waipara Hills Marlborough Sauvignon Blanc
  64,00 zł

  Waipara Hills Marlborough Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Dusky Sounds Sauvignon Blanc
  59,00 zł

  Dusky Sounds Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • 3 Wooly Sheep Sauvignon Blanc Marlbrough
  67,00 zł

  3 Wooly Sheep Sauvignon Blanc Marlbrough


  Zobacz
 • Mud House Pinot Noir
  95,00 zł

  Mud House Pinot Noir


  Zobacz
 • Mud House Pinot Noir Claim 431
  99,00 zł

  Mud House Pinot Noir Claim 431


  Zobacz
 • Mud House Sauvignon Blanc
  86,00 zł

  Mud House Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Nelson Cliffs Sauvignon Blanc
  48,90 zł

  Nelson Cliffs Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Sheep Dreams Sauvignon Blanc
  67,00 zł

  Sheep Dreams Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Mud House Marlborough Sauvignon Rosé
  69,00 zł

  Mud House Marlborough Sauvignon Rosé


  Zobacz
 • Mud House Rapaura Sauvignon Blanc
  89,00 zł

  Mud House Rapaura Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Kingfisher Sauvignon Blanc
  49,00 zł

  Kingfisher Sauvignon Blanc


  Zobacz