Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Nagrody w świecie winiarskim

Czy wino nagrodzone medalami jest lepsze od wina bez medali?

Podczas wybierania odpowiedniego wina, czy to w sklepie stacjonarnym, czy też podczas zakupów online, z pewnością niejednokrotnie natknęliście się na informacje o nagrodach, punktach i medalach przyznanych trunkom w różnych konkursach i rankingach. Na pewno wiele razy zastanawialiście się co medale tak naprawdę oznaczają dla wina i na jakiej podstawie otrzymało ono daną ilość punktów. Tajemnicze są nie tylko punktacje, ale też nazwy konkursów, które wydają się być znane jedynie prawdziwym koneserom. W tym tekście postaramy się więc rozwiać wszelkie wątpliwości, wyjaśnić zasady działania konkursów winiarskich i odpowiedzieć na pytanie: czy wino nagrodzone medalami jest lepsze od tego bez medalów?

W winiarskim świecie istnieje kilkadziesiąt, o ile nie kilkaset (jeśli by wziąć pod uwagę wszystkie, nawet te najmniejsze), konkursów winiarskich. Do najważniejszych z nich należą: International Wine and Spirit Competition, Robert Parker The Wine Advocate, International Wine Challenge, Mundus Vini, Vinitaly i Concours Mondial de Bruxelles. Każdy z nich oparty jest na degustowaniu wina „w ciemno” to znaczy, że komisja degustacyjna składająca się z enologów, sommelierów i ekspertów winiarskich próbuje każdego nadesłanego do konkursu wina bez znajomości jego nazwy czy producenta. Każda butelka osłonięta jest specjalnym woreczkiem, tak by degustujący nie mogli zorientować się chociażby po jej kształcie, z jakim winem mają do czynienia i każda próbka podawana jest przez doświadczonego moderatora. Do informacji degustujących podaje się nazwę szczepu, z jakiego wino zostało stworzone, wiek trunku i informację o ewentualnym starzeniu w beczce. Te dane są bardzo istotne, dlatego, że bez ich znajomości osoby w komisji mogłyby błędnie uznać cechę wina przejętą podczas beczkowania za jego wadę. 

Co zatem oceniają komisje w konkursach winiarskich? To samo, co i my oceniamy smakując pierwszy łyk świeżo otwartego wina. Sprawdzają, czy wino wykazuje cechy typowe dla swojej odmiany, jak wysoką ma kwasowość, słodycz czy ilość tanin. Sprawdzeniu poddaje się także jego kolor i aromat. Wszystkie konkursy obsadzone są znawcami win, którzy w większym stopniu od przeciętnego konsumenta potrafią opisać testowane wino i podzielić się uwagami na jego temat. Często więc komisje otrzymują gotowe, bardzo dociekliwe ankiety do wypełnienia po spróbowaniu wina.
Konkursy przewidują wygrane w różnych kategoriach, a każdy z nich posiada swoje własne, wewnętrzne sposoby oceniania i przyznawania medali. Większość z nich przyjęła system 100-punktowy, ustanowiony przez Amerykanina Roberta Parkera w konkursie Robert Parker The Wine Advocate. System ten polega na przyznawaniu winom oceny w skali od 50 do 100 punktów, z czego wina od 50 do 59 punktów uznawane są za niedopuszczalne, od 69 punktów za poniżej średniej z widocznymi wadami, od 79 punktów za przeciętne, od 89 punktów za bardzo dobre i wyróżniające się, od 95 punktów za wyjątkowe, a powyżej 96 punktów za wina niezapomniane. Na podstawie tej skali Robert Parker oraz jego współpracownicy, którzy tworzą komisję, oceniają nadsyłane próbki win od producentów. Sami jednak zaznaczają, że punktacja jest jedynie poglądowa, a wszelkie najważniejsze informacje o degustowanym winie znajdują się w notatkach, które komisja przygotowuje podczas testowania. 

Na podstawie tej samej, 100-punktowej skali oceniane są wina w najbardziej znanym, międzynarodowym konkursie International Wine and Spirit Competition rozpoczętym przez enologa Antona Massela. Z tą różnicą, że podczas konkursu IWSC trunki (nie tylko wina, ale także alkohol mocny) oceniane są na dwa sposoby – przez degustatorów oraz poprzez analizę chemiczną i mikrobiologiczną, która przeprowadzana jest w Surrex, w Anglii, gdzie znajduje się główna siedziba IWSC. Po analizie chemicznej i degustacji trunkom najpierw przyznawane są punkty, a następnie na ich podstawie medale: za 90-100 punktów wino otrzymuje złoty medal, za 80-89 punktów srebrny medal oraz 75-79 punktów medal brązowy.

We włoskim konkursie Vinitaly degustacją zajmuje się kilkudziesięciu dziennikarzy zaproszonych dosłownie z całego świata. Dzielą się oni w 5-osobowe grupy i oceniają wina pod względem kilkunastu cech dotyczących wyglądu, smaku i aromatu wina. Podzielone są one na kategorie względem stylu: musujące, czerwone, białe, spokojne itd. Każdy degustator zlicza wystawione punkty dla każdej z cech próbowanego przed chwilą wina i oddaje swoją ostateczną punktową ocenę dla całego produktu. Na koniec punkty wystawione przez pięciu sędziów z jednej grupy sumuje się i na podstawie wyniku nagradza wino medalem brązowym, srebrnym, złotym lub „grand” złotym. 
International Wine Challenge ocenia wina w kilkunastu kategoriach. Nadesłane na konkurs próbki mogą wygrać między innymi w kategorii „najlepszy debiut” lub „najlepsze w kraju” a także „najlepsze wino ekologiczne” oraz „najlepszy producent”. W tym konkursie niektóre trunki rywalizują ze sobą kilka razy. Jest tak w przypadku na przykład kategorii „najlepsze wino w kraju”. Pierw rywalizują między sobą wina z subregionu, następnie zwycięzcy rywalizują ze sobą o miano najlepszego w regionie, a na końcu zwycięzcy regionowi walczą o tytuł najlepszego w kraju. 

Prócz konkursów w świecie winiarskim istnieje także kilkanaście rankingów prowadzonych zarówno przez magazyny winiarskie jak na przykład prestiżowy Wine Spectator i Decanter lub przez osoby prywatne, jak dziennikarz, znawca win Tim Atkin czy krytyk winiarski James Sucling. Każdy z tych rankingów ocenia wina pod względem barwy, aromatu oraz smaku i nagradza na podstawie wymyślonej przez Roberta Parkera 100-punktowej skali. Degustatorzy są cenionymi na całym świecie znawcami win, których oceny i sugestie są brane pod uwagę nie tylko przez konsumentów wina, ale także przez producentów. 

Każdy przyznany medal i punktację producent ma prawo umieścić na etykiecie nagrodzonego produktu, jeśli tylko zechce. Nawet jeśli więc wino nie zdobędzie najwyższej punktacji czy złotego medalu, plusem dla niego będzie rozpowszechnienie swojego produktu wśród miłośników wina i dodatkowa zachęta do zakupu butelki w postaci umieszczonego na niej symbolu medalu. Jest to szczególnie ważne dla młodych producentów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tworzeniem wina i chcieliby rozpowszechnić swoje trunki na winiarskim rynku. Dla nowych producentów jest to także szansa na poznanie wartości swojego wina, ponieważ nie każdy z nich potrafi samodzielnie i obiektywnie ocenić swój produkt.

Z drugiej jednak strony, konkursy winiarskie nie zawsze trafnie oceniają nadsyłane próbki. Często podczas jednego konkursu testowanych jest kilka tysięcy różnych win, z których wybierane są tylko te najbardziej zaskakujące i te o najsilniejszych aromatach. Wina subtelne, finezyjne i jednocześnie niezwykle smaczne mogą być mylnie pomijane, tylko przez to, że były porównywane ze zbyt dużą ilością, nieodpowiednich próbek. Warto pamiętać też, że każdy udział w konkursie jest opłacany przez producenta wysyłającego próbkę wina do testowania, w związku z czym niektóre oceny mogą być zawyżane tylko dlatego, że konkurs został opłacony. 

Dla konsumentów symbole medali i punktacji na etykietach butelek to ważna wskazówka. Po pierwsze mówi o tym, że producent był pewien swojego produktu na tyle, że wysłał go na konkurs, a po drugie o tym, że skoro zdobyło medal musi być co najmniej dobrym winem. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że wino ocenione przez winiarskich koneserów na 98 punktów wcale nie musi nam smakować. Może okazać się, że to konkretne wino dla nas jest niemożliwe do przełknięcia, a zawini w tym tylko i wyłącznie nasz, osobisty gust. Dodatkowym minusem jest fakt, że złotych medali (jak i srebrnych czy brązowych) podczas jednego konkursu może otrzymać nawet kilkaset różnych win! A to dlatego, że nie rywalizują one między sobą o miano najlepszego wina, a są jedynie oceniane ze względu na swoje cechy. Wiedząc więc o tym, że konkursy i rankingi winiarskie mają zarówno plusy jak i minusy, to czy warto się nimi kierować podczas zakupu wina? Z pewnością dobrze jest się nimi sugerować, ale zdecydowanie nie można pokładać w nich całej wiary, ponieważ mogą rozczarować. Czy może się okazać, że wino nagrodzone kilkunastoma nagrodami Wam nie zasmakuje? To się raczej nie wydarzy – może ono nie okazać się tak dobre, jak to sobie wyobrażaliście, widząc informacje o nagrodach, ale z pewnością będzie na tyle smaczne i aromatyczne, że przyniesie przyjemność z degustacji. W końcu zostało wybrane przez grupę specjalistów, a im chociaż w minimalnym stopniu można zaufać!

Sprawdź naszą ofertę win

 • Zuccardi Q Chardonnay
  109,00 zł

  Zuccardi Q Chardonnay


  Zobacz
 • Zuccardi Q Malbec
  109,00 zł

  Zuccardi Q Malbec


  Zobacz
 • Zuccardi Q Tempranillo
  109,00 zł

  Zuccardi Q Tempranillo


  Zobacz
 • Robert Mondavi Twin Oaks Chardonnay
  66,00 zł

  Robert Mondavi Twin Oaks Chardonnay


  Zobacz
 • Dopff Riesling Reserve Cuvee Europe
  99,00 zł

  Dopff Riesling Reserve Cuvee Europe


  Zobacz
 • Bouchard Chablis
  119,00 zł

  Bouchard Chablis


  Zobacz
 • Ruffino Chianti Classico Riserva Ducale ORO
  209,00 zł

  Ruffino Chianti Classico Riserva Ducale ORO


  Zobacz
 • Ruffino Chianti
  56,00 zł

  Ruffino Chianti


  Zobacz
 • Ruffino Libaio Chardonnay
  66,00 zł

  Ruffino Libaio Chardonnay


  Zobacz
 • Ruffino Lodola Nuova Vino Nobile de Montepulciano
  119,00 zł

  Ruffino Lodola Nuova Vino Nobile de Montepulciano


  Zobacz
 • Ruffino Modus Toscana
  229,00 zł

  Ruffino Modus Toscana


  Zobacz
 • Ruffino Orvieto Classico
  46,90 zł

  Ruffino Orvieto Classico


  Zobacz
 • Selvapiana Chianti Rufina Vigento Bucerchiale Riserva
  175,00 zł

  Selvapiana Chianti Rufina Vigento Bucerchiale Riserva


  Zobacz
 • Purcari Freedom Blend
  76,00 zł

  Purcari Freedom Blend


  Zobacz
 • Negru De Purcari
  139,00 zł

  Negru De Purcari


  Zobacz
 • Domaine Boyar Quantum Merlot
  33,00 zł

  Domaine Boyar Quantum Merlot


  Zobacz
 • Domaine Boyar Quantum Syrah&Cabernet
  33,00 zł

  Domaine Boyar Quantum Syrah&Cabernet


  Zobacz
 • Domaine Boyar Quantum Pinot Noir & Merlot
  33,00 zł

  Domaine Boyar Quantum Pinot Noir & Merlot


  Zobacz
 • Domaine Boyar Quantum Chardonnay
  33,00 zł

  Domaine Boyar Quantum Chardonnay


  Zobacz
 • Zuccardi Tito
  199,00 zł

  Zuccardi Tito


  Zobacz
 • Domane Wachau Gruner Veltiner Terassen Federspiel
  70,00 zł

  Domane Wachau Gruner Veltiner Terassen Federspiel


  Zobacz
 • Domane Wachau Riesling Smaragd Kellerberg
  209,00 zł

  Domane Wachau Riesling Smaragd Kellerberg


  Zobacz
 • Domane Wachau Gruner Veltiner Smaragd Achleiten
  199,00 zł

  Domane Wachau Gruner Veltiner Smaragd Achleiten


  Zobacz
 • Chateau Fombrauge Saint-Emilion Grand Cru Bernard Magrez

  Normalna cena: 319,00 zł

  Promocja 289,00 zł

  Chateau Fombrauge Saint-Emilion Grand Cru Bernard Magrez


  Zobacz
 • Chateau la Tour Carnet Grand Cru Classe Bernard Magrez
  299,00 zł

  Chateau la Tour Carnet Grand Cru Classe Bernard Magrez


  Zobacz
 • Michel Lynch Red
  61,00 zł

  Michel Lynch Red


  Zobacz
 • Michel Lynch White
  59,00 zł

  Michel Lynch White


  Zobacz
 • Chateau-Villa Bell-Air Red
  149,00 zł

  Chateau-Villa Bell-Air Red


  Zobacz
 • Chateau Villa Bell-Air White
  126,00 zł

  Chateau Villa Bell-Air White


  Zobacz
 • Laporte Les Douchesses Pouilly Fume Blanc
  119,00 zł

  Laporte Les Douchesses Pouilly Fume Blanc


  Zobacz
 • Laporte Le Rochoy Sancerre Blanc
  149,00 zł

  Laporte Le Rochoy Sancerre Blanc


  Zobacz
 • Chateau du Cedre
  119,00 zł

  Chateau du Cedre


  Zobacz
 • Bouchard Chablis 1er Cru Vaillons
  229,00 zł

  Bouchard Chablis 1er Cru Vaillons


  Zobacz
 • El Miracle Mariscal
  56,00 zł

  El Miracle Mariscal


  Zobacz
 • Museum Reserva
  99,00 zł

  Museum Reserva


  Zobacz
 • Coto de Imaz Gran Reserva
  145,00 zł

  Coto de Imaz Gran Reserva


  Zobacz
 • Coto de Imaz Reserva
  90,99 zł

  Coto de Imaz Reserva


  Zobacz
 • El Coto Crianza
  58,00 zł

  El Coto Crianza


  Zobacz
 • Hacienda Zorita Abascal Vineyard Reserva 2009

  Normalna cena: 219,00 zł

  Promocja 109,50 zł

  Hacienda Zorita Abascal Vineyard Reserva 2009


  Zobacz
 • Federico Paternina Reserva
  77,00 zł

  Federico Paternina Reserva


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva
  79,00 zł

  Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva


  Zobacz
 • Sammarco ARCHE’E Primitivo di Manduria DOP
  159,00 zł

  Sammarco ARCHE’E Primitivo di Manduria DOP


  Zobacz
 • Cristo Di Campobello Laudari Chardonnay

  Normalna cena: 119,00 zł

  Promocja 95,20 zł

  Cristo Di Campobello Laudari Chardonnay


  Zobacz
 • Cristo Di Campobello Lusira Syrah

  Normalna cena: 149,00 zł

  Promocja 134,10 zł

  Cristo Di Campobello Lusira Syrah


  Zobacz
 • Cristo Di Campobello Rosso
  69,00 zł

  Cristo Di Campobello Rosso


  Zobacz
 • Robert Mondavi Private Selection Chardonnay
  99,00 zł

  Robert Mondavi Private Selection Chardonnay


  Zobacz
 • Ferrari Perle
  92,00 zł

  Ferrari Perle


  Zobacz
 • Ferrari Giulio Riserva Del Fondatore
  499,00 zł

  Ferrari Giulio Riserva Del Fondatore


  Zobacz
 • Ferrari Rose
  84,00 zł

  Ferrari Rose


  Zobacz
 • Kurtatsch Alto Adige Pinot Bianco DOC
  79,00 zł

  Kurtatsch Alto Adige Pinot Bianco DOC


  Zobacz
 • Kurtatsch Alto Adige Pinot Grigio DOC
  74,99 zł

  Kurtatsch Alto Adige Pinot Grigio DOC


  Zobacz
 • Kurtatsch Alto Adige Gewürztraminer DOC
  99,00 zł

  Kurtatsch Alto Adige Gewürztraminer DOC


  Zobacz
 • Kurtatsch Pinot Bianco Hofstatt Alto Adige DOC
  111,00 zł

  Kurtatsch Pinot Bianco Hofstatt Alto Adige DOC


  Zobacz
 • Kurtatsch Alto Adige Pinot Grigio DOC Penoner
  135,00 zł

  Kurtatsch Alto Adige Pinot Grigio DOC Penoner


  Zobacz
 • Barbi Brunello di Montalcino DOCG
  249,00 zł

  Barbi Brunello di Montalcino DOCG


  Zobacz
 • Barbi Brunello di Montalcino Riserva DOCG
  456,00 zł

  Barbi Brunello di Montalcino Riserva DOCG


  Zobacz
 • Hacienda Zorita Abascal Crianza
  105,00 zł

  Hacienda Zorita Abascal Crianza


  Zobacz
 • Hacienda Zorita Vega de la Reina
  59,90 zł

  Hacienda Zorita Vega de la Reina


  Zobacz
 • Purcari Chardonnay
  32,99 zł

  Purcari Chardonnay


  Zobacz
 • Pauillac de Lynch Bages
  229,00 zł

  Pauillac de Lynch Bages


  Zobacz
 • DOR Traminer Chardonnay
  25,90 zł

  DOR Traminer Chardonnay


  Zobacz
 • Zuccardi Finca Piedra Infinita Malbec
  539,00 zł

  Zuccardi Finca Piedra Infinita Malbec


  Zobacz
 • Flagstone Dragon Tree
  78,00 zł

  Flagstone Dragon Tree


  Zobacz
 • Flagstone Noon Gun
  66,00 zł

  Flagstone Noon Gun


  Zobacz
 • Flagstone Writer's Block Pinotage
  139,00 zł

  Flagstone Writer's Block Pinotage


  Zobacz
 • Flagstone Dark Horse Shiraz
  139,00 zł

  Flagstone Dark Horse Shiraz


  Zobacz
 • Flagstone Poetry Merlot
  29,00 zł

  Flagstone Poetry Merlot


  Zobacz
 • Zuccardi Serie A Chardonnay Viognier
  74,00 zł

  Zuccardi Serie A Chardonnay Viognier


  Zobacz
 • La Stoppa Macchiona
  149,00 zł

  La Stoppa Macchiona


  Zobacz
 • La Stoppa Trebbiolo Rosso

  Normalna cena: 89,00 zł

  Promocja 79,00 zł

  La Stoppa Trebbiolo Rosso


  Zobacz
 • Hoya de Cadenas Reserva Privada
  52,00 zł

  Hoya de Cadenas Reserva Privada


  Zobacz
 • Coto Mayor Rioja Crianza
  63,00 zł

  Coto Mayor Rioja Crianza


  Zobacz
 • Santa Sofia Amarone Della Valpolicella
  289,00 zł

  Santa Sofia Amarone Della Valpolicella


  Zobacz
 • Santa Sofia Arleo Rosso
  143,00 zł

  Santa Sofia Arleo Rosso


  Zobacz
 • Santa Sofia Merlot Corvina IGT
  57,00 zł

  Santa Sofia Merlot Corvina IGT


  Zobacz
 • Santa Sofia Valpolicella Ripasso Superiore DOC
  119,00 zł

  Santa Sofia Valpolicella Ripasso Superiore DOC


  Zobacz
 • Santa Sofia Valpolicella Classico DOC
  65,00 zł

  Santa Sofia Valpolicella Classico DOC


  Zobacz
 • Maycas Del Limari Reserva Especial Chardonnay
  97,00 zł

  Maycas Del Limari Reserva Especial Chardonnay


  Zobacz
 • Maycas Del Limari Reserva Especial Syrah

  Normalna cena: 97,00 zł

  Promocja 48,50 zł

  Maycas Del Limari Reserva Especial Syrah


  Zobacz
 • Maycas Del Limari Sumaq Chardonnay Reserva
  59,00 zł

  Maycas Del Limari Sumaq Chardonnay Reserva


  Zobacz
 • Maycas Del Limari Sumaq Pinot Noir Reserva
  59,00 zł

  Maycas Del Limari Sumaq Pinot Noir Reserva


  Zobacz
 • Thomas Hardy HRB Shiraz
  99,90 zł

  Thomas Hardy HRB Shiraz


  Zobacz
 • Grant Burge Meshach Shiraz
  159,00 zł

  Grant Burge Meshach Shiraz


  Zobacz
 • Flagstone 'Free Run' Sauvignon Blanc Reserve
  59,00 zł

  Flagstone 'Free Run' Sauvignon Blanc Reserve


  Zobacz
 • Flagstone 'Word of Mouth' Viognier
  59,00 zł

  Flagstone 'Word of Mouth' Viognier


  Zobacz
 • El Coto 875 M. Chardonnay
  70,00 zł

  El Coto 875 M. Chardonnay


  Zobacz
 • Jacquart Mosaique Brut Rose Champagne
  312,79 zł

  Jacquart Mosaique Brut Rose Champagne


  Zobacz
 • Jacquart Mosaique Brut Champagne
  261,21 zł

  Jacquart Mosaique Brut Champagne


  Zobacz
 • Croft Reserve Tawny Port
  119,00 zł

  Croft Reserve Tawny Port


  Zobacz
 • Pio Cesare Il Bricco Barbaresco DOCG

  Normalna cena: 499,00 zł

  Promocja 250,00 zł

  Pio Cesare Il Bricco Barbaresco DOCG


  Zobacz
 • Pio Cesare Ornato Barolo DOCG
  499,00 zł

  Pio Cesare Ornato Barolo DOCG


  Zobacz
 • Flagstone Longitude
  59,00 zł

  Flagstone Longitude


  Zobacz
 • Flagstone Music Room
  139,00 zł

  Flagstone Music Room


  Zobacz
 • Zuccardi Serie A Malbec
  74,00 zł

  Zuccardi Serie A Malbec


  Zobacz
 • Bisol Jeio Valdobbiadene Prosecco Superiore D.O.C.G. Brut 0.75 l
  76,00 zł

  Bisol Jeio Valdobbiadene Prosecco Superiore D.O.C.G. Brut 0.75 l


  Zobacz
 • Equus
  94,00 zł

  Equus "Piaf" Cuvee Blanc


  Zobacz
 • Equus
  99,90 zł

  Equus "Adorator"


  Zobacz
 • Robert Mondavi Oakville Cabernet Sauvignon
  337,00 zł

  Robert Mondavi Oakville Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Baron de Ley Club Privado Rioja
  65,99 zł

  Baron de Ley Club Privado Rioja


  Zobacz
 • Ventisquero 'Queulat' Gran Reserva Carmenere
  79,00 zł

  Ventisquero 'Queulat' Gran Reserva Carmenere


  Zobacz
 • Domaine Fevre Chablis 1-er Cru 'Vaulorent'
  199,00 zł

  Domaine Fevre Chablis 1-er Cru 'Vaulorent'


  Zobacz
 • Federico Paternina Banda Azul Crianza
  49,90 zł

  Federico Paternina Banda Azul Crianza


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva
  149,90 zł

  Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva


  Zobacz
 • El Coto Crianza Rioja 6x0,75l+ Wooden Box
  349,00 zł

  El Coto Crianza Rioja 6x0,75l+ Wooden Box


  Zobacz
 • Domaine Wardy BEQAA Valley Red Dry 2018
  69,00 zł

  Domaine Wardy BEQAA Valley Red Dry 2018


  Zobacz
 • Domaine Wardy BEQAA Valley White Dry 2018
  69,00 zł

  Domaine Wardy BEQAA Valley White Dry 2018


  Zobacz
 • Domaine Wardy Sauvignon Blanc 2019
  89,00 zł

  Domaine Wardy Sauvignon Blanc 2019


  Zobacz
 • Domaine Wardy Cabernet Sauvignon 2018
  89,00 zł

  Domaine Wardy Cabernet Sauvignon 2018


  Zobacz
 • Zestaw Hacienda Zorita + drewniana skrzynka na 4 butelki GRATIS
  229,00 zł

  Zestaw Hacienda Zorita + drewniana skrzynka na 4 butelki GRATIS


  Zobacz
 • Purcari Nocturne Pinot Grigio
  79,90 zł

  Purcari Nocturne Pinot Grigio


  Zobacz
 • Purcari Nocturne Cabernet Sauvignon

  Normalna cena: 79,90 zł

  Promocja 71,91 zł

  Purcari Nocturne Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Purcari Nocturne Rara Negra

  Normalna cena: 79,90 zł

  Promocja 71,91 zł

  Purcari Nocturne Rara Negra


  Zobacz