Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Kalifornia

Głównymi szczepami uprawianymi w Kalifornii są Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Merlot.

Pod względem ilości produkowanego wina Kalifornia mogłaby być samodzielnym krajem winiarskim, który zajmował by zaszczytne czwarte miejsce na światowej liście winiarskich potęg, zaraz po Włoszech, Francji i Hiszpanii. Zamiast tego występuje jako jeden z wielu „regionów” Stanów Zjednoczonych i tworzy dla swojego kraju aż 95 % wszystkich produkowanych w U.S.A. win. Można więc z przekonaniem uznać, że wina Stanów Zjednoczonych to wina kalifornijskie. 

Najciekawsza z historii światowego winiarstwa

Pierwsza winnica w Kalifornii powstała w roku 1769 za sprawą hiszpańskich mnichów-franciszkanów. Winiarska kariera stanu rozpoczęła się od San Diego, a światowa popularność miejsc takich jak Napa Valley czy Sonoma rozpoczęła się dopiero 100 lat później. Tak więc pod koniec XVIII wieku branża winiarska w Kalifornii zaczęła się stopniowo rozwijać, niestety napotkała na swojej drodze wiele przeszkód. Pierw rozwój branży zahamowała inwazja filoksery, wyniszczającej krzewy winorośli, następnie wprowadzenie prohibicji oraz wybuch II Wojny Światowej. Gdy światowa sytuacja ustabilizowała się na tyle, by przedsiębiorcy, a w tym winiarze, mogli spokojnie pracować, kalifornijskie winiarstwo znów chwyciło wiatr w żagle. Pierwsze wina z Kalifornii wypłynęły na międzynarodowy rynek w latach 60. XX wieku, jednak najważniejszym momentem w historii kalifornijskiego winiarstwa był dokładnie 24 maja 1976 roku, kiedy to odbyło się wydarzenie znane pod nazwą Degustacja Paryska.Degustacją Paryską było spotkanie znamienitych francuskich krytyków winiarskich, sommelierów i winiarzy, których zgromadziło w jednym miejscu zaproszenie brytyjskiego edukatora winiarskiego, Stevena Spuriera. Podczas spotkania porównywali oni ze sobą najlepsze czerwone wina z francuskiego Bordeaux oraz białych win burgundów z winami z młodych i nieznanych jeszcze na świecie winiarni z Napa Valley w Kalifornii. Degustacja odbywała się w ciemno, więc degustatorzy korzystający z 20-punktowej skali nie wiedzieli z jakimi winami właśnie się spotykali. Nikt z obecnych nie spodziewał się innego wyniku, jak powszechnie przewidywanej wygranej win z Bordeaux. Karty degustatorów wskazały jednak, że najlepszymi winami są te przywiezione zza wielkiej wody! Ten wynik przeszedł najśmielsze oczekiwania nieśmiałych jeszcze wtedy kalifornijskich winiarzy.

Francuskie gazety dopiero pół roku po tej druzgocącej dla Bordeaux przegranej podały krótką i zwięzłą informację na temat wydarzenia. Jednak za sprawą amerykańskiego „Times’a” wieść o wygranej Kalifornii obiegła cały świat. Dla wszystkich, niezależnie od strony, którą zajmowali w tej konkurencji, była to szokująca informacja. Na podstawie tego wydarzenia zaczęto więc pisać książki, wydania naukowe a także kręcić filmy, np. „Wielkie wino”. W historii tej pojawia się także polski wątek, ponieważ zwycięskie wino Stag’s Leap Wine Cellars Cabernet Sauvignon zostało stworzone przez winiarza Warrena Winiarskiego, pochodzącego z rodziny polskich imigrantów. 

Od tamtej pory wina z Kalifornii zaczęły być stawiane obok najlepszych win z Francji, Włoch czy Hiszpanii, a to zdecydowanie odmieniło losy światowego winiarstwa, otwierając drogę do branży takich krajów jak Australia, Nowa Zelandia, Argentyna czy Chile. Niezwykle zróżnicowany klimat

To, co najbardziej wyróżnia Kalifornię na tle innych krajów winiarskich jest jej specyfika klimatu. Rozległy obszar, jaki zajmuje, obejmuje aż 5 różnych stref klimatycznych. W niektórych z nich panują chłody przypominające francuską Burgundię lub Szampanię, w innych zaś temperatury są porównywalne do ciepłego klimatu Doliny Rodanu. 

Na terenie stanu znajduje się 139 apelacji zwanych tam AVA, które jest skrótem od American Viticultural Area. Regulacje prawne są tam o wiele lżejsze niż europejskie, dlatego Kalifornię uważa się za obszar wielkich eksperymentów winiarskich. Niemniej jednak system AVA daje mniejsze lub większe rozeznanie geograficzne i stylów wina wśród produkowanych butelek trunku. Do najważniejszych regionów winiarskich Kalifornii należą:

Napa Valley – to z Doliny Napa pochodzą najlepsze kalifornijskie Cabernet Sauvignon oraz Chardonnay. Klimat składa się tam z gorącego słońca, porannych mgieł i chmur przybywających znad zatoki San Pablo. Połączenie tych właściwości pozwala na harmonijne dojrzewanie winogron i zachowanie ich naturalnej świeżości. W winach tego regionu, a dokładniej w ich mineralnym posmaku, odzwierciedla się również wulkaniczne pochodzenie gleb Napa. 

Central Coast – jest kolebką winiarskich eksperymentatorów i innowacyjnych metod produkcji. Bardzo ciepły klimat, sięgający latem nawet 40⁰C sprzyja rozwijaniu się słodkich owoców, które oddają wina o wysokiej zawartości alkoholu. 

Najważniejsze szczepy Kalifornii

Szczepy, które dziś zalewają kalifornijski rynek winiarski przed prohibicją były praktycznie nieznane. Do najpopularniejszych odmian winorośli czerwonej należą Zinfandel, Cabernet Sauvignon, Syrah, Pinot Noir, Merlot i Cabernet Franc. Wśród białych winogron dominują Chardonnay oraz Sauvignon Blanc.

Cabernet Sauvignon z Kalifornii od czasu pierwszej wygranej z winami z Bordeaux zajmuje pierwsze miejsca w prestiżowych, międzynarodowych konkursach. Zinfandel natomiast zdobył popularność za sprawą ogromnego sukcesu handlowego w roku 1972, kiedy rozpoznawalny był pod nazwą White Zinfandel (faktycznie jednak wino było różowe). Kalifornijskie Chardonnay to najczęściej wina delikatnie wytrawne o intensywnych aromatach owoców tropikalnych.

Dziś wina Kalifornii wyznaczają nowe trendy wśród winiarstwa Nowego Świata i postrzegane są na arenie międzynarodowej jako ucieleśnienie nowoczesności i innowacyjności. 

Sonoma – w tym regionie panuje klimat chłodniejszy niż od Napa Valley. Uprawiane są tam prawie wszystkie najważniejsze odmiany Kalifornii oraz lubiący chłody Pinot Noir, z którego produkowane wina zyskują światową sławę. 

Sprawdź naszą ofertę win

 • Robert Mondavi Private Selection Pinot Noir
  99,00 zł

  Robert Mondavi Private Selection Pinot Noir


  Zobacz
 • Robert Mondavi Twin Oaks Chardonnay
  66,00 zł

  Robert Mondavi Twin Oaks Chardonnay


  Zobacz
 • Robert Mondavi Twin Oaks Zinfandel
  63,00 zł

  Robert Mondavi Twin Oaks Zinfandel


  Zobacz
 • Robert Mondavi Napa Valley Cabernet Sauvignon
  229,00 zł

  Robert Mondavi Napa Valley Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Robert Mondavi Woodbridge Cabernet Sauvignon
  56,00 zł

  Robert Mondavi Woodbridge Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Robert Mondavi Woodbridge Chardonnay
  56,00 zł

  Robert Mondavi Woodbridge Chardonnay


  Zobacz
 • Robert Mondavi Woodbridge Zinfandel
  56,00 zł

  Robert Mondavi Woodbridge Zinfandel


  Zobacz
 • Robert Mondavi Fume Blanc Napa Valley
  199,00 zł

  Robert Mondavi Fume Blanc Napa Valley


  Zobacz
 • Robert Mondavi Pinot Noir Napa Valley
  239,00 zł

  Robert Mondavi Pinot Noir Napa Valley


  Zobacz
 • Robert Mondavi Private Selection Chardonnay
  99,00 zł

  Robert Mondavi Private Selection Chardonnay


  Zobacz
 • Robert Mondavi Private Selection Zinfandel
  99,00 zł

  Robert Mondavi Private Selection Zinfandel


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection w eleganckim opakowaniu

  247,00 zł

  209,95 zł

  Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection w eleganckim opakowaniu


  Zobacz
 • Robert Mondavi Twin Oaks Cabernet Sauvignon
  66,00 zł

  Robert Mondavi Twin Oaks Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Robert Mondavi Napa Valley Chardonnay
  219,00 zł

  Robert Mondavi Napa Valley Chardonnay


  Zobacz
 • Robert Mondavi Private Selection Zinfandel + skrzynka bejcowana

  120,00 zł

  93,60 zł

  Robert Mondavi Private Selection Zinfandel + skrzynka bejcowana


  Zobacz
 • Robert Mondavi Private Selection Chardonnay + skrzynka bejcowana

  120,00 zł

  93,60 zł

  Robert Mondavi Private Selection Chardonnay + skrzynka bejcowana


  Zobacz
 • Zestaw Robert Mondavi Napa Valley A + skrzynka bejcowana

  564,00 zł

  479,40 zł

  Zestaw Robert Mondavi Napa Valley A + skrzynka bejcowana


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection + skrzynka bejcowana

  226,00 zł

  180,80 zł

  Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection + skrzynka bejcowana


  Zobacz
 • Zestaw 3 x Robert Mondavi Private Selection w drewnianej skrzyni z logo

  333,00 zł

  266,40 zł

  Zestaw 3 x Robert Mondavi Private Selection w drewnianej skrzyni z logo


  Zobacz
 • Robert Mondavi Oakville Cabernet Sauvignon
  337,00 zł

  Robert Mondavi Oakville Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Gnarly Head Old Vine Zinfandel
  88,00 zł

  Gnarly Head Old Vine Zinfandel


  Zobacz
 • Skrzynka na 6 butelek Eco z logo Robert Mondavi
  59,00 zł

  Skrzynka na 6 butelek Eco z logo Robert Mondavi


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection B w eleganckim opakowaniu

  247,00 zł

  209,95 zł

  Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection B w eleganckim opakowaniu


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection C w eleganckim opakowaniu

  247,00 zł

  209,95 zł

  Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection C w eleganckim opakowaniu


  Zobacz