Sklep przeznaczony dla osób pełnoletnich. Musisz mieć minimum 18 lat.
Czy jesteś osobą pełnoletnią?
×
Jakie wino zaserwować na wielkanocny stół?

Jakie wino zaserwować na wielkanocny stół?

Wielkanoc jest jednak świętem i jak każde wymaga świątecznej celebracji. A cóż innego, tak dobrze, jak wino, podkreśli wyjątkowy charakter tych dni? Warto pamiętać także o tym, że obchody Wielkanocy nie kończą się na śniadaniu, a do obiadu, deseru czy kolacji wino jest jak najbardziej wskazane! Trzeba tylko odpowiedzieć na pytanie: jakie wino zaserwować na Wielkanoc?

Najlepiej takie, które podkreśli lub uzupełni smak serwowanych dań. Skoro jednak jest ich kilka, i to bardzo różnych, warto zastanowić się nad zaopatrzeniem w dwie lub trzy różne butelki wina. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej tradycyjnych i popularnych dań wielkanocnych, które z pewnością znajdą się na Waszych stołach oraz odpowiednio dobrane do nich trunki. Wystarczy więc znaleźć potrawy, które planujecie przygotować, wpisać na listę zakupów lub złożyć zamówienie przez internet na komponujące się z nimi wina i rozpocząć świętowanie!

  • majonez, sos tatarski, chrzan – oczywiście głównym składnikiem Wielkanocy są jajka, te niestety niechętnie łączą się z winem. Co innego jednak, jeśli jajka te są nadziewane (serem, szynką lub warzywami) lub udekorowane majonezem. Wtedy zależnie od nadzienia powinno dobrać się odpowiednie wino. Do klasycznych jajek z majonezem, a także do wszelkich przystawek z sosem tatarskim i chrzanem najlepszym trunkiem będzie wino musujące, takie jak Cava. Podwyższona kwasowość Cavy uzupełnia się zarówno z tłustością majonezu, jak i pikantnością chrzanu. Dodatkowo, Cava, taka jak np. Federico Paternina Banda Azul Cava Brut, która charakteryzuje się aromatami cytrusów i białych kwiatów oraz orzeźwiającym smakiem doskonale zrównoważy „ciężki” charakter sosów na bazie majonezu i sprawi, że całe danie będzie lżejsze w odbiorze. Ci, którzy zawsze marzyli o popijaniu Szampana do śniadania mogą skusić się na prawdziwego francuskiego Szampana, takiego jak Jacquart Mosaique Brut Champagne, którego bukiet pełen aromatów świeżej skórki chleba, maślanych ciasteczek i miodu skomponuje się nie tylko z majonezem, ale także świeżym pieczywem. Ten Szampan także może pochwalić się orzeźwiającym akcentem na podniebieniu i przyjemnym słodkim posmakiem brzoskwiń, który zbalansuje oleistość sosów.

  • pieczone mięsa i wędliny na zimno – do wszelkich mięs jedzonych na zimno w formie wędliny najlepiej pasować będą wina odmiany Pinot Grigio i ogólnie wina białe o wyższej kwasowości. Odpowiednim przykładem jest Purcari Pinot Grigio, wino produkowane przez jedną z najlepszych mołdawskich winiarni. W nosie ujawnia świeże aromaty zielonego jabłka i gruszki, a w ustach dobrze zaznaczoną kwasowość przyjemny posmak owoców. Dzięki temu nie przytłoczy swoim smakiem pieczonego mięsa, a będzie z nim harmonijnie współgrać. Sprawdzi się także, jeśli planujesz zaserwować na obiad klasyczny smażony sznycel lub pieczonego kurczaka nadziewanego cytryną.

  • pasztety – pasztet to bardzo niejednoznaczne danie, które można przygotować z wielu różnych produktów i przypraw, dlatego nie możliwe jest znalezienie do nich jednego, uniwersalnego wina. Przeważnie do pasztetów podaje się wina białe półwytrawne albo wina czerwone o lekkim charakterze. Polecamy więc gruzińskie wino Kazbek Peak Rkatsiteli White Semi Dry, stworzone z lokalnej odmiany winorośli. Wyróżnia się delikatnym bukietem aromatów kwiatów polnych i słodkich białych owoców, takich jak melon i jabłko oraz doskonale zbalansowanym smakiem między słodyczą, wytrawnością a niewielką dozą kwasowości. Łączy się szczególnie z pasztetami z drobiu. Drugą naszą propozycją, do pasztetów z mięsa czerwonego, głównie dziczyzny, jest Charles Smith Wines "The Velvet Devil" Merlot, wino o aromatach jeżyn, czarnych porzeczek i liści tytoniu oraz aksamitnej konsystencji, w której zamknięto intensywnie owocowy smak. Wina odmiany Merlot doskonale skomponują się także z pieczeniami w sosach, można je więc podawać zarówno do śniadania, na przekąskę i do obiadu lub kolacji.

  • pieczony królik – nie tylko pieczony królik, ale także mięsa w sosie pieczeniowym lubią się z klasycznym włoskim winem Chianti, takim jak Ruffino Chianti. Są to bardziej wyraziste w smaku potrawy, potrzebują więc bardziej wyrazistego towarzystwa, jednak nie takiego, które je przytłoczy. Dlatego w tej sytuacji doskonale sprawdza się toskańskie Chianti, które zachwyca owocowym aromatem z nutami wiśni, truskawek i świeżych fiołków. Dobrze zaznaczone taniny podkreślają smak wina, a subtelna kwasowość z posmakiem wiśni i szałwii harmonijnie przeplata się przyprawami i marynatami.

  • biała kiełbasa – biała kiełbasa wymaga czerwonego wina, zwłaszcza jeśli planujemy ją w nim udusić. Do tego wyśmienitego przepisu najlepiej będzie wykorzystać wina, takie jak Antichello Valpolicella DOC Red, które dzięki unikalnej metodzie produkcji (Ripasso) są o wiele słodsze i mają wyższą zawartość alkoholu. Dzięki niej wino to wyróżnia się także unikalnym aromatem wiśni macerowanych w alkoholu oraz subtelną, gładką konsystencją o wyraźnej słodyczy. Po przygotowaniu potrawy dokładnie to samo wino powinno znaleźć się w towarzyszących jej kieliszkach!

  • żurek – przy daniach, takich jak żurek panuje jedna zasada: wino do nich serwowane powinno charakteryzować się równie wysoką lub wyższą kwasowością. W przeciwnym razie całość osiągnie „płaski” efekt, którego nikt przecież nie chce osiągnąć poświęcając długie godziny na gotowanie. Dlatego żurek bardzo lubi się z winami tworzonymi z odmiany Sauvignon Blanc. Intrygującym połączeniem będzie talerz zupy oraz kieliszek Domane Wachau Sauvignon Blanc Terassen Federspiel. Wino to zachwyca aromatem agrestu z nutą zielonego pieprzu oraz wyraźną kwasowością na podniebieniu z posmakiem owoców tropikalnych. Z pewnością takie połączenie zaskoczy nie tylko Twoich gości, ale i Ciebie samego. Pamiętaj jednak, że gotowanie to nie tylko utarte schematy i tradycja, ale także finezja i kreatywność.

  • Baba wielkanocna i ciasto drożdżowe – do deserów, także tych wielkanocnych najlepiej zestawiać słodkie wina wzmacniane, takie jak Quinta da Alorna Abafado 5YO. Jest to trunek o wysokiej zawartości alkoholu (18%) i niezwykle przyjemnym aromacie egzotycznych owoców i dojrzałych fig. Na podniebieniu ujawnia za to słodki posmak migdałów i miodu. Skomponuje się z waniliowymi kremowymi wypiekami oraz na przykład orzechowymi lodami. Jeśli czujecie jednak, że przejedzeni po całym dniu ucztowania wolelibyście zakończyć deser czymś „lżejszym”, sięgnijcie po wino musujące w wersji słodkiej, np. Casa Pecunia Frizzante Bianco. Jest to półsłodkie wino o lekkim musowaniu i aromatach mango, ananasa i cytryny. Do deserów będzie pasować równie dobrze, a dodatkowo bąbelki zniwelują uczucie ciężkości i wprawią w wesoły, świąteczny nastrój.

Komponując menu na najbliższe święta Wielkanocy pamiętajcie o tych wskazówkach, a każdy z biesiadników zakończy ucztę z ogromnym uśmiechem na twarzy i pełnym brzuchem. Pamiętajcie także, że to nie jedzenie czy wino są najważniejsze, a wesołe towarzystwo i odświętny nastrój. A jeśli macie problem z poczuciem wesołego, świątecznego klimatu, to otwórzcie Szampana jeszcze przed śniadaniem – na pewno pomoże Wam go poczuć!