Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Gruner Veltiliner

Gruner Veltiliner to biały szczep winorośli pochodzący z Austrii, który stanowi najważniejszą odmianę kraju. Produkowane są z niego delikatne wina popularne w wiedeńskich heurigerach, ale także w niewielkich ilościach wina musujące.

Nazwa wina pochodzi od słowa „grun” oznaczającego „zielony”, a inspirowana była jasno-zielonymi jagodami odmiany. 

Historia

Gruner veltliner jest naturalną krzyżówką odmiany Traminer i niemal wymarłej winorośli St. Georgener. Mimo podobieństwa nazwy nie jest spokrewniony z odmianami Roter Veltiner czy Fruhroter Veltliner. Znana jest teoria o pochodzeniu szczepu z Włoch, jednak nie potwierdziły jej jak dotąd ani badania ani pozostałości literackie. 

Charakterystyka

Kiście odmiany są średniej lub dużej wielkości, stożkowate, z dużymi zielonożółtymi owocami. Liście są średniej wielkości, nieco owłosione od spodu. Silnie owłosiony jest za to stożek wzrostu. Dojrzewa średnio późno. Najlepiej udaje się na glebach lessowych i piaszczystych, rośnie także na glinie i glebach wapiennych. Veltliner jest odmianą plenną, z której by uzyskać bardziej skoncentrowane w aromacie i smaku wina konieczne jest ograniczanie zbiorów. Gruner Veltliner uważany jest za najlepszy szczep pod względem jakości w Austrii. 

Uprawy

Najwięcej winnic szczepu znajduje się w Dolnej Austrii, w regionie Wachau, Dolinie Dunaju i w okolicach miasta Krems. Wina Gruner Veltiliner mieszczą się głównie w apelacjach Weinviertel DAC, Traisental DAC, Kremstal DAC i Kamptal DAC.

Znany jest na Słowacji pod nazwą Veltlinske Zelene i nasadzony jest tam na około 20% winnic.

Uprawia się go także na Węgrzech, gdzie nazywa się Zold Veltlini, co jest dosłownym tłumaczeniem austriackiej nazwy.

Na północy Włoch spotykany jest jako Veltliner, gdzie jest podstawą win jednoodmianowych apelacji Alto Adige Valle Isarco DOC Veltliner.

Niewielkie uprawy istnieją także w Niemczech, w Bułgarii, Szwajcarii, Australii, Nowej Zelandii i na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Smak i aromat

W zależności od technologii tłoczenia wina z odmiany Gruner Veltliner mogą powstawać zarówno proste, młode wina, jak i pełne w smaku trunki zdolne do leżakowania. Trwałość wina szacuje się na 3-10 lat. Za najlepsze wina uchodzą te z regionu Wachau, wyróżniające się wyraźną kwasowością, pikantnym smakiem, porównywanym do świeżo zmielonego białego pieprzu. Typowe wina szczepu są świeże, zrównoważone i lekko owocowe. W nucie smakowej pojawia się grejpfrut i koper lub nuty cytrusowo-mineralne.

Jedzenie

Gruner Veltliner lub Riesling jest podstawą austriackiej zupy weinsuppe, gotowanej z wywarem wołowym, papryką i śmietaną. Powinno się go traktować podobnie do win ze szczepu Riesling – łączyć z drobiem, rybami i owocami morza. Specyficzny charakter Gruner Veltlinera sprawia, że w Austrii jest popularnym winem do sznycla wiedeńskiego i niektórych dań mięsnych, wbrew regułom typowym dla krajów zachodnich.

Sprawdź naszą ofertę win

 • Domane Wachau Gruner Veltiner Terassen Federspiel
  70,00 zł

  Domane Wachau Gruner Veltiner Terassen Federspiel


  Zobacz
 • Domane Wachau Gruner Veltiner Smaragd Achleiten
  199,00 zł

  Domane Wachau Gruner Veltiner Smaragd Achleiten


  Zobacz
 • Domane Wachau Gruner Veltiner Smaragd Achleiten 1,5 L

  Normalna cena: 563,00 zł

  Promocja 422,25 zł

  Domane Wachau Gruner Veltiner Smaragd Achleiten 1,5 L


  Zobacz
 • Domane Wachau Gruner Veltiner Smaragd Kellerberg 1.5 L

  Normalna cena: 563,00 zł

  Promocja 496,00 zł

  Domane Wachau Gruner Veltiner Smaragd Kellerberg 1.5 L


  Zobacz
 • Zestaw Domane Wachau Riesling + Gruner Veltiner w drewnianej skrzynce

  168,00 zł

  151,20 zł

  Zestaw Domane Wachau Riesling + Gruner Veltiner w drewnianej skrzynce


  Zobacz