Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Enate - Wino i Sztuka

Enate to młoda winiarnia, założona w 1991 roku, która uważana jest dziś za jednego z głównych graczy w rewolucji hiszpańskiego winiarstwa. Enate wyróżnia się silnym poczuciem tożsamości, doskonałą jakością produktów oraz rozpoznawalnością na arenie międzynarodowej, co pozwala jej realnie wpływać na zmiany, jakie od jakiegoś czasu stają się coraz bardziej widoczne wśród nowoczesnych hiszpańskich winiarzy.

Wino i sztuka

Tak, jak dla winnicy naturalne jest wino, tak dla Enate naturalna jest sztuka – jest ona esencją tożsamości marki i największą inspiracją do produkcji wina. Koncepcje artyzmu i tworzenia wina współistnieją razem, wzajemnie się wzbogacają i łączą w winnicy za pomocą niemal matematycznej wiedzy winiarza i kreatywnej pracy enologa inspirowanego nieprzewidywalnością sztuki. Dlatego na terenie winiarni Enate znajduje się Galeria Sztuki z ponad 400 oryginałami prac hiszpańskich artystów – obecnie jest to jedna z najważniejszych galerii sztuki współczesnej w Hiszpanii. Wśród nazwisk autorów dzieł wiszących w Galerii znajdują się także artyści, którzy współpracowali z marką Enate tworząc niepowtarzalne etykiety na butelki wina. W ten sposób sztuka (tworzenia wina) zamykana jest nie tylko wewnątrz butelek, ale oddana jest do podziwiana także na zewnątrz nich.

Winiarnia poszła nawet o krok dalej, tworząc w 1997 roku stypendium ENATE, które ma na celu wspieranie nieznanych dotąd artystów i pomoc w udokumentowaniu ich kariery. Jak dotąd stypendium otrzymało łącznie dziewięciu artystów, którzy dziś są częścią Galerii Sztuki winiarni. 


Butelka wina Enate wraz z obrazem


Sam budynek winiarni także zasługuje na uwagę. Zaprojektowany został przez słynnego madryckiego architekta, Jesusa Manzanaresa i stanowi kreatywne połączenie między sztuką winiarską, a sztuką tworzoną przez człowieka. Gdyby można było to miejsce opisać jednym słowem, bez wątpienia słowem tym było by „zaskoczenie”, które tworzą specjalnie oświetlone przestrzenie, konstrukcje przemysłowe ukryte przez dostosowane przejścia i przyjemne, ciepłe materiały oddające wspaniały, słoneczny klimat Somontano.


Siedziba winnicy Enate z logiem Enate


Ziemia u podnóża Pirenejów

Winiarnia znajduje się w Somontano w regionie Aragonii, a dokładniej u podnóża gór Pirenejów, gdzie panuje wyjątkowe terroir i wręcz doskonały klimat do uprawy winnej latorośli. W 1991 roku marka rozpoczęła działalność z zaledwie 25 hektarami winnic, które przez lata sukcesywnie się rozrastały aż osiągnęły wielkość 500 hektarów. Somontano charakteryzuje się kontynentalnym klimatem śródziemnomorskim, niewielkimi opadami deszczu oraz dużymi różnicami temperatur między dniem a nocą, co czyni z tego miejsca doskonały obszar dla powolnego, optymalnego dojrzewania winogron. Gleby bogate są w mikroelementy, zdominowane przez wapienie, skały i piaszczysto-gliniastą strukturę, a dodatkowo nawadniane są krystalicznie czystą wodą roztopową spływającą z Pirenejów. Winnice należące do Enate położone są na różnych wysokościach od 400 do 700 metrów n.p.m., co zapewnia im zróżnicowane mikroklimaty, do których dopasowywane są poszczególne odmiany winorośli. Wśród upraw winiarni znajdują się zarówno odmiany rodzime, jak Tempranillo, jak i międzynarodowe, np. Chardonnay. Winiarstwo w Enate skupione jest na uzyskaniu z owoców wina najwyższej jakości, dlatego uprawy oparte są na niskich plonach, maksymalnym poszanowaniu środowiska zgodnie z organicznymi metodami uprawy oraz precyzyjnych zbiorach. Aby zagwarantować, że każda kropla wina jest najlepszej jakości, każdy etap tworzenia wina poddawany jest rygorystycznej kontroli. Ponieważ w Enate wierzy się, że doskonałość nigdy nie jest dziełem przypadku.


Wino Enate Cabernet na beczce

Ekspresja odmiany i terroir

W zakładzie produkcyjnym o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych zainstalowano najnowocześniejszy sprzęt, który dba o precyzję i dbałość każdego etapu produkcji wina. Piwnica marki wyposażona jest w ponad 4 tysiące własnych dębowych beczek, z czego 70% z nich wykonanych jest z dębu francuskiego, a pozostałe 30% z dębu amerykańskiego. Wszystkie wina produkowane są na miejscu, za pomocą najnowocześniejszych technik, które harmonijnie przeplatają się z tradycją winiarską przodków. Produkcja wina skupiona jest na ukazaniu największej ekspresji każdej odmiany i każdego terroir winnicy. Wszystko po to, by pokazać konsumentom, jak wspaniałe są wina produkowane w wyjątkowym klimacie Somontano. Wspólnym mianownikiem wszystkich produktów Enate jest za to równowaga i elegancja.


Beczki z winem w piwnicy producenta Enate


Portfolio winiarni oferuje szeroki wybór win w gamie różnych stylów: od najbardziej codziennych trunków, lekkich i przystępnych w degustacji, po najlepsze wina „Haute Couture”, które uwodzą nutą ekskluzywności. Wszystkie jednak bez wyjątków odznaczają się elegancją i doskonałą jakością, niezależnie od tego czy są to młode wina jednoodmianowe, czy starannie blendowane kupaże, które miesiące przed butelkowaniem spędzają w dębowych beczkach. Duża różnorodność i doskonała znajomość branży sprawia, że każdy miłośnik winogronowych trunków znajdzie swoje ulubione wino z artystyczną etykietą w ofercie Enate.

Sprawdź naszą ofertę win

 • Enate
  69,00 zł

  Enate "234" Chardonnay


  Zobacz
 • Enate Crianza
  66,00 zł

  Enate Crianza


  Zobacz
 • Enate Gewurztraminer
  89,00 zł

  Enate Gewurztraminer


  Zobacz
 • Enate Cabernet Sauvignon & Merlot
  56,00 zł

  Enate Cabernet Sauvignon & Merlot


  Zobacz