Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Czy wino jest zdrowe?

Od wielu lat na rynku obserwuje się wzrost popularności tzw. „zdrowego stylu życia”, który promuje pracę nad spokojem ducha, regularne ćwiczenia fizyczne i oczywiście zdrowe i zbilansowane odżywianie. Biorąc pod uwagę, jak niekorzystny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne ma brak ruchu i zła dieta należy się tylko cieszyć, że ludzie coraz chętniej dbają o swoje zdrowie!

Czy więc, by zyskać dobre samopoczucie i zgrabną sylwetkę należy jeść zdrowo, dużo ćwiczyć i… zrezygnować z picia wina? Nic bardziej mylnego! Wszyscy miłośnicy winogronowych trunków mogą teraz odetchnąć spokojnie (my również), ponieważ badania przeprowadzone nad właściwościami wina dowodzą, że jest ono nie tylko nie, niezdrowe lecz wręcz… zdrowe. A to wszystko dzięki dużej zawartości cennych mikroskładników pochodzących z winogron, a konkretnie ich skórek. Aby jednak w pełni skorzystać z drogocennych właściwości wina, należy wiedzieć, które z nich pić i w jaki sposób.Wino pod lupą

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że w czerwonym winie znajduje się ponad 500 różnych związków, a wśród nich podstawowymi są: woda, etanol oraz polifenole. To właśnie te ostatnie stanowią o zdrowotnych właściwościach wina – w badaniach wykazały właściwości ochronne w chorobach układu krążenia, problemach z sercem oraz zawartością cukru we krwi. Wśród najcenniejszych związków polifenolowych wyróżnia się m.in. resweratrol, kwercetynę, katechinę, epikatechinę i antocyjaninę. Wino czerwone może pochwalić się aż 10-cio krotnie wyższą zawartością polifenoli od win białych, dzięki odmiennej metodzie fermentacji, dłuższej maceracji ze skórkami i ciemniejszej barwie naturalnych jagód. Jeśli więc szczególnie dbasz o zdrowie, sięgaj po wina produkowane z czerwonych odmian winnej latorośli.

Najsłynniejszym badaniem przeprowadzonym z winem w roli głównej jest tak zwany „Paradoks Francuski”. Badanie to zostało opisane w roku 1992 przez Ranaud i de Lorgerii, na podstawie kilkunastoletnich obserwacji przeprowadzonych na grupie około 30 tysięcy Francuzów. Przyczynkiem do wykonania badania było stwierdzenie iż Francuzi w porównaniu do innych populacji zachodnich mają dość niski wskaźnik zachorowalności na chorobę wieńcową. Wynikiem badania zaś potwierdzenie, że pomimo obfitującej w tłuszcz francuskiej diety Francuzi, którzy wypijali od 2 do 5 kieliszków czerwonego wina dziennie są mniej narażeni na choroby serca, niż osoby niepijące nawet o 40%!

Jeszcze inne badania dowiodły, że regularne spożywanie niewielkich (!) ilości czerwonego wina zwiększa stężenie „dobrego” cholesteroli HDL jednocześnie obniżając „zły” cholesterol LDL. Poza tym znane są również takie właściwości wina, jak działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i poprawa wrażliwości na insulinę. A to wszystko składa się na ogólną poprawę układu sercowo-naczyniowego i zmniejszenie ryzyka zachorowalności. Jeden z polifenoli, resweratrol, wpływa korzystnie na bardzo wiele różnych czynników, dzięki czemu ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie – w przypadku nadciśnienia, udaru mózgu, problemów z insuliną i glukozą, zawału i niewydolności serca.Wino najzdrowsze z najzdrowszych

Powiedzieliśmy już, że wino czerwone jest zdrowsze od białego. Jednak wśród win czerwonych znajdują się także te, które są nieco bardziej zdrowe od pozostałych. Różnica polega w naturalnych różnicach genetycznych między szczepami winorośli. Do odmian z największą zawartością polifenoli zalicza się Malbec, Merlot oraz Pinot Noir. Na właściwości zdrowotne wina wpływa również zawartość cukru resztkowego. Najlepiej wybierać wina wytrawne, ponieważ w nich zawartość cukru jest na znikomym poziomie.

Czy w związku z tym należy zupełnie wyeliminować ze swojego jadłospisu wina białe i różowe? Absolutnie nie! Pomimo iż wina białe i różowe posiadają mniej polifenoli od czerwonych, wciąż są zdecydowanie lepszym wyborem od drinka z mocnym alkoholem i dosładzanym napojem gazowanym. Dodatkowo kieliszek 125 ml wina białego ma około 10-15 kalorii mniej od wina czerwonego, także sprzyja wszystkim osobom utrzymującym dietę i deficyt kaloryczny. Należy pamiętać, że tak samo, jak w przypadku win czerwonych, spożywane wina białe i różowe także powinny być wytrawne.

Czy wino w ogóle warto pić?

Tak, tak, tak i jeszcze raz tak! Wino wpływa pozytywnie nie tylko na układ krążenia i pracę serca, ale także na trawienie posiłków bogatych w tłuszcz ponieważ wpływa na wydzielanie się enzymów trawiennych. Kieliszek czerwonego wina raz lub dwa razy w tygodniu może więc poprawić i zdrowie i samopoczucie. Warto pamiętać, jednak że regularne i przewlekłe spożywanie alkoholu ma zupełnie odwrotny wpływ na organizm człowieka. Dlatego, tak jak w przypadku sposobu odżywiania i ćwiczeń fizycznych – we wszystkim należy znać umiar!

Sprawdź naszą ofertę win

 • Zuccardi Q Malbec
  109,00 zł

  Zuccardi Q Malbec


  Zobacz
 • Zuccardi Vida Organica Malbec
  46,00 zł

  Zuccardi Vida Organica Malbec


  Zobacz
 • Robert Mondavi Private Selection Pinot Noir
  99,00 zł

  Robert Mondavi Private Selection Pinot Noir


  Zobacz
 • Mud House Pinot Noir
  95,00 zł

  Mud House Pinot Noir


  Zobacz
 • Purcari Pinot Noir
  32,99 zł

  Purcari Pinot Noir


  Zobacz
 • Domaine Boyar Quantum Merlot
  33,00 zł

  Domaine Boyar Quantum Merlot


  Zobacz
 • Domaine Boyar Quantum Pinot Noir & Merlot
  33,00 zł

  Domaine Boyar Quantum Pinot Noir & Merlot


  Zobacz
 • Zuccardi Tito
  199,00 zł

  Zuccardi Tito


  Zobacz
 • Bouchard Bourgogne Pinot Noir Reserve
  105,90 zł

  Bouchard Bourgogne Pinot Noir Reserve


  Zobacz
 • Robert Mondavi Pinot Noir Napa Valley
  239,00 zł

  Robert Mondavi Pinot Noir Napa Valley


  Zobacz
 • Le Cedre
  249,00 zł

  Le Cedre


  Zobacz
 • Chateau du Cedre
  119,00 zł

  Chateau du Cedre


  Zobacz
 • Bouchard Pinot Noir
  49,90 zł

  Bouchard Pinot Noir


  Zobacz
 • Bag in Box Pinot Noir 3L
  69,00 zł

  Bag in Box Pinot Noir 3L


  Zobacz
 • Flagstone Poetry Merlot
  29,00 zł

  Flagstone Poetry Merlot


  Zobacz
 • Chateau du Cedre Cuvee Grand Cru
  459,00 zł

  Chateau du Cedre Cuvee Grand Cru


  Zobacz
 • Maycas Del Limari Reserva Especial Pinot Noir
  97,00 zł

  Maycas Del Limari Reserva Especial Pinot Noir


  Zobacz
 • Maycas Del Limari Sumaq Pinot Noir Reserva
  59,00 zł

  Maycas Del Limari Sumaq Pinot Noir Reserva


  Zobacz
 • Finca Beltran Duo Tempranillo Malbec
  38,00 zł

  Finca Beltran Duo Tempranillo Malbec


  Zobacz
 • Finca Del Mar Merlot
  34,00 zł

  Finca Del Mar Merlot


  Zobacz
 • Chateau Vartely Merlot
  36,00 zł

  Chateau Vartely Merlot


  Zobacz
 • Fiesta Del Mundo Merlot
  23,90 zł

  Fiesta Del Mundo Merlot


  Zobacz
 • Zuccardi Serie A Malbec
  74,00 zł

  Zuccardi Serie A Malbec


  Zobacz
 • Kvint Merlot Kosher
  33,00 zł

  Kvint Merlot Kosher


  Zobacz
 • Thousand Lives Malbec
  25,90 zł

  Thousand Lives Malbec


  Zobacz
 • Charles Smith Wines
  95,00 zł

  Charles Smith Wines "The Velvet Devil" Merlot


  Zobacz
 • Anakena Enco Reserva Malbec
  49,90 zł

  Anakena Enco Reserva Malbec


  Zobacz
 • Vistamar Reserva Merlot
  47,00 zł

  Vistamar Reserva Merlot


  Zobacz