Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Chenin Blanc

Francuski, biały szczep, znany i uprawiany na całym świecie.

Chenin Blanc, często nazywany po prostu Chenin to biała odmiana winorośli uprawiana we Francji już od IX wieku. Szczep ten zaliczany jest do niewielkiej grupy „odmian szlachetnych”. Znana jest pod wieloma różnymi nazwami, z których najczęściej spotkać można Steen lub Stein.

Szczep ten bardzo łatwo dostosowuje się do różnych warunków glebowych i klimatycznych. Jest to odmiana wczesna i plenna i przede wszystkim odporna na różne grzyby i choroby atakujące winorośle. Prawdopodobnie dlatego uprawia się go z powodzeniem na kilku kontynentach o odmiennych klimatach.

Jest to wyjątkowo intrygujące winogrono ze względu na jego podatność na botrytyzację, dzięki czemu nadaje się do tworzenia win słodkich. Proces botrytyzacji jest dość ryzykowny, ponieważ może poskutkować całościową stratą zbiorów, jeśli jednak przebiegnie pomyślnie oddaje wina jedyne w swoim rodzaju. Polega na rozwinięciu się w dojrzewających owocach pleśni szlachetnej grzyba Botrytis cinerea, jednak to, czy rozwinie się w nich pożądana pleśń czy pleśń szara zależne jest od wystąpienia jednocześnie trzech czynników: doskonale dojrzałych owoców, dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperatury. Winogrona te nadają się również do produkcji win musujących, a często sprzedawane są nawet jako deserowe.

Historia

Znany, francuski ampelograf i pisarz Pierre Galet dowodzi, że odmiana winorośli Chenin Blanc znana była już w 845 roku w Andegawenii, a od początku XV wieku spotykana była także w Turenii pod nazwą Plant d’Anjou. Analizy DNA wskazują jakoby Chenin Blanc stanowi krzyżówkę szczepu Sauvignon Blanc oraz Gewürztraminer.

Z naturalnego krzyżowania się odmian winorośli ze szczepu Chenin Blanc ze szczepem Gouais Blanc powstały takie winogrona jak Balzac Blanc, Meslier-Saint-Francois i Colombard.

Uprawy

Wysokie możliwości adaptacyjne sprawiły, że Chenin Blanc uprawiane jest na kilku różnych kontynentach. Każdy z krajów produkcji tworzy ze szczepu zupełnie inne, ale równie wyjątkowe wina.

Francja

Aż 55 % upraw Chenin Blanc we Francji mieści się w Dolinie Loary, której klimat sprzyja rozwojowi doskonałych owoców. Szybko dojrzewa, osiąga znakomitą jakość i daje wyjątkowe wina. W obszarze tym znajduje się 12 różnych apelacji. Niektóre z nich, jak Bonnezeaux, Chaume, Coteaux du Layon i Quarts de Chaume wytwarzają z Chening Blanc wina słodkie. Inne, niedaleko położone winnice Savennières produkują z nich wina wytrawne.

W apelacjach Anjou, Coteaux de l'Aubance, Jasnières, Montlouis, Saumur i Vouvray, a także Crémant de Loire produkują ze szczepu zarówno wina słodkie jak i wytrawne. Apelacje Crémant de Loire i Vouvray wykorzystują Chenin Blanc do tworzenia win musujących.

Większość win tworzonych w Dolinie Loary składa się w 100 % ze szczepu Chenin Blanc. Jedynie w regionach Anjou, Saumur i Touraine dopuszcza się niewielki udział (do 20%) winogron szczepów Chardonnay i Sauvignon Blanc.

Republika Południowej Afryki

To tam znajduje się najwięcej winnic poświęconych uprawie Chenin Blanc. Winorośl Chenin Blanc nazywana jest tam Steen. Fakt mówiący o tym, że Chenin Blanc i Steen jest tym samym szczepem odkryto dopiero w roku 1965. Dotychczas uprawiano go pod samodzielnie nadaną nazwą, tak jak pozostałe winorośle przywiezione w czasach kolonializmu. Z tego szczepu produkuje się w RPA głównie świeże wina o wysokiej kwasowości, ale także wina wzmacniane (dzięki dużemu potencjałowi starzenia) oraz winiaki. 

Kalifornia

W Kalifornii znajdują się duże uprawy szczepu Chenin Blanc, jednak winogrono używane jest głównie jako anonimowy składnik świeżych, wieloszczepowych win stołowych. Zbyt wysokie temperatury regionu nie pozwalają winogronom w pełni rozwinąć swoich możliwości. Jedynie w jego północnych częściach owoce osiągają typowy dla siebie aromat melona i piżma. 

Sprawdź naszą ofertę win

 • ZESTAW Argentyna 12 MIX -15%

  504,00 zł

  428,40 zł

  ZESTAW Argentyna 12 MIX -15%


  Zobacz
 • Domaine Rene Renou Bonnezeaux Cuvee Anne
  249,00 zł

  Domaine Rene Renou Bonnezeaux Cuvee Anne


  Zobacz