Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon to światowy przywódca czerwonych odmian winnej latorośli. Mimo że nie należy do najstarszych szczepów, zdominował wszystkie regiony winiarskie świata. Często kiedy sommelierzy mówią „wielkie wino” myślą o winie zbudowanym właśnie na Cabernet Sauvignon.

W różnych rejonach świata można spotkać się z różnymi nazwami odmiany: Petit Cabernet, Sauvignon Rouge, Petit Vidure, Vidure, a we Włoszech - Uva Francese.

Historia

Do niedawna pochodzenie szczepu nie było jasne. Wiele regionów winiarskich pretendowało do uznania ich za pierwotną ojczyznę Cabernet Sauvignon. Dopiero badania DNA, których wyniki opublikowano w magazynie „Nature Genetics” dowiodły, że odmiana ta jest krzyżówką dwóch szczepów z Bordeaux: Sauvignon-Blanc i Cabernet-Franc.

Badania DNA okazały się również nieocenione przy ustaleniu wieku szczepu. Okazało się, że nie jest to pradawny szczep, co długo podejrzewano i chciano w nim widzieć. Badania określiły wiek Cabernet Sauvignon na mniej niż 600 lat, czyli całkiem niewiele w porównaniu z innymi odmianami. Natomiast najstarszy zapis wspominający o Cabernet Sauvignon pochodzi z XVIII wieku z Chateau Muton z dokumentów barona de Brane, który zasadził krzaki tej odmiany, ale ukrywającej się pod nazwą Vidure. Nazwa ta do dziś używana jest w niektórych częściach Bordeaux, a wywodzi się z francuskiego „vigne dure” co oznacza „twarde drewno”. Nie wiadomo kiedy dokładnie używana dzisiaj nazwa wyparła Vidure. Słowo „sauvignon” w języku francuskim oznacza „dziki” i w przypadku odmiany odnosi się prawdopodobnie do dzikiej winorośli właściwej.

W Bordeaux szczep umocnił swoją pozycję z końcem XIX wieku, kiedy po spustoszeniach, jakich dokonał atak filoksery, stał się powszechnie sadzoną odmianą. Prawie do samego końca XX wieku stanowił najczęściej sadzoną odmianę winorośli, jednak w latach 90. ustąpił miejsca odmianie Merlot.

Uprawy

Francja

W Bordeaux, Cabernet Sauvignon jest dominującą odmianą w regionie Medoc gdzie stanowi 52% całości upraw i gdzie tworzone są najlepsze wina tego szczepu na całym świecie. W całym Bordeaux jest to już jednak „tylko” 16% - w porównaniu szczep Merlot zajmuje aż 32% francuskich upraw. W poszczególnych regionach Lewego Brzegu styl win produkowanych ze szczepu Cabernet Sauvignon różni się między sobą. W apelacjach Saint-Estèphe i Pessac-Léognan wyczuwalne są wyraźne nuty mineralne. Dla win z apelacji Margaux charakterystyczny jest aromat fiołków. Wina z Saint-Julien wyróżniają się nutami cedru i cygarniczek, a z Moulis mają delikatne garbniki, za to wyraźne aromaty owocowe.

Najwięcej francuskich upraw odmiany znajduje się w Bordeaux, jednak winnice obsadzone Cabernet Sauvignon znajdują się także w południowej części kraju a także w Dolinie Loary. Produkuje się tam wina lżejsze od bordoskich. W Langwedocji natomiast wino jednoszczepowe Cabernet Sauvignon traktowane jest jako wino regionalne.

Stany Zjednoczone, Kalifornia

Kalifornijski Cabernet Sauvignon wykształcił swój własny styl i zdobył szerokie grono miłośników. Zachwycił świat zwłaszcza po konkursie, w którym podczas przeprowadzonej degustacji w ciemno przez francuskich specjalistów, pokonał klasyczne, bordoskie wina tej odmiany. Gdy w latach 80. XX wieku kalifornijskie winnice zaatakowała filoksera sądzono, że będzie to swoisty koniec uprawy Cabernet za Oceanem. Tymczasem okazało się, że winnice Cabernet Sauvignon podwoiły zajmowany obszar. Tradycja tworzenia wina z tej odmiany jest w Kalifornii naprawdę długa, w związku z tym trunki zdążyły już wyrobić własny, niepowtarzalny styl. 

Włochy

Pierwsza sadzonka szczepu została sprowadzona do kraju w 1820 roku. Mniej-więcej w połowie XX wieku odmiana grała istotną rolę w winiarstwie włoskim, zdobyła popularność i zaczęła być wykorzystywana do produkcji tzw. Supertoskanów, które jeszcze wtedy nie posiadały miana „prestiżowych”. Na początku XXI wieku Cabernet został dozwolony w winach apelacji DOC oraz IGT, które już zyskały miano najlepszych, toskańskich win. Pomimo tego odmiana ta wciąż spotyka się we Włoszech z podejrzliwością, jakoby miała zagrażać rodzimym szczepom. Jednak po kilkudziesięciu latach pracy z Cabernet Sauvignon wielu włoskich winiarzy znalazło dla tej odmiany miejsce uzupełniające obok swoich, włoskich szczepów. 

Inne kraje

Cabernet sauvignon jest uprawiany w niemal każdym państwie Ameryki Południowej: w Chile, Argentynie, Boliwii, Brazylii, Peru i Urugwaju. Poziom kwasowości win z uprawianych tam winogron jest niższy, garbniki delikatniejsze a aromaty stają się lżejsze i bardziej owocowe.

W Australii wina szczepu stały się popularne za sprawą wypuszczenia na rynek produkowanego tam Cabernet Sauvignon o wyraźnie owocowym aromacie z nutami miętowymi. Do dziś trunki z tej odmiany produkowane są praktycznie na całym kontynencie dając różne rezultaty.

W Republice Południowej Afryki Cabernet Sauvignon stanowi najczęściej sadzoną czerwoną odmianę winorośli. Pomimo prób tworzenia win w stylu bordoskim lub australijskim, wina z RPA stworzyły swój własny styl. Produkowane są tam zarówno wina jednoodmianowe jak i kupażowe.

Charakterystyka 

Kluczem do sukcesu Cabernet Sauvignon jest jego odporność i łatwość uprawy w różnych warunkach klimatycznych. Jest niezbyt wymagający względem gleby, odporny na mroźne zimy, późno pączkujący, co czyni go stosunkowo bezpiecznym w uprawie szczepem. Najlepiej jednak czuje się na suchej, przepuszczalnej glebie i wymaga dużo słońca, aby osiągnąć odpowiednią dojrzałość. To tłumaczy dlaczego najlepsze miejsce odnalazł na żwirowych glebach Medoc.

Aby wino z tej odmiany było wysokiej jakości, winiarz musi kontrolować rozwój krzaków, łatwo produkujących wiele zbędnych liści i pędów. Wymagają one więc zdecydowanego przycinania w sezonie dojrzewania gron. Owoce Cabernet Sauvignon są małe o niebieskim odcieniu oraz grubej skórce, która jest doskonałą ochroną winogron podczas ewentualnych deszczowych dni pod koniec sezonu dojrzewania oraz skutecznym pancerzem chroniącym przed atakami insektów. Wydajność krzaków tej odmiany jest raczej niska, co dawniej uważano za ułomność, a dzisiaj przy podnoszeniu jakości wina kosztem wydajności plonów, uważane jest za istotną zaletę. Owoce zawierają bardzo dużo pestek w stosunku do miąższu (1/12), co sprawia że wino wytworzone tylko z Cabernet Sauvignon jest wysoce taniczne i ostre.

Smak i aromat

Taniczność i ostrość smaku win z Cabernet Sauvignon sprawiły, że często jest ono mieszane z innymi odmianami, aby zwiększyć jego łagodność i złożoność. Typowe połączenia występują ze szczepami Merlot lub Cabernet Franc (Francja), Shiraz (Australia), Sagiovese, Malbec, Petite Verdot (Włochy). Takie mieszanki są bardziej przyjazne w konsumpcji i szybciej osiągają dojrzałość w porównaniu z winem odmianowym.

Wina z Cabernet Sauvignon są trunkami złożonymi z wielu aromatów. Przede wszystkim jest to czarna porzeczka, a ponad to: jeżyna, zielona oliwka, imbir, ziele angielskie. Dodatkowe leżakowanie w dębowych beczkach podczas procesu produkcji wzbogaca aromat o elementy wanilii, orzecha kokosowego i dymu. Aromaty te mogą się dalej wzbogacać podczas dojrzewania wina w butelkach o: cedr, tytoń, piżmo, ziemia, skóra, grzyby. Szczep daje wina o olbrzymim potencjale dojrzewania i dlatego jest tak doceniany przez kolekcjonerów. Przeciętnie liczy się 10 lat, ale najlepsze wina mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt. Takie wina potrzebują bowiem mnóstwo czasu i cierpliwości, aby się rozwinąć, w pełni ukazać swoje możliwości i przemienić z młodego, wysoce tanicznego i nieokrzesanego wina w cudowne, legendarne wino.

Jedzenie

Wina produkowane z Cabernet Sauvignon charakteryzują się zdecydowanym i wyrazistym smakiem, który przytłacza delikatne i subtelne w smaku potrawy. Im wino jest młodsze, tym ostrzejsze są jego aromaty. Z wiekiem wino łagodnieje i tym samym staje się możliwe do komponowania z szerszą gamą potraw.

Należy pamiętać, że szczep ten niekorzystnie paruje się z pikantnymi potrawami, których związki podkreślają mocne garbniki wina. Najlepiej sprawdza się jako towarzysz tłustych mięs i ryb a także potraw z dużą ilością masła i śmietany. Doskonale skomponuje się także z delikatnie przypieczonym mięsem i gorzkimi warzywami (papryczki padron, cykoria) z grilla. Cabernet Sauvignon najlepiej jest serwować z gorzką czekoladą, serami i stekami.

Sprawdź naszą ofertę win

 • Vina Maipo Cabernet Sauvignon
  29,00 zł

  Vina Maipo Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Vina Maipo Cabernet Sauvignon Merlot
  29,00 zł

  Vina Maipo Cabernet Sauvignon Merlot


  Zobacz
 • Robert Mondavi Napa Valley Cabernet Sauvignon
  229,00 zł

  Robert Mondavi Napa Valley Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Robert Mondavi Woodbridge Cabernet Sauvignon
  56,00 zł

  Robert Mondavi Woodbridge Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Chateau Cantelys 2006
  149,90 zł

  Chateau Cantelys 2006


  Zobacz
 • Chateau La Fleur des Rouzes Pomerol
  139,00 zł

  Chateau La Fleur des Rouzes Pomerol


  Zobacz
 • Chateau Lafon Rochet St.Estephe
  279,00 zł

  Chateau Lafon Rochet St.Estephe


  Zobacz
 • Chateau Teynac
  113,00 zł

  Chateau Teynac


  Zobacz
 • Ruffino Chianti Classico Riserva Ducale ORO
  209,00 zł

  Ruffino Chianti Classico Riserva Ducale ORO


  Zobacz
 • Ruffino Lodola Nuova Vino Nobile de Montepulciano
  119,00 zł

  Ruffino Lodola Nuova Vino Nobile de Montepulciano


  Zobacz
 • Ruffino Modus Toscana
  229,00 zł

  Ruffino Modus Toscana


  Zobacz
 • Chateau Nenin Pomerol Grand Cru Classe
  239,00 zł

  Chateau Nenin Pomerol Grand Cru Classe


  Zobacz
 • Chateau Pontet Canet Paulliac 2007
  569,90 zł

  Chateau Pontet Canet Paulliac 2007


  Zobacz
 • Selvapiana Pomino Rosso DOC Villa Di Petrognano
  89,00 zł

  Selvapiana Pomino Rosso DOC Villa Di Petrognano


  Zobacz
 • Selvapiana Fornace
  159,00 zł

  Selvapiana Fornace


  Zobacz
 • Negru De Purcari
  139,00 zł

  Negru De Purcari


  Zobacz
 • Kwiaty Mołdawskie Cabernet Sauvignon
  21,00 zł

  Kwiaty Mołdawskie Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Rosu De Purcari
  129,00 zł

  Rosu De Purcari


  Zobacz
 • Purcari Cabernet Sauvignon
  32,99 zł

  Purcari Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Domaine Boyar Quantum Syrah&Cabernet
  33,00 zł

  Domaine Boyar Quantum Syrah&Cabernet


  Zobacz
 • Zuccardi Zeta
  199,00 zł

  Zuccardi Zeta


  Zobacz
 • Zuccardi Tito
  199,00 zł

  Zuccardi Tito


  Zobacz
 • Banrock Station Cabernet Sauvignon Shiraz Reserva
  49,90 zł

  Banrock Station Cabernet Sauvignon Shiraz Reserva


  Zobacz
 • Banrock Station Cabernet Sauvignon
  29,90 zł

  Banrock Station Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Chateau Cantenac Brown 2008 Grand Cru
  315,00 zł

  Chateau Cantenac Brown 2008 Grand Cru


  Zobacz
 • Chateau Camensac Grand Cru Classe 2006
  234,00 zł

  Chateau Camensac Grand Cru Classe 2006


  Zobacz
 • Chateau Petit Figeac Grand Cru Classe
  166,00 zł

  Chateau Petit Figeac Grand Cru Classe


  Zobacz
 • Chateau Potensac
  144,00 zł

  Chateau Potensac


  Zobacz
 • Chateau Giscours Margaux
  319,00 zł

  Chateau Giscours Margaux


  Zobacz
 • Chateau Tour Blanche
  85,00 zł

  Chateau Tour Blanche


  Zobacz
 • Chateau Pape Clement Rouge Grand Cru Classe
  799,90 zł

  Chateau Pape Clement Rouge Grand Cru Classe


  Zobacz
 • Chateau Fombrauge Saint-Emilion Grand Cru Bernard Magrez

  Normalna cena: 319,00 zł

  Promocja 289,00 zł

  Chateau Fombrauge Saint-Emilion Grand Cru Bernard Magrez


  Zobacz
 • Chateau la Tour Carnet Grand Cru Classe Bernard Magrez
  299,00 zł

  Chateau la Tour Carnet Grand Cru Classe Bernard Magrez


  Zobacz
 • Chateau Gloria
  259,00 zł

  Chateau Gloria


  Zobacz
 • Michel Lynch Red
  61,00 zł

  Michel Lynch Red


  Zobacz
 • Michel Lynch Rose
  59,00 zł

  Michel Lynch Rose


  Zobacz
 • Chateau-Villa Bell-Air Red
  149,00 zł

  Chateau-Villa Bell-Air Red


  Zobacz
 • Opus One Napa Valley
  2 499,00 zł

  Opus One Napa Valley


  Zobacz
 • Tenta Cabernet Sauvignon
  29,00 zł

  Tenta Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Vina Maipo Carmenere Cabernet Sauvignon
  29,00 zł

  Vina Maipo Carmenere Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Vina Maipo Vitral Cabernet Sauvignon Reserva
  44,00 zł

  Vina Maipo Vitral Cabernet Sauvignon Reserva


  Zobacz
 • Vina Maipo Alto Tajamar
  399,00 zł

  Vina Maipo Alto Tajamar


  Zobacz
 • Vina Maipo Protegido
  167,00 zł

  Vina Maipo Protegido


  Zobacz
 • Vina Maipo Syrah Limited Edition
  137,00 zł

  Vina Maipo Syrah Limited Edition


  Zobacz
 • Bernard Magrez Le Bordeaux Rouge
  49,90 zł

  Bernard Magrez Le Bordeaux Rouge


  Zobacz
 • Bernard Magrez Le Cadran De Fombrauge
  149,00 zł

  Bernard Magrez Le Cadran De Fombrauge


  Zobacz
 • Chateau Tour Pibran
  133,00 zł

  Chateau Tour Pibran


  Zobacz
 • Chateau Guerry Bernard Magrez
  133,00 zł

  Chateau Guerry Bernard Magrez


  Zobacz
 • Chateau Perenne Rouge Bernard Magrez
  133,00 zł

  Chateau Perenne Rouge Bernard Magrez


  Zobacz
 • Hoya de Cadenas Cabernet Sauvignon
  38,60 zł

  Hoya de Cadenas Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Finca Del Mar Cabernet Sauvignon
  34,00 zł

  Finca Del Mar Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Recanati Yasmin Red
  59,00 zł

  Recanati Yasmin Red


  Zobacz
 • Bernard Magrez Oustric Cabernet Sauvignon
  36,90 zł

  Bernard Magrez Oustric Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Gerard Depardieu Reference Bernard Magrez
  39,00 zł

  Gerard Depardieu Reference Bernard Magrez


  Zobacz
 • Almaviva
  899,00 zł

  Almaviva


  Zobacz
 • Taraboste Pur Aristocratic Rosu Vintage 2015
  99,00 zł

  Taraboste Pur Aristocratic Rosu Vintage 2015


  Zobacz
 • Chateau Vartelly Kagor
  0,00 zł

  Chateau Vartelly Kagor


  Zobacz
 • Mołdawska Dolina Cabernet Sauvignon Semi Dry
  19,90 zł

  Mołdawska Dolina Cabernet Sauvignon Semi Dry


  Zobacz
 • Chateau Vartely Cabernet Sauvignon
  34,00 zł

  Chateau Vartely Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva
  79,00 zł

  Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva


  Zobacz
 • Anwilka
  239,00 zł

  Anwilka


  Zobacz
 • Cristo Di Campobello Rosso
  69,00 zł

  Cristo Di Campobello Rosso


  Zobacz
 • Lunelli Ziggurat Montefalco Rosso D.O.C.
  69,90 zł

  Lunelli Ziggurat Montefalco Rosso D.O.C.


  Zobacz
 • Kurtatsch Alto Adige Merlot/Cabernet Soma DOC

  Normalna cena: 139,00 zł

  Promocja 99,00 zł

  Kurtatsch Alto Adige Merlot/Cabernet Soma DOC


  Zobacz
 • Sassicaia
  1 549,00 zł

  Sassicaia


  Zobacz
 • Bostavan Gold Cabernet
  24,90 zł

  Bostavan Gold Cabernet


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection w eleganckim opakowaniu

  247,00 zł

  209,95 zł

  Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection w eleganckim opakowaniu


  Zobacz
 • Recanati Cabernet Sauvignon
  82,00 zł

  Recanati Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • DOR Rara Neagra, Cabernet Sauvignon
  24,00 zł

  DOR Rara Neagra, Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Flagstone Dragon Tree
  78,00 zł

  Flagstone Dragon Tree


  Zobacz
 • Zestaw Dostojna Toskania od Ruffino

  681,00 zł

  578,85 zł

  Zestaw Dostojna Toskania od Ruffino


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Banrock Station Reserva w drewnianej skrzynce

  127,80 zł

  121,41 zł

  Zestaw 2 x Banrock Station Reserva w drewnianej skrzynce


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Quinta da Alorna Reserva + skrzynka bejcowana

  181,00 zł

  162,90 zł

  Zestaw 2 x Quinta da Alorna Reserva + skrzynka bejcowana


  Zobacz
 • Zestaw 4 x Ruffino A w drewnianej skrzynce

  330,90 zł

  297,81 zł

  Zestaw 4 x Ruffino A w drewnianej skrzynce


  Zobacz
 • Zestaw 4 x Ruffino B w drewnianej skrzynce

  413,00 zł

  371,70 zł

  Zestaw 4 x Ruffino B w drewnianej skrzynce


  Zobacz
 • Zestaw 4 x Ruffino C w drewnianej skrzynce

  556,00 zł

  500,40 zł

  Zestaw 4 x Ruffino C w drewnianej skrzynce


  Zobacz
 • Zestaw 4 x Ruffino Premium w drewnianej skrzynce

  729,90 zł

  693,41 zł

  Zestaw 4 x Ruffino Premium w drewnianej skrzynce


  Zobacz
 • La Stoppa Stoppa
  149,00 zł

  La Stoppa Stoppa


  Zobacz
 • Zestaw 6 x Ruffino w drewnianej skrzynce

  684,90 zł

  582,17 zł

  Zestaw 6 x Ruffino w drewnianej skrzynce


  Zobacz
 • Zestaw 6 x Zuccardi B w drewnianej skrzynce

  700,00 zł

  595,00 zł

  Zestaw 6 x Zuccardi B w drewnianej skrzynce


  Zobacz
 • Bernard Magrez Les Douves de La Tour Carnet
  149,00 zł

  Bernard Magrez Les Douves de La Tour Carnet


  Zobacz
 • Hoya de Cadenas Reserva Privada
  52,00 zł

  Hoya de Cadenas Reserva Privada


  Zobacz
 • Michel Lynch Reserve Red
  69,00 zł

  Michel Lynch Reserve Red


  Zobacz
 • Chateau Talbot
  399,00 zł

  Chateau Talbot


  Zobacz
 • Santa Sofia Arleo Rosso
  143,00 zł

  Santa Sofia Arleo Rosso


  Zobacz
 • Michel Lynch Red MINI
  29,00 zł

  Michel Lynch Red MINI


  Zobacz
 • Chateau Camensac Grand Cru Classe 1996
  309,00 zł

  Chateau Camensac Grand Cru Classe 1996


  Zobacz
 • Domain Mega Spileo Cabernet Sauvignon
  89,90 zł

  Domain Mega Spileo Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Zestaw Hiszpański MIX -25%

  408,00 zł

  306,00 zł

  Zestaw Hiszpański MIX -25%


  Zobacz
 • Ruffino Chianti Classico Riserva Ducale 1996
  297,00 zł

  Ruffino Chianti Classico Riserva Ducale 1996


  Zobacz
 • Ruffino Chianti Classico Riserva Ducale 2007
  189,00 zł

  Ruffino Chianti Classico Riserva Ducale 2007


  Zobacz
 • Zestaw Hiszpański Grande MIX -25%

  396,00 zł

  297,00 zł

  Zestaw Hiszpański Grande MIX -25%


  Zobacz
 • Petaluma Yellow Label Coonawarra Cabernet Merlot
  249,00 zł

  Petaluma Yellow Label Coonawarra Cabernet Merlot


  Zobacz
 • Espiritu de Chile Intrepido Cabernet Sauvignon Reserva
  37,90 zł

  Espiritu de Chile Intrepido Cabernet Sauvignon Reserva


  Zobacz
 • Espiritu de Chile Viajero Cabernet Sauvignon
  27,00 zł

  Espiritu de Chile Viajero Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Robert Mondavi Oakville Cabernet Sauvignon
  337,00 zł

  Robert Mondavi Oakville Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection B w eleganckim opakowaniu

  247,00 zł

  209,95 zł

  Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection B w eleganckim opakowaniu


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection C w eleganckim opakowaniu

  247,00 zł

  209,95 zł

  Zestaw 2 x Robert Mondavi Private Selection C w eleganckim opakowaniu


  Zobacz
 • Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva
  149,90 zł

  Quinta da Alorna Touriga Cabernet Reserva


  Zobacz