Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Bodegas Manzanos

Bodegas Manzanos może pochwalić się naprawdę długą i wyboistą historią, która koniec końców doprowadziła rodzinną winiarnię na szczyt. I to nie byle jaki, ale szczyt winiarstwa regionu La Rioja, co jak wiadomo, jest niezwykle trudne, nawet dla marek, które obecne są na rynku od ponad 130 lat. Dziś na czele Bodegas Manzanos stoi 5-te pokolenie rodziny Fernandez de Manzanos, dzięki któremu niewielka winnica, jedna z tysiąca obecnych w tym regionie, stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i szanownych.
Od zera do szczytu

Swoją pierwszą winiarnię rodzina Fernandez de Manzanos założyła w 1890 roku w gminie Azagra (region Nawarra). Była to niewielka winnica o możliwościach produkcyjnych nieprzekraczających 50 tysięcy litrów wina. W latach 40. XX wieku udało im się wybudować w tym miejscu nową winiarnię z nowym wyposażeniem, która zwiększyła produkcję do 350 tysięcy litrów wina rocznie. Pierwszy raz w regionie La Rioja Fernandez de Manzanos pojawili się około lat 50., tworząc projekt Bodegas Vina Marichalar. W latach 90. czwarte pokolenie rodziny w osobie Victora Fernandez de Manzanos dołączyło do rodzinnego biznesu. Victor był pierwszą osobą w rodzinie, która ukończyła studia inżynierii chemicznej i uzyskała tytuł magistra w zakresie uprawy winorośli i enologii. To on był założycielem Winery Marques de Butrago, a także dzisiejszej wizytówki marki – Bodegas Manzanos Azagra.

Obecnie firmą zarządza piąte pokolenie rodziny: bracia Victor i David Fernandez de Manzanos oraz Laura Mateo, żona Victora. Młodzi przedsiębiorcy przejęli stery w winnicy w 2010 roku, po niespodziewanej śmierci ich ojca – wcześniej głównego winiarza marki. W ciągu 10 lat dzięki biznesowemu zacięciu Victora, ciężkiej pracy i zaangażowaniu, nieznana dotąd winiarnia zaczęła odnosić sukcesy. Gdy bracia przejęli pieczę nad winiarnia, firma nie posiadała żadnej zdolności kredytowej ubolewając nad kredytami zaciągniętymi wcześniej na renowacje, a dystrybucja winnicy ograniczała się do regionu oraz jedynie jednej marki Vina Marichalar. W firmie pracowało wtedy zaledwie 12 pracowników, a sieć handlowa praktycznie nie istniała. W 2021 roku zespół Bodegas Manzanos składa się z ponad 180 osób, wszystkie budynki są odnowione i wyposażone w najnowocześniejsze sprzęty, wina produkowane w winnicy docierają do 60 krajów na całym świecie, a sama winiarnia plasuje się w pierwszej 10 najlepszych marek w regionie La Rioja. To nie jest osiągnięcie, to jest prawdziwy wyczyn!

Wzmocniono również obecność na rynkach międzynarodowych, docierając do ponad 60 krajów, a także zwiększa się dystrybucja krajowa. Lata były trudne do osiągnięcia, ponieważ podczas gdy Victor Fernandez de Manzanos senior przewidywał winiarnię w czasie boomu gospodarczego, młody Victor musiał stawić czoła kryzysowi, który wstrząsnął sektorem i regionem w 2011 roku. fakt ten skłonił go do niepoddawania się, a jego przedsiębiorczy charakter skłonił go do skonsolidowania projektu na przyszłość. Krótko mówiąc, ci młodzi ludzie z piątego pokolenia rodziny musieli ciężko pracować. Ich zaangażowanie i poświęcenie w ciągu ostatnich ośmiu lat zostało nagrodzone pozycjonowaniem Manzanos Wines jako jednej z odrębnych grup w dziedzinie wina w Hiszpanii.

Wszystkie rodzinne posiadłości

Obecnie Bodegas Manzanos posiada lub zarządza 10-cioma winnicami w regionach La Rioja oraz Nawarra. Winnice te zajmują razem około 1,525 hektarów, w tym jedne z najbardziej prestiżowych obszarów z ponad 50-letnimi krzewami winorośli. Ogromna powierzchnia winnic w różnych lokalizacjach w obrębie jednej apelacji zapewnia duże możliwości zabawy z terroir, a nowoczesne wyposażenie winiarni – znakomity proces winifikacji. Szczególną uwagę zwraca się na trzy winnice: Azagra i Haro w apelacji Rioja DO oraz Campanas w apelacji Navarra DO. To właśnie z tych winnic pochodzą najlepsze wina marki.

Haro to najstarsza winnica w apelacji, pochodzi z 1801 roku. Obecnie na jej obszarze prócz upraw winorośli znajdują się także Bodegas Berceo oraz Palacio de Manzanos. Oba te obiekty są aktualnie w renowacji, by w przyszłości móc stać się miejscem odwiedzin dla gości. Azagra jest wizytówką Manzanos Wines. To w niej opracowuje się i butelkuje najlepsze kolekcje winiarskie z apelacji Rioja DO. Winnica ta znajduje się w obszarze zwanym „Rioja del Reyno”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Królestwo Riojy”, czyli najlepsze parcele regionu. Winiarnia Azagra została zaprojektowana jeszcze przez ojca Victora i Davida, doskonale wykształconego enologa. Budynek winiarni znajduje się na wzgórzu, co dało idealne warunki do stworzenia systemu opartego na grawitacji. Winiarnia składa się z czterech podziemnych kondygnacji, z których każda przeznaczona jest do innego procesu winifikacji. Wino przemieszcza się między nimi za pomocą grawitacji bez niepotrzebnego pompowania (i tym samym napowietrzania) trunku. Campanas została założona w 1864 roku i jest najstarszą winnicą w apelacji Nawarra DO. Niegdyś była schroniskiem dla pielgrzymów, ponieważ znajduje się tuż przy drodze do Santiago. Bodegas Manzanos Campanas była wprawdzie jednym z założycieli apelacji w Nawarze, a w latach 50. była pierwszą winnicą, która opracowała wino rose. To ono rozsławiło tę apelację na całą Hiszpanię, a także na cały winiarski świat.


Odkrywanie nowych rynków

W Polsce Bodegas Manzanos zadebiutowało kolekcją doskonałej jakości win pod nazwą „111”. Nazwa ta odnosi się do pierwszej linii butelkowania należącej do marki, która była 111 linią w całej Hiszpanii. Na kolekcję składa się Chardonnay z Nawarry Bodegas Manzanos 111 Chardonnay, soczyste, intensywnie owocowe i delikatne w ustach oraz Garnacha – Bodegas Manzanos 111 Garnacha – wyjątkowo aromatyczne, aksamitne i o doskonałej równowadze. To prawdziwe szczęście móc napić się jednego z najlepszych win apelacji Navarra DO we własnym domu!

Sprawdź naszą ofertę win

 • Bodegas Manzanos 111 Chardonnay

  Normalna cena: 29,99 zł

  Promocja 24,99 zł

  Bodegas Manzanos 111 Chardonnay


  Zobacz
 • Bodegas Manzanos 111 Tinto

  Normalna cena: 29,99 zł

  Promocja 24,99 zł

  Bodegas Manzanos 111 Tinto


  Zobacz
 • Zestaw Bodegas Manzanos 111

  179,94 zł

  134,96 zł

  Zestaw Bodegas Manzanos 111


  Zobacz
 • Duży Zestaw Bodegas Manzanos 111

  359,88 zł

  251,92 zł

  Duży Zestaw Bodegas Manzanos 111


  Zobacz