Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Australia

Krzewy winne dotarły do Australii pod koniec XVIII wieku z Francji, Hiszpanii, a co najciekawsze z Przylądka Dobrej Nadziej - Południowa Afryka (gdzie produkowano słynne wina Constantina - słodkie wzmacniane).

Pierwsze sadzonki winorośli zostały sprowadzone do Australii, a dokładniej do Nowej Południowej Walii, w roku 1788. Pierwszych prób uprawy winogrona i produkcji wina nie można zaliczyć do udanych, a nowym osadnikom udało się wypuścić do sprzedaży wina dopiero około roku 1820. Następnie rozwój przemysłu winiarskiego chwycił wiatr w żagle i rozwijał się w zaskakująco szybkim tempie. Już w roku 1822 zaczęto eksportować pierwsze, australijskie wina, a produkty Gregorego Blaxlanda zdobyły pierwszą, zamorską nagrodę. W latach 30. XIX wieku jeden z najstarszych winiarzy Australii, James Busby, przywiózł do kraju nowe, nieznane dotąd w kraju sadzonki winorośli z Francji i Hiszpanii, które do dziś królują w australijskich winnicach.

Pomimo iż w latach 50. XX wieku w Australii wybuchła istna gorączka złota i zaczęło brakować rąk do pracy przy winnicach, duże zapotrzebowanie na australijskie wina spowodowało gwałtowny rozwój przemysłu winiarskiego. Do roku 1870 obszar zajmowany przez winnice powiększył się kilkukrotnie, a wina produkowane w kraju coraz częściej zdobywały nagrody w konkursach międzynarodowych.

Atak filoksery pod koniec XIX wieku, który zdziesiątkował uprawy winnej latorośli w Europie nie oszczędził także Australii. Udało się jednak tamtejszym winiarzom ustrzec przed szkodnikami Australię Południową dzięki wprowadzeniu kwarantanny i restrykcyjnym regulacjom dotyczącym przewozu sadzonek winorośli. 
W okresie po II Wojnie Światowej do Australii ściągało coraz więcej imigrantów, którzy wraz z niewielkim dobytkiem materialnym przywozili ze sobą ogromne ilości własnych tradycji i kultury. Jednym z nich był obyczaj picia wina stołowego do posiłków w domu oraz w restauracjach a także nowe rozwiązania techniczne przemysłu winiarskiego. Lata 60. XX wieku w Australii zdominowane były produkcją słodkiego wina wzmacnianego w stylu Sherry, które do dziś koneserom kojarzy się głównie właśnie z Australią. W latach 70 zwiększył się popyt na wytrawne wina stołowe, co sprawiło, że słodkie wina wzmacniane zaczęły odchodzić w odstawkę. W latach 1996-2007 eksport wina osiągnął zaskakująco wysoki wynik i z roku na rok coraz większe uznanie wśród zagranicznych miłośników win. Dziś Australia zajmuje 5 miejsce na liście największych, światowych producentów wina oraz 12 pod względem powierzchni upraw winorośli. 

Głównymi odmianami Australii są szczepy Shiraz i Chardonnay, które zajmują aż 44% całej produkcji wina w kraju. Do najważniejszych odmian kraju poza tym należą: Merlot, Cabernet Sauvignon, Semilion, Gewurztraminer i Sauvignon Blanc. Największą siłą win australijskich jest ich nowoczesność i prostota. Niemal cała produkcja opiera się na tworzeniu win odmianowych z powszechnie znanych konsumentom odmian międzynarodowych. Wykazują one bardzo zróżnicowaną charakterystykę za sprawą ogromnej rozpiętości stref klimatycznych Australii i umiejscawiania winnic dosłownie w każdej części kraju. Pod względem różnorodności Australia jest w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom miłośników wina i być może to właśnie temu kraj zawdzięcza tak szybki i spektakularny rozwój winiarstwa.

Najwięcej wina produkowane jest w południowo-wschodniej części Australii, w której panuje ciepły klimat. Drugim pod względem produkcji regionem jest Australia Zachodnia. Natomiast winogrona doceniające raczej chłodniejszy klimat uprawia się na wyspie Tasmania – wysuniętej najbardziej na południe ze wszystkich, australijskich wysp. Na kontynencie praktycznie nieznane jest pojęcie apelacji. O wiele ważniejsze od miejsca uprawy winorośli i produkcji wina jest nazwisko producenta i nazwa winiarni. Dlatego na etykietach australijskich win znajduje się informacja o kraju pochodzenia „Australian Wine”, nazwa regionu, a przede wszystkim dane producenta i jego winnicy. Mimo tego, do najważniejszych (czyli tych, gdzie znajdują się winnice najlepszych producentów) regionów winiarskich zalicza się: Nową Południową Walię, Dolinę Barossa, Tasmanię, Wiktorię, Zachodnią i Południową Australię.

Australia Południowa

Administracyjnym centrum regionu jest miasto Adelajda, wokół którego rozciągają się ogromne połacie upraw winnej latorośli. Do najważniejszych obszarów należą Lower Murray, Riverland, Flerieu, Limestone Coast, Mount Lofty i Far North i najważniejszy – Barossa. W tym regionie istnieje około 700 producentów wina i ponad 3 tysiące producentów winogron. Australia Południowa stanowi centrum nowości technicznych w świecie winiarskim oraz może pochwalić się naprawdę dużą różnorodnością pod względem jakości i ceny produkowanych win. Najlepsze wina tego regionu tworzone są ze szczepów Shiraz i Chardonnay. Popularne są także kupaże szczepów Shiraz, Grenache czy Mourvedere i włoskie odmiany takie jak Barbera i Sangiovese. 

Dolina Barossa

Dolina Barossa położona jest około 56 kilometrów na północ od Adelajdy. Region ten znalazł się w australijskiej czołówce producentów mniej więcej w połowie lat 80, a to za sprawą powstawania tam prestiżowych, „butikowych” winiarni, produkujących słynne wina szczepu Shiraz o czekoladowych i korzennych aromatach. Dziś stanowi największy obszar produkcji win jakościowych w Australii. Uprawia się tam szczep Shiraz, Grenache, Mouverdre, Cabernet Sauvignon, Riesling, Chardonnay i Semillon. 

Klimat obszaru uznany jest za kontynentalny, jednak ukształtowanie terenu licznymi wzgórzami i dolinami tworzy bardzo wiele winnic z mikroklimatami. Winnice umiejscawiane są tam na wysokościach od 230 metrów n.p.m. do 550 metrów n.p.m. Ciepły klimat regionu sprawia, że winogrona dojrzewają szybko, zawierają dużo cukru i wykazują niski poziom kwasowości. 

Do tego regionu nigdy nie dotarła plaga filoksery, więc krzewy rosną tu spokojnie na własnych korzeniach, a wiele z nich liczy sobie po kilkadziesiąt lat. 

Dolina Eden

Sąsiadująca z Doliną Barossa, lecz mieszcząca swoje winnice nieco wyżej od sąsiadki, dzięki czemu panujące między winoroślami temperatury są nieco niższe. Chłodniejszy klimat umożliwia uprawę zimnolubnych odmian jak Riesling, z którego właśnie słynie to miejsce. Wina Riesling z Doliny Eden znane są na całym świecie ze swojej złożoności i wyraźnej mineralności.  

Wiktoria

W tym regionie wino odgrywało istotną rolę w XIX wieku i zbiegło się w czasie z gorączką złota. Niestety nie udało się go uchronić przed atakiem filoksery, który przyczynił się do upadku winiarstwa. Dopiero na początku XXI wieku winiarze tego regionu zaczęli powracać do świetności i coraz częściej wypuszczać na rynek produkty, które wyróżniają się na tle innych trunków.

Australia Zachodnia

W Australii Zachodniej uprawianych jest zaledwie kilka procent winogron, ale jest to miejsce, w którym produkowanych jest najwięcej najlepszych, najczęściej nagradzanych win Australii. 

Tasmania

Jedynie ¼ produkowanego na wyspie wina przekazywana jest na eksport. Znaczna większość win sprzedawana jest na rynku lokalnym, chociaż widać tendencję wzrostową względem zarówno eksportu jak i wykorzystania winiarskiego potencjału Tasmanii. Jest to najchłodniejszy region Australii i z pewnością jeszcze zdąży zaskoczyć wszystkich amatorów wina swoimi produktami.

Sprawdź naszą ofertę win

 • Banrock Station Colombard Chardonnay
  29,90 zł

  Banrock Station Colombard Chardonnay


  Zobacz
 • Banrock Station Shiraz Mataro
  29,90 zł

  Banrock Station Shiraz Mataro


  Zobacz
 • Banrock Station Cabernet Sauvignon Shiraz Reserva
  49,90 zł

  Banrock Station Cabernet Sauvignon Shiraz Reserva


  Zobacz
 • Banrock Station Cabernet Sauvignon
  29,90 zł

  Banrock Station Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Banrock Station Chardonnay
  29,90 zł

  Banrock Station Chardonnay


  Zobacz
 • Banrock Station Colombard Chardonnay mini 187 ml
  12,50 zł

  Banrock Station Colombard Chardonnay mini 187 ml


  Zobacz
 • Banrock Station Shiraz Mataro mini 187ml
  12,50 zł

  Banrock Station Shiraz Mataro mini 187ml


  Zobacz
 • Banrock Station Chardonnay Verdelho Reserva
  49,90 zł

  Banrock Station Chardonnay Verdelho Reserva


  Zobacz
 • Zestaw 2 x Banrock Station Reserva w drewnianej skrzynce

  127,80 zł

  121,41 zł

  Zestaw 2 x Banrock Station Reserva w drewnianej skrzynce


  Zobacz
 • Penfolds Bin 28 Kalimna Shiraz
  188,00 zł

  Penfolds Bin 28 Kalimna Shiraz


  Zobacz
 • Thomas Hardy HRB Chardonnay
  99,90 zł

  Thomas Hardy HRB Chardonnay


  Zobacz
 • Thomas Hardy HRB Cabernet Sauvignon
  99,90 zł

  Thomas Hardy HRB Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Thomas Hardy HRB Riesling
  99,90 zł

  Thomas Hardy HRB Riesling


  Zobacz
 • Thomas Hardy HRB Shiraz
  99,90 zł

  Thomas Hardy HRB Shiraz


  Zobacz
 • Thomas Hardy Cabernet Sauvignon
  249,00 zł

  Thomas Hardy Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Grant Burge Meshach Shiraz
  159,00 zł

  Grant Burge Meshach Shiraz


  Zobacz
 • Grant Burge The Holy Trinity GSM
  119,00 zł

  Grant Burge The Holy Trinity GSM


  Zobacz
 • St Hallett Faith Shiraz
  79,90 zł

  St Hallett Faith Shiraz


  Zobacz
 • St Hallett Butcher’s Cart Shiraz
  119,00 zł

  St Hallett Butcher’s Cart Shiraz


  Zobacz
 • St Hallett Eden Valley Riesling
  89,00 zł

  St Hallett Eden Valley Riesling


  Zobacz