Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

Sąd w Paryżu - jak jedna degustacja zmieniła oblicze winiarskiego świata

45 lat temu, dokładnie 24 maja 1976 roku miało miejsce wydarzenie, które raz na zawsze zmieniło oblicze winiarstwa z Nowego Świata. Tego dnia odbyła się we Francji, w Paryżu ślepa degustacja znana wszystkim pod nazwą „Sądu w Paryżu”. Jeśli pasjonuje Cię winiarski świat z pewnością już kiedyś o nim słyszałeś, żeby jednak uczcić to niemalże wiekopomne wydarzenie, opowiemy całą historię raz jeszcze.

Sąd w Paryżu - jak jedna degustacja zmieniła oblicze winiarskiego świata

45 lat temu, dokładnie 24 maja 1976 roku miało miejsce wydarzenie, które raz na zawsze zmieniło oblicze winiarstwa z Nowego Świata. Tego dnia odbyła się we Francji, w Paryżu ślepa degustacja znana wszystkim pod nazwą „Sądu w Paryżu”. Jeśli pasjonuje Cię winiarski świat z pewnością już kiedyś o nim słyszałeś, żeby jednak uczcić to niemalże wiekopomne wydarzenie, opowiemy całą historię raz jeszcze.

Opowieść warto zacząć od zaznaczenia faktu iż nikt, ani winiarze biorący udział w Sądzie w Paryżu ani jego organizator, nie mogli przewidzieć takiego obrotu sprawy. W zamyśle organizatora, Stevena Spurriera, właściciela sklepu winiarskiego Cave de la Madeleine w Paryżu, wydarzenie to nie miało nawet mieć charakteru konkursowego. Spurrier po prostu pragnął przyciągnąć do swojego sklepu nowych klientów, lecz zamiast tego raz na zawsze zerwał z wizerunkiem francuskich win i w ogóle win ze Starego Świata, jako najlepszych na świecie. Gdyby jego francuscy przyjaciele, którzy zgodzili się wziąć udział w przedsięwzięciu wiedzieli, jaki czeka ich finał, z pewnością nie byli by tacy chętni. Lecz nie mogli mieć pojęcia, że niepozorna winnica z Kalifornii w ślepej degustacji zwycięży nad prestiżowymi winiarniami z Francji.

francuska winnica - pola uprawne

Gdy Spurrier wpadł na pomysł wydarzenia jego amerykańska koleżanka, Patricia Gasteaud-Gallagher zasugerowała mu zorganizowanie degustacji „Francja kontra Ameryka”, aby uczcić dwusetną rocznicę powstania Ameryki. Dodatkowo miała już doświadczenie w organizacji degustacji amerykańskich win w Paryżu, więc tym bardziej sprawa wydawała się być przesądzona. Ogromnym atutem tego pomysłu był również fakt, że amerykańskie wina z poprzednich degustacji nie zebrały pochlebnych opinii, więc nie było ryzyka iż francuskie mogłyby wypaść przy nich niekorzystnie.

Pierw Spurrier wysłał w roli swojej asystentki, Patricię Gaustaud-Gallagher, by odwiedziła kilka winnic w północnej Kalifornii i wśród nich wybrała odpowiednie wina do konkurencji. Asystentka sklepikarza była pod szczególnym wrażeniem trunków z Chateau Montelena i Stag’s Leap Wine Cellars. Gdy winnice i wina zostały wybrane na wycieczkę po stanie Kalifornia wybrał się także sam Spurrier i na własnym podniebieniu przekonał się, że kalifornijskie wina są naprawdę warte uwagi i co więcej – warte degustacji porównawczej z winami francuskimi. Organizacja degustacji w Paryżu została więc oficjalnie potwierdzona.

Finalnie w konkurencji wzięło udział 10 win białych – Chardonnay z Kalifornii i Burgundii oraz 10 win czerwonych – Cabernet Sauvignon z Kalifornii i mieszanki Left Bank Bordeaux. Wina zostały ocenione w ślepej degustacji, to znaczy bez wiedzy o tym gdzie i przez kogo trunki zostały wyprodukowane przez 11 degustatorów. Oprócz Spurriera – Brytyjczyka i Patrici Gaustaud-Galagher – Amerykanki, wszyscy degustatorzy byli Francuzami. Kaliber degustowanych win był wysoki – w składzie pojawiły się zarówno Grand Cru Burgundy, jak i First Growth Bordeaux. Natomiast wśród degustatorów były takie osobistości, jak Aubert de Villaine, czyli współdyrektor słynnego burgundzkiego Domaine de la Romanee-Conti, Christian Vanneque, czyli sommelier z chwalonej paryskiej restauracji La Tour d’Argent i Odette Kahn, czyli redaktorka cenionej francuskiej publikacji poświęconej winom La Revue du vin de France.

Każdy z degustatorów został poproszony o przyznanie każdemu próbowanemu winu punktów od 1 do 20, ale ponieważ wydarzenie miało mieć charakter edukacyjny i zabawowy (z pewnością nie konkursowy), uczestnicy nie mieli pojęcia, że raz na zawsze zostaną nazwani „sędziami”, a sąd, w którym brali udział zostanie uznany za historyczny. Nikt nie przewidział, jak długowieczne będzie to wydarzenie.

Podczas „Sądu w Paryżu” obecny był tylko jeden dziennikarz, a na szczęście dla amerykańskiej strony był to zagraniczny korespondent magazynu Time. Gdyby nie on i jego króciutki artykuł całe wydarzenie mogło pozostać zupełnie niezauważone. George Taber, bo tak nazywał się dziennikarz, stworzył jednak na bazie Sądu w Paryżu cztero-akapitowe podsumowanie, a tydzień później dokładnie 7 czerwca ukazało się ono w gazecie na końcu obszernego artykułu o nowym parku rozrywki w Atlancie. Był to pierwszy tekst Tabera o winie, a nazwał go „Sąd w Paryżu” – być może gdyby nie ten kontrowersyjny tytuł, dotąd znany wyłącznie jako grecki mit o walce o status najpiękniejszej między boginiami Herą, Ateną i Afrodytą, nikt nie zwrócił by na niego uwagi.

Notka Tabera brzmiała mniej-więcej w taki sposób: „Degustacja w Paryżu zburzyła dwa fundamenty konwencjonalnej mądrości winiarskiego świata. Po pierwsze, pokazała, że znakomite wino można wytwarzać w wielu miejscach poza uświęconym terroir Francji. Po drugie, pokazała, że winiarze nie potrzebowali długiej tradycji przekazywania mądrości wieków z pokolenia na pokolenie, aby opanować techniki produkcji wspaniałego wina”.

Największym wygranym degustacji okazało się Chardonnay z Chateau Montelena – pokonało wszystkie wina burgundzkie zająwszy miejsce 1. w konkursie. Jednak zwycięzców było więcej: butelka 1973 Stag’s Leap Wine Cellars Cabernet Sauvignon pokonało w swojej konkurencji wina First Growth z Bordeaux, takie jak Chateau Mouton-Rothschild i Chateau Haut-Brion, a 1974 Chalone Vineyard i 1973 Spring Moutain Vineyard zajęły 3. i 4. miejsce w degustacji wina białego. Dobrze widzicie, aż trzy z czterech najlepszych białych win pochodziło z U.S.A.!

winne pola uprawne we Francji

Przez to, że Sąd w Paryżu nie został oficjalnie zorganizowany jako konkurs, a po prostu, jako degustacja niewielu winiarzy z Kalifornii w ogóle wiedziało, że ich wina brały udział w wydarzeniu. W rzeczywistości butelki zostały przetransportowane przez Joanne DePuy, przyjaciółkę Gasraud- Gallagher, organizatorkę wycieczek winiarskich. DePuy musiała się nieźle postarać, aby móc wnieść do samolotu trzy walizki wypełnione winem – zamiast dozwolonych 2 butelek na osobę. Istniała więc możliwość, że wina z Kalifornii mogłyby w ogóle nigdy nie dotrzeć do Paryża.

Zupełnym przypadkiem w tym samym czasie Jim i Laura Barrett, właściciele Chateau Montelena przebywali w Bordeaux. Podczas lunchu z Alexisem Lichine w Chateau Lascombes Barretts otrzymali telefon z Paryża z informacją, że ich Chardonnay zajęło pierwsze miejsce zwyciężając nad francuskimi winami. Właściciele zwycięskiej winiarni musieli grać opanowanych, by świętując wygraną nie urazić swoich gospodarzy z Bordeaux, więc radością wybuchli dopiero po wejściu do swojego autokaru. Winiarz, który stworzył owe wino, Mike Grgich dowiedział się o wygranej poprzez telegram wysłany przez Barrettsów. Zaskakujący przebieg tego wydarzenia uważa się za punkt zwrotny w historii wina i moment, w którym kalifornijskie wino na stałe wpisało się w światową mapę winiarską, a także dało ogrom inspiracji i wsparcia dla wszystkich krajów winiarskich Nowego Świata, którzy jak dotąd uważali, że nigdy nie dorównają prestiżowi win z Francji. Od tamtej pory wina z takich krajów, jak Nowa Zelandia, Australia, Chile, Argentyna, czy U.S.A. regularnie biorą udział w międzynarodowych konkursach i z „podniesioną głową” rywalizują z klasycznymi trunkami z Bordeaux, Toskanii czy Riojy.

Najciekawszy w tym całym wydarzeniu jest jednak fakt, że degustacja „Sąd w Paryżu” została kilkukrotnie powtórzona w latach jubileuszowych. W 1986 roku w Nowym Jorku, następnie w Napa Valley, a w 2006 roku w Londynie. Zgadniecie, kto zajmował – za każdym razem (!) – pierwsze miejsca? Czy trzeba tutaj dodawać, że oczywiście Kalifornia?

Sprawdź naszą ofertę win

 • Dopff Riesling Reserve Cuvee Europe
  99,00 zł

  Dopff Riesling Reserve Cuvee Europe


  Zobacz
 • Bouchard Chablis
  119,00 zł

  Bouchard Chablis


  Zobacz
 • Dopff Maru Sushi
  67,00 zł

  Dopff Maru Sushi


  Zobacz
 • Dopff Pinot Noir
  0,00 zł

  Dopff Pinot Noir


  Zobacz
 • Veuve Clicquot Ponsardin Brut
  199,00 zł

  Veuve Clicquot Ponsardin Brut


  Zobacz
 • Moet Chandon Brut Imperial

  Normalna cena: 199,90 zł

  Promocja 189,00 zł

  Moet Chandon Brut Imperial


  Zobacz
 • Bouchard Cotes du Rhone Rouge
  50,00 zł

  Bouchard Cotes du Rhone Rouge


  Zobacz
 • Bouchard Cotes du Rhone Blanc
  50,00 zł

  Bouchard Cotes du Rhone Blanc


  Zobacz
 • Dom Perignon
  749,00 zł

  Dom Perignon


  Zobacz
 • Dopff Gewurztraminer Reserve
  99,90 zł

  Dopff Gewurztraminer Reserve


  Zobacz
 • Cattier Brut Icone Karton
  179,00 zł

  Cattier Brut Icone Karton


  Zobacz
 • Bernard Magrez Oustric Merlot
  36,90 zł

  Bernard Magrez Oustric Merlot


  Zobacz
 • Bernard Magrez Oustric Cabernet Sauvignon
  36,90 zł

  Bernard Magrez Oustric Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Gerard Depardieu Reference Bernard Magrez
  39,00 zł

  Gerard Depardieu Reference Bernard Magrez


  Zobacz
 • Dopff Gewurztraminer de Riquewihr Vendanges Tardives
  279,00 zł

  Dopff Gewurztraminer de Riquewihr Vendanges Tardives


  Zobacz
 • Cattier Brut 1ER Cru Kartonik 1,5L
  399,00 zł

  Cattier Brut 1ER Cru Kartonik 1,5L


  Zobacz
 • Cattier Brut 1ER Cru Skrzynka 3,0L
  1 050,00 zł

  Cattier Brut 1ER Cru Skrzynka 3,0L


  Zobacz
 • Domaine Rene Renou Bonnezeaux Cuvee Anne
  249,00 zł

  Domaine Rene Renou Bonnezeaux Cuvee Anne


  Zobacz
 • Veuve Clicquot Demi Sec
  209,00 zł

  Veuve Clicquot Demi Sec


  Zobacz
 • Veuve Clicquot Rose
  269,00 zł

  Veuve Clicquot Rose


  Zobacz
 • Jacquart Mosaique Brut Rose Champagne
  312,79 zł

  Jacquart Mosaique Brut Rose Champagne


  Zobacz
 • Jacquart Mosaique Brut Champagne + Gift Box
  279,78 zł

  Jacquart Mosaique Brut Champagne + Gift Box


  Zobacz
 • Jacquart Mosaique Brut Champagne + Kieliszek x 2 + Gift Box
  356,00 zł

  Jacquart Mosaique Brut Champagne + Kieliszek x 2 + Gift Box


  Zobacz
 • Jacquart Mosaique Brut Champagne
  261,21 zł

  Jacquart Mosaique Brut Champagne


  Zobacz
 • Jacquart Alpha Brut Cuvee Champagne + Gift Box
  889,00 zł

  Jacquart Alpha Brut Cuvee Champagne + Gift Box


  Zobacz
 • Jacquart Mosaique Brut Champagne Mini

  Normalna cena: 139,00 zł

  Promocja 118,15 zł

  Jacquart Mosaique Brut Champagne Mini


  Zobacz
 • Dopff Gewurztraminer Reserve
  116,00 zł

  Dopff Gewurztraminer Reserve


  Zobacz
 • Dopff Sylvaner
  44,86 zł

  Dopff Sylvaner


  Zobacz
 • Dopff Gewurztraminer Grand Cru Sporen de Riquewihr
  179,00 zł

  Dopff Gewurztraminer Grand Cru Sporen de Riquewihr


  Zobacz
 • Chateau Camensac Grand Cru Classe 2006
  234,00 zł

  Chateau Camensac Grand Cru Classe 2006


  Zobacz
 • Chateau la Tour Carnet Grand Cru Classe Bernard Magrez
  299,00 zł

  Chateau la Tour Carnet Grand Cru Classe Bernard Magrez


  Zobacz
 • Laporte Le Rochoy Sancerre Blanc
  149,00 zł

  Laporte Le Rochoy Sancerre Blanc


  Zobacz
 • Laporte La Comtesse Sancerre Blanc
  137,00 zł

  Laporte La Comtesse Sancerre Blanc


  Zobacz
 • Le Cedre
  249,00 zł

  Le Cedre


  Zobacz
 • Chateau du Cedre
  119,00 zł

  Chateau du Cedre


  Zobacz
 • Dopff Riesling Schonenbourg Gran Cru 2004

  Normalna cena: 169,00 zł

  Promocja 126,75 zł

  Dopff Riesling Schonenbourg Gran Cru 2004


  Zobacz
 • Bouchard Chablis 1er Cru Vaillons
  229,00 zł

  Bouchard Chablis 1er Cru Vaillons


  Zobacz
 • Bouchard Chateauneuf du Pape
  189,90 zł

  Bouchard Chateauneuf du Pape


  Zobacz
 • Dopff Riesling Gran Cru Schoenenburg Riquewihr
  169,00 zł

  Dopff Riesling Gran Cru Schoenenburg Riquewihr


  Zobacz
 • Dopff Gewurztraminer Grand Cru Brand Turckheim
  149,00 zł

  Dopff Gewurztraminer Grand Cru Brand Turckheim


  Zobacz
 • Domaine Du Sorbief Pinot Noir
  99,00 zł

  Domaine Du Sorbief Pinot Noir


  Zobacz
 • Dopff Pinot Gris Grand Cru Schoenenbourg Riquewihr
  177,00 zł

  Dopff Pinot Gris Grand Cru Schoenenbourg Riquewihr


  Zobacz
 • Chateauneuf du Pape Domaine Senechaux
  218,00 zł

  Chateauneuf du Pape Domaine Senechaux


  Zobacz
 • Chateau du Cedre Cuvee Grand Cru
  459,00 zł

  Chateau du Cedre Cuvee Grand Cru


  Zobacz
 • Chateau Camensac Grand Cru Classe 1996
  309,00 zł

  Chateau Camensac Grand Cru Classe 1996


  Zobacz
 • Chateau Du Cedre Heritage Cahors
  66,00 zł

  Chateau Du Cedre Heritage Cahors


  Zobacz
 • Zestaw Malbec 3 x 2 -15%

  584,00 zł

  496,40 zł

  Zestaw Malbec 3 x 2 -15%


  Zobacz
 • Jaboulet Les Cedres Chateauneuf du Pape A.O.C.
  177,00 zł

  Jaboulet Les Cedres Chateauneuf du Pape A.O.C.


  Zobacz
 • Charles de Beaucour Demi Sec
  27,90 zł

  Charles de Beaucour Demi Sec


  Zobacz
 • Charles De Beaucour Brut
  27,90 zł

  Charles De Beaucour Brut


  Zobacz
 • Chateau Petit Figeac Grand Cru Classe
  166,00 zł

  Chateau Petit Figeac Grand Cru Classe


  Zobacz
 • Chateau Corbin Grand Cru
  199,00 zł

  Chateau Corbin Grand Cru


  Zobacz
 • Chateau Fombrauge Saint-Emilion Grand Cru Bernard Magrez

  Normalna cena: 319,00 zł

  Promocja 289,00 zł

  Chateau Fombrauge Saint-Emilion Grand Cru Bernard Magrez


  Zobacz
 • Laporte Les Douchesses Pouilly Fume Blanc
  119,00 zł

  Laporte Les Douchesses Pouilly Fume Blanc


  Zobacz
 • Bernard Magrez Le Cadran De Fombrauge
  149,00 zł

  Bernard Magrez Le Cadran De Fombrauge


  Zobacz
 • Dopff Cuvee Julien Cremant D'Alsace
  94,00 zł

  Dopff Cuvee Julien Cremant D'Alsace


  Zobacz
 • Sorbief Chateau Chalon Vin Jaune 2007
  296,00 zł

  Sorbief Chateau Chalon Vin Jaune 2007


  Zobacz
 • Chateau Croix de Perenne Bernard Magrez
  133,00 zł

  Chateau Croix de Perenne Bernard Magrez


  Zobacz
 • Chateau Perenne Blanc Bernard Magrez
  133,00 zł

  Chateau Perenne Blanc Bernard Magrez


  Zobacz
 • Chateau Perenne Rouge Bernard Magrez
  133,00 zł

  Chateau Perenne Rouge Bernard Magrez


  Zobacz
 • Chablis Grand Cru
  299,00 zł

  Chablis Grand Cru "Valmur"


  Zobacz
 • Domaine Fevre Chablis Grand Cru 'Les Preuses'
  339,00 zł

  Domaine Fevre Chablis Grand Cru 'Les Preuses'


  Zobacz
 • Bouchard Beaune Premier Cru 'Clos de Roi'
  172,20 zł

  Bouchard Beaune Premier Cru 'Clos de Roi'


  Zobacz
 • Bouchard Savigny Les Beaune Dessus les Vermots
  109,00 zł

  Bouchard Savigny Les Beaune Dessus les Vermots


  Zobacz
 • Bouchard Savigny Les Beaune 1er Cru Les Peuillets
  109,00 zł

  Bouchard Savigny Les Beaune 1er Cru Les Peuillets


  Zobacz
 • Fizz & Fruit Pamplemousse
  29,90 zł

  Fizz & Fruit Pamplemousse


  Zobacz
 • Bouchard Cuvee Blanc de Blancs
  39,90 zł

  Bouchard Cuvee Blanc de Blancs


  Zobacz
 • Bouchard Cuve Rouge de France
  39,90 zł

  Bouchard Cuve Rouge de France


  Zobacz
 • Bouchard Chardonnay
  49,90 zł

  Bouchard Chardonnay


  Zobacz
 • Morin Pere & Fils Grand Duc Blanc
  38,00 zł

  Morin Pere & Fils Grand Duc Blanc


  Zobacz
 • Morin Pere & Fils Grand Duc Rouge
  38,00 zł

  Morin Pere & Fils Grand Duc Rouge


  Zobacz
 • Zestaw 2 x 3 Bouchard

  287,40 zł

  244,29 zł

  Zestaw 2 x 3 Bouchard


  Zobacz
 • Bouchard Bourgogne Pinot Noir Reserve
  105,90 zł

  Bouchard Bourgogne Pinot Noir Reserve


  Zobacz
 • Laporte Le Bouquet Sauvignon Blanc
  73,00 zł

  Laporte Le Bouquet Sauvignon Blanc


  Zobacz
 • Chateau Guerry Bernard Magrez
  133,00 zł

  Chateau Guerry Bernard Magrez


  Zobacz
 • Laporte Le Bouquet Cabernet Franc
  73,00 zł

  Laporte Le Bouquet Cabernet Franc


  Zobacz
 • Côtes du Rhône Guigal Rouge
  69,00 zł

  Côtes du Rhône Guigal Rouge


  Zobacz
 • Chateau La Fleur des Rouzes Pomerol
  139,00 zł

  Chateau La Fleur des Rouzes Pomerol


  Zobacz
 • Chateau Nenin Pomerol Grand Cru Classe
  239,00 zł

  Chateau Nenin Pomerol Grand Cru Classe


  Zobacz
 • Bernard Magrez Les Douves de La Tour Carnet
  149,00 zł

  Bernard Magrez Les Douves de La Tour Carnet


  Zobacz
 • Muscadet Sevre et Maine Haute Resolution
  79,90 zł

  Muscadet Sevre et Maine Haute Resolution


  Zobacz
 • Michel Lynch Red
  61,00 zł

  Michel Lynch Red


  Zobacz
 • Michel Lynch Rose
  59,00 zł

  Michel Lynch Rose


  Zobacz
 • Michel Lynch White
  59,00 zł

  Michel Lynch White


  Zobacz
 • Bernard Magrez Le Bordeaux Rouge
  49,90 zł

  Bernard Magrez Le Bordeaux Rouge


  Zobacz
 • Bernard Magrez Le Bordeaux Blanc
  42,00 zł

  Bernard Magrez Le Bordeaux Blanc


  Zobacz
 • Chateau Loupiac Gaudiet
  79,90 zł

  Chateau Loupiac Gaudiet


  Zobacz
 • Michel Lynch Red MINI
  29,00 zł

  Michel Lynch Red MINI


  Zobacz
 • Michel Lynch White MINI
  29,00 zł

  Michel Lynch White MINI


  Zobacz
 • Lafleur Mallet Sauternes Cheval Quancard
  125,00 zł

  Lafleur Mallet Sauternes Cheval Quancard


  Zobacz
 • Zestaw 3 x Bernard Magrez Grand Cru Classe w skrzynce ekologicznej

  1 417,90 zł

  1 276,11 zł

  Zestaw 3 x Bernard Magrez Grand Cru Classe w skrzynce ekologicznej


  Zobacz
 • Zestaw 3 x Da Luca w skrzynce bejcowanej

  171,80 zł

  154,62 zł

  Zestaw 3 x Da Luca w skrzynce bejcowanej


  Zobacz
 • Chateau Talbot
  399,00 zł

  Chateau Talbot


  Zobacz
 • Chateau Potensac
  144,00 zł

  Chateau Potensac


  Zobacz
 • Chateau Tour Blanche
  85,00 zł

  Chateau Tour Blanche


  Zobacz
 • Michel Lynch Reserve Red
  69,00 zł

  Michel Lynch Reserve Red


  Zobacz
 • Le Petit Etoile Cabernet Sauvignon Organic Non-Fermented
  42,00 zł

  Le Petit Etoile Cabernet Sauvignon Organic Non-Fermented


  Zobacz
 • Le Petit Etoile Chardonnay Organic Non-Fermented
  42,00 zł

  Le Petit Etoile Chardonnay Organic Non-Fermented


  Zobacz
 • Le Petit Etoile Rose Organic Non-Fermented
  39,00 zł

  Le Petit Etoile Rose Organic Non-Fermented


  Zobacz
 • Le Petit Etoile Chardonnay Organic Non-Fermented Sparkling
  44,00 zł

  Le Petit Etoile Chardonnay Organic Non-Fermented Sparkling


  Zobacz
 • Chateau Franc-Maillet
  217,00 zł

  Chateau Franc-Maillet


  Zobacz
 • Bouchard Pommard
  299,00 zł

  Bouchard Pommard


  Zobacz
 • Chateau Franc-Maillet
  249,00 zł

  Chateau Franc-Maillet


  Zobacz
 • Chartreuse de Coutet Sauternes
  177,00 zł

  Chartreuse de Coutet Sauternes


  Zobacz
 • Bouchard Santenay Premier Cru
  259,00 zł

  Bouchard Santenay Premier Cru "Clos Rousseau"


  Zobacz
 • Les Charmilles de La Tour Blanche Sauternes 2015
  199,00 zł

  Les Charmilles de La Tour Blanche Sauternes 2015


  Zobacz
 • Chateau Suduiraut Premier Cru Sauternes 2002
  699,00 zł

  Chateau Suduiraut Premier Cru Sauternes 2002


  Zobacz
 • Cedrus Malbec Chateau du Cedre
  34,00 zł

  Cedrus Malbec Chateau du Cedre


  Zobacz
 • Cedrus le Blanc Chateau du Cedre
  34,00 zł

  Cedrus le Blanc Chateau du Cedre


  Zobacz
 • Chateau Coutet Sauternes-Barsac 2000
  249,00 zł

  Chateau Coutet Sauternes-Barsac 2000


  Zobacz
 • Bouchard Clos de la Roche Grand Cru
  439,00 zł

  Bouchard Clos de la Roche Grand Cru


  Zobacz
 • Chateau Coutet Sauternes-Barsac 1999
  239,00 zł

  Chateau Coutet Sauternes-Barsac 1999


  Zobacz
 • Chateau Coutet Sauternes-Barsac 1998
  259,00 zł

  Chateau Coutet Sauternes-Barsac 1998


  Zobacz
 • Chateau Coutet Sauternes-Barsac 1997
  279,00 zł

  Chateau Coutet Sauternes-Barsac 1997


  Zobacz
 • Chateau Coutet Sauternes-Barsac 1996
  289,00 zł

  Chateau Coutet Sauternes-Barsac 1996


  Zobacz
 • Chateau Coutet Sauternes-Barsac 1995
  299,00 zł

  Chateau Coutet Sauternes-Barsac 1995


  Zobacz
 • Chateau Coutet Premier Cru 0,75l
  249,00 zł

  Chateau Coutet Premier Cru 0,75l


  Zobacz
 • Chateau-Villa Bell-Air Red
  149,00 zł

  Chateau-Villa Bell-Air Red


  Zobacz
 • Chateau Villa Bell-Air White
  126,00 zł

  Chateau Villa Bell-Air White


  Zobacz
 • Beaujolais Nouveau 2016
  29,90 zł

  Beaujolais Nouveau 2016


  Zobacz
 • Michel Lynch Reserve White
  69,00 zł

  Michel Lynch Reserve White


  Zobacz
 • Beaujolais Nouveau 2019
  39,90 zł

  Beaujolais Nouveau 2019


  Zobacz
 • Chateau Cantelys 2006
  149,90 zł

  Chateau Cantelys 2006


  Zobacz
 • Chateau Pape Clement Rouge Grand Cru Classe
  799,90 zł

  Chateau Pape Clement Rouge Grand Cru Classe


  Zobacz
 • Chateau Pape Clement Clementin du Pape Blanc Bernard Magrez
  459,00 zł

  Chateau Pape Clement Clementin du Pape Blanc Bernard Magrez


  Zobacz
 • Mommessin Moulin A Vent
  86,00 zł

  Mommessin Moulin A Vent


  Zobacz
 • Chateau Lafon Rochet St.Estephe
  279,00 zł

  Chateau Lafon Rochet St.Estephe


  Zobacz
 • Mommessin Morgon
  77,00 zł

  Mommessin Morgon


  Zobacz
 • Chateau Pontet Canet Paulliac 2007
  569,90 zł

  Chateau Pontet Canet Paulliac 2007


  Zobacz
 • Chateau de Pierreux Brouily
  88,00 zł

  Chateau de Pierreux Brouily


  Zobacz
 • Chateau Tour Pibran
  133,00 zł

  Chateau Tour Pibran


  Zobacz
 • Pauillac de Lynch Bages
  229,00 zł

  Pauillac de Lynch Bages


  Zobacz
 • Chateau Teynac
  113,00 zł

  Chateau Teynac


  Zobacz
 • Chateau Gloria
  259,00 zł

  Chateau Gloria


  Zobacz
 • Joseph Drouhin Mâcon-Villages

  Normalna cena: 209,00 zł

  Promocja 71,10 zł

  Joseph Drouhin Mâcon-Villages


  Zobacz
 • Chateau Cantenac Brown 2008 Grand Cru
  315,00 zł

  Chateau Cantenac Brown 2008 Grand Cru


  Zobacz
 • Chateau Giscours Margaux
  319,00 zł

  Chateau Giscours Margaux


  Zobacz
 • Chateau Siran
  269,00 zł

  Chateau Siran


  Zobacz
 • Joseph Drouhin Meursault

  Normalna cena: 329,00 zł

  Promocja 269,10 zł

  Joseph Drouhin Meursault


  Zobacz
 • Bouchard Pinot Noir

  Normalna cena: 49,90 zł

  Promocja 44,91 zł

  Bouchard Pinot Noir


  Zobacz
 • Zestaw 6 x Chardonnay

  254,90 zł

  216,67 zł

  Zestaw 6 x Chardonnay


  Zobacz
 • Arrogant Frog Cabernet Merlot Pizza Edition
  46,00 zł

  Arrogant Frog Cabernet Merlot Pizza Edition


  Zobacz
 • Arrogant Frog Reserve
  46,00 zł

  Arrogant Frog Reserve


  Zobacz
 • Arrogant Frog Cabernet Sauvignon/Merlot Ribet
  45,00 zł

  Arrogant Frog Cabernet Sauvignon/Merlot Ribet


  Zobacz
 • Arrogant Frog Sauvignon Blanc Ribet
  45,00 zł

  Arrogant Frog Sauvignon Blanc Ribet


  Zobacz
 • Zestaw Pojedynek Malbec: Francja vs Argentyna

  654,00 zł

  555,90 zł

  Zestaw Pojedynek Malbec: Francja vs Argentyna


  Zobacz
 • Domaine Fevre Chablis 1-er Cru 'Vaulorent'
  199,00 zł

  Domaine Fevre Chablis 1-er Cru 'Vaulorent'


  Zobacz
 • Jaboulet Crozes Hermitage 'Domaine de Thalabert'
  189,00 zł

  Jaboulet Crozes Hermitage 'Domaine de Thalabert'


  Zobacz
 • Blanc Sec de Suduiraut
  128,99 zł

  Blanc Sec de Suduiraut


  Zobacz
 • Beaujolais Villages Nouveau Bichot 2020
  49,50 zł

  Beaujolais Villages Nouveau Bichot 2020


  Zobacz
 • Hugel Gewürztraminer Alsace A.O.C.
  119,00 zł

  Hugel Gewürztraminer Alsace A.O.C.


  Zobacz
 • Szampan Moet & Chandon Ice Imperial 0,75L

  Normalna cena: 269,99 zł

  Promocja 249,00 zł

  Szampan Moet & Chandon Ice Imperial 0,75L


  Zobacz
 • Bon Voyage Cabernet Sauvignon
  29,90 zł

  Bon Voyage Cabernet Sauvignon


  Zobacz
 • Bon Voyage Chardonnay
  29,90 zł

  Bon Voyage Chardonnay


  Zobacz
 • Bon Voyage Pinot Noir
  29,90 zł

  Bon Voyage Pinot Noir


  Zobacz
 • Bon Voyage Merlot
  29,90 zł

  Bon Voyage Merlot


  Zobacz