Free shipping Do darmowej dostawy brakuje: 299 zł *
Call Us Zadzwoń:   44 649 47 37   696 088 990

5 najciekawszych trunków na winiarskim rynku

Czasem nie ma nic lepszego po całym tygodniu pracy, obowiązków domowych i załatwiania spraw, niż kieliszek ulubionego Chardonnay od sprawdzonego producenta. Zgadzamy się z tym, że warto znać swoje upodobania smakowe, a odnalezienie tego jedynego trunku, wśród ogromnego rynku winiarskiego, który odpowiada nam w stu procentach jest jak odnalezienie końca tęczy.

Jednak… Czasem bywają i takie chwile, gdy zamiast tak zwanego „comfort food”, chociaż w tej sytuacji powinniśmy nazwać je raczej „comfort wine”, pragniemy spróbować czegoś innego, bardziej egzotycznego, niespotykanego i czegoś, na co normalnie byśmy się nie skusili. Wtedy zaczyna się prawdziwa przygoda!Przygoda dlatego, że winiarski świat ma do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych alkoholi, których nie spotyka się na półkach w dyskontach (lub robi się to naprawdę rzadko), a degustacja ich raz na zawsze zapisuje nas w wąskim gronie prawdziwych koneserów. Są to wina zupełnie nowoczesne, odkryte „przed chwilą” i takie, których receptury znane są od wielu lat, wyróżniają się barwą, smakiem i sposobem produkcji. Ale żeby móc o nich mówić, trzeba je po prostu skosztować:

 • Różowe Porto. A dokładniej Croft Pink Port, czyli trunek wydany na rynek przez najstarszego w Portugalii producenta win Porto. Wino zadebiutowało w roku 2008 i w krótkim czasie zyskało miano jednego z najciekawszych win na świecie. Nic w tym dziwnego, w końcu Porto to niezwykle stara receptura i tradycyjny trunek, który ma tak długą historię iż raz na zawsze został skojarzony z ciemno-bordowym kolorem i intensywną nutą czekolady i suszonej śliwki. Aż tu nagle pojawia się „różowe Porto” – wciąż słodkie, wciąż o wysokiej zawartości alkoholu (19,5%), lecz tym razem o soczystej barwie fuksji i aromacie truskawek, malin, miodu, cytrusów i polnych kwiatów. Pierwsze na świecie Porto doskonałe do sączenia w letnie, gorące dni zarówno w wersji saute, jak i skomponowane w drinku. Nasz must have na lato 2021!
 • Prawdziwie naturalne wino. A w dodatku o pomarańczowej barwie. Za tymi słowami kryje się butelka La Stoppa Ageno, czyli wino produkowane z owoców uprawianych w winnicach pielęgnowanych bez odchwaszczania, bez nawożenia i bez pestycydów. Fermentują z rodzimymi (wyhodowanymi na miejscu, we Włoszech) drożdżami w betonowych i stalowych kadziach, a gotowe wino butelkowane jest bez filtracji i bez dodatku siarki. Czyli zupełnie odwrotnie od wszystkich win, które stoją na sklepowych półkach. Te zabiegi nadają mu naprawdę wyjątkowego smaku, który pierw zaskakuje, a dopiero później urzeka kubki smakowe. Niespotykana jest także barwa wina przypominająca jasny bursztyn. Nie będziemy udawać – nie jest to typ wina dla każdego – natomiast każdy powinien je spróbować, by móc wyrobić o nim własne zdanie.
 • Różowe Prosecco. Debiut Casa Pecunia Prosecco Spumante Rose w wakacje roku 2020 ucieszył wszystkich miłośników Prosecco (a jest ich naprawdę wielu). Po latach zdobywania winiarskich szczytów przez to zupełnie niepozorne włoskie wino musujące, przyszedł czas na odświeżenie wizerunku. W przenośni i dosłownie, ponieważ Prosecco w wersji Rose jest jeszcze bardziej rześkie i jeszcze bardziej ujmujące od wersji klasycznej. Jasno-różowa barwa, wyraźny aromat truskawek i odpowiednia doza cierpkości, która dodaje orzeźwienia, tak w skrócie można opisać najlepszy winiarski debiut 2020 roku. Podejrzewamy, że w 2021 stanie się równie popularnym aperitifem i dodatkiem do koktajli, co jego poprzednik. 
 • Koszerny alkohol. Społeczność żydowska wbrew pozorom nie rezygnuje z wina, lecz po prostu tworzy je samodzielnie z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących koszernej diety i koszernego odżywania się. Dlatego koszerne wina produkowane są z winogron pochodzących z winorośli owocujących co najmniej po raz trzeci, w maszynach, które przeznaczone są jedynie do produkcji koszernych trunków i wyłącznie pod opieką mężczyzn – członków żydowskiej społeczności. Dodatkowo po fermentacji wino jest zagotowywane, by upewnić się, że brakuje w nim wszystkich „żywych” drożdży zakazanych w koszernej diecie. Kvint Merlot Kosher, bo tak nazywa się jedna z reprezentatywnych butelek, jest więc trunkiem tworzonym z wyjątkową starannością i oddaniem. Smakiem i aromatem nie odbiega od klasycznych win, a jakością może nawet niektóre z nich przewyższać. Tę ocenę pozostawiamy Wam. 
 • Najmłodsze wino świata, czyli Beaujolais Nouveau, dzierży ten zaszczytny tytuł każdego roku. Jak to możliwe? Otóż Beaujolais Nouveau to wino, które gotowe jest już po 6 tygodniach od winobrania i produkuje się je nieprzerwanie od 1385 roku. Proces jego powstawania jest naprawdę fascynujący! Całe owoce, bez pękniętych skórek i zgnieceń, umieszczane są w kadziach, które następnie wypełniane są dwutlenkiem węgla i w ten sposób usuwa się z nich cały tlen. Dzięki temu wewnątrz (!) winogron rozpoczyna się fermentacja bez udziału drożdży. Gdy alkohol osiąga 2% owoce pękają w ten sposób tworząc sfermentowany sok, czyli wino. Po kilku dniach takiej fermentacji wino jest pobierane i butelkowane. Co ważne – jest to wino, które należy wypić w jak najkrótszym czasie od produkcji, czyli pod koniec listopada! Każdego roku w trzeci czwartek listopada przypada francuskie święto Beaujolais Nouveau, a wtedy sklepy i winiarnie wypełniają się butelkami Młodego Wina. To jest prawdziwie unikalny trunek, który kupić można zaledwie przez kilka tygodni w roku, dlatego najlepiej będzie zapisać sobie tę datę w kalendarzu!
Oczywiście „ciekawy trunek” to nie zawsze ten, którego produkcja odbiega od standardowych procesów i nie zawsze ten, który stoi w opozycji do tradycyjnej wersji. Ciekawym może być także wino, które powstało z owoców odmiany winorośli, których dotychczas nie mieliśmy okazji skosztować lub takie, które wyprodukował niszowy producent. Wystarczy przy najbliższej okazji znaleźć w sobie naturę odkrywcy i podróżnika i zamiast sprawdzonego Merlota sięgnąć po nieznaną butelkę. Degustacji nowego wina nigdy nie pożałujecie!

Sprawdź naszą ofertę win

 • Croft Pink Port
  70,00 zł

  Croft Pink Port


  Zobacz
 • Kvint Merlot Kosher
  33,00 zł

  Kvint Merlot Kosher


  Zobacz
 • Casa Pecunia Prosecco Spumante Rose
  36,90 zł

  Casa Pecunia Prosecco Spumante Rose


  Zobacz